Start Arrow Wiadomości Arrow Kostka brukowa w ogrodzie – jak zaaranżować ścieżki wokół domu?

Kostka brukowa w ogrodzie – jak zaaranżować ścieżki wokół domu?

Ogród to miejsce, które powinno być nie tylko piękne, ale również praktyczne. Jednym z ważniejszych elementów, które warunkują jego funkcjonalność są ścieżki. To one wyznaczają ważne punkty komunikacyjne oraz dzielą nasz ogród na poszczególne strefy. Za ich pomocą możemy nadać przestrzeni wokół domu wyjątkowy styl i charakter.

1. Dlaczego kostka brukowa w ogrodzie?

Największą zaletą zastosowania kostki brukowej do budowy ścieżek ogrodowych jest jej trwałość, łatwość użytkowania oraz duże możliwości aranżacyjne. – Szeroki wybór nieregularnych kształtów i różnorodnych formatów pozwala nam tworzyć linie proste, obłe i mocno łukowate. Dzięki temu alejki mogą przebiegać dokładnie tam, gdzie zaplanowaliśmy na etapie projektu. Utwardzona nawierzchnia z kostki brukowej nada naszemu ogrodowi bardziej formalny charakter i będzie łatwiejsza w użytkowaniu – podpowiada Aleksandra Skwira, projektant nawierzchni w firmie Jadar.

fot. Jadar

2. Kostka brukowa a styl ogrodu

Styl, jaki chcemy nadać naszemu ogrodowi, silnie determinuje rodzaj oraz wielkość materiału, który wykorzystamy. Drobne kostki świetnie sprawdzą się na ścieżkach w ogrodach o stylu romantycznym i rustykalnym, gdzie panuje asymetryczna swoboda połączona z różnorodną roślinnością. Duże formaty z kolei, idealnie pasują do aranżacji ogrodów w stylu nowoczesnym i minimalistycznym. Będą idealnie komponować się z symetrycznie posadzonymi iglakami. Zwolennicy tego typu rozwiązań mogą wybrać kostkę w kolorze szarym, czarnym lub białym w wersji płukanej. Kostki płukane tworzą efekt nowoczesnych przestrzeni, wzbogacony o delikatnie połyskującą w słońcu powierzchnię.

3. Wyznaczenie ciągów komunikacyjnych w ogrodzie

Przygotowanie projektu rozmieszczenia alejek z kostki brukowej w ogrodzie, ma na celu przede wszystkim ułatwienie komunikacji pomiędzy najczęściej odwiedzanymi miejscami takimi jak altanka, grill, garaż, punkt widokowy czy plac zabaw dla dzieci. Aby wyznaczyć najbardziej praktyczne i funkcjonalne ścieżki, warto zaczekać z układaniem nawierzchni, aż do momentu, gdy zostaną wytyczone w naturalny sposób przez użytkowników ogrodu. Posłuży nam to jako pierwowzór przyszłych alejek z kostki brukowej. Po określeniu przebiegu ciągów komunikacyjnych, przystępujemy do wykonania korytowania, czyli usuwania gruntu rodzimego w wytyczonym miejscu.

fot. Jadar

4. Podbudowa

Jeżeli wiemy, z czego chcemy wykonać naszą nawierzchnię i którędy ma ona przebiegać, to już połowa sukcesu. Kolejnym ważnym krokiem będzie przygotowanie odpowiedniej podbudowy. Najlepiej jeśli będzie ona miała 3 warstwy:

  • warstwa drenująca (tłuczeń lub gruz; grubość zależy od gruntu rodzimego, minimum 15 cm)
  • warstwa wypełniająco – wyrównująca (piasek, 10-15 cm)
  • warstwa utrzymująca (mieszanka piasku z cementem, 3-4 cm)

Im głębszą podbudowę wykonamy, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że nasza kostka ulegnie przemieszczeniu np. w czasie mrozów. Powierzchnia ścieżki powinna nieco przewyższać poziom trawnika. W sytuacji zastosowania obrzeży musimy pamiętać, by były one osadzone niżej, niż powierzchnia ścieżki o około 2-3 cm. W innym przypadku będą blokować spływ wody opadowej. Wierzchnia warstwa bruku powinna zostać zafugowana kruszywem o drobnej frakcji, czyli np. piaskiem rzecznym lub piaskiem kwarcowym.

Dodane przez: Sfera Group

Sfera Group
Dodaj komentarz

Data dodania:


Luty 25, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

GregXI Odpowiedz 2016-03-25 14:19:06

Projekt przestrzeni przydomowej to oprócz estetyki – ergonomia buszrem.pl/content/136/PLANUJEMY_OGROD_-_PROJEKT_PRZESTRZENI_PRZYDOMOWEJ.html

Ilona Odpowiedz 2016-03-21 18:10:01

Wow ta kostka ogrodowa z drugiego zdjęcia wygląda naprawdę nieźle :) Czy ktoś wie jak taki typ kostki radzi sobie z okresem zimowym?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Formalności: dyskusje na forum budowlanym
  • Kierownik budowy Warszawa i okolice (woj. mazowieckie)

    Witam.   Polecamy się na pełnienie funkcji Kierownika Budowy, Inspektora Nadzoru lub odbiór budynku. Doradzimy Państwu, które etapy budowy warto skontrolować oraz wyjaśnimy ewentualne wątpliwości techniczne. Koszty uzależnione są od rodzaju usługi oraz wielkości i...

  • O zarabianiu na wynajmie mieszkania

    W artukule http://www.dom.pl/polacy-inwestuja-w-mieszkania-na-wynajem-ile-mozna-zarobic.html jest o tym, że można zarobić wynajmując komuś mieszkanie. A ja powiadam, że owszem, można zarobić pod warunkiem, że najemca będzie płacił a jak nie będzie płacił, to pod warunkiem, że komorni...

Obejrzyj zdjęcia domowników

Polecane Produkty