Start Arrow OgródArrow Kostka dobrej jakości

Kostka dobrej jakości

Zima, mrozy i topniejący śnieg weryfikują jakość kostki brukowej i płyt tarasowych, które układamy teraz w okresie letnim na ogrodowych alejach, podjazdach czy patiu. Po ustąpieniu oznak zimy może okazać się, że nawierzchnia jest popękana, pojawiły się na niej wykwity albo widoczne uszkodzenia. To najczęściej znak, że jest wątpliwej jakości.

ochrona

Jak uniknąć podobnych błędów za rok? Jak rozpoznać materiały, którym można zaufać? Eksperci firmy Libet radzą: Jeśli zawiedliśmy się na dotychczasowych kostkach – przygotujmy się lepiej do następnego ogrodowego remontu, by ta sama sytuacja się nie powtórzyła.

Kostki brukowe i płyty tarasowe są już powszechnie stosowane w polskich ogrodach, bo coraz bardziej doceniamy nie tylko komfortowe wnętrza, ale i piękne otoczenie domów. Dzięki nim można stworzyć w ogrodzie wijące się, kolorowe ścieżki i zaaranżować przestrzeń przeznaczoną np. na grilla, altankę lub plac zabaw dla dzieci. Kostki mają jeszcze jedną ogromną zaletę – są bardzo łatwe w użytkowaniu i nie wymagają częstych zabiegów pielęgnacyjnych.

Kostka dobrej jakości

Kostka brukowa to materiał wykończeniowy, który daje praktycznie nieograniczone możliwości aranżacji przestrzeni. Aby jednak nawierzchnia brukowa mogła przetrwać długie lata, należy wybierać kostki dobrej jakości, od renomowanych producentów. Tylko wtedy mamy pewność, że wybrana przez nas nawierzchnia została poddana wszystkim niezbędnym testom i nie uszkodzi jej pierwszy zimowy mróz. Porządna kostka powinna być odporna na czynniki atmosferyczne występujące w naszym kraju, bo jako produkt uniwersalny będzie przecież eksploatowana przez cały rok.

libet31

Odporna na niepogodę

Parametry kostki brukowej powinny być zgodne z wymaganiami norm polskich i europejskich. Dlatego dobrej jakości kostka poddawana jest licznym testom zarówno w procesie produkcji, jak i po jego zakończeniu. Na etapie produkcji sprawdza się przede wszystkim stopień zagęszczenia kostki. Im jest wyższy, tym lepsze właściwości posiada produkt. Gotowe wyroby testuje się pod kątem wytrzymałości na łamanie i ściskanie oraz odporności na mróz. Według polskich norm jakości, wytrzymałość kostek na ściskanie nie może być mniejsza niż 50 Mpa, czyli około 0,5 tony/cm2. Aby to sprawdzić, kostkę umieszcza się w prasie i poddaje odpowiedniemu naciskowi. Przeciętnej wielkości pojedyncza kostka wytrzymuje nacisk nawet kilku samochodów ciężarowych!

Raz położona kostka powinna służyć nam przez wiele lat. Dlatego musi być odporna zarówno na ścieranie podczas intensywnej eksploatacji w lecie, jak i na niskie temperatury, które działają na nią zimą. Ogrodowe ścieżki warto oczywiście zimą odśnieżać, ale generalnie nie wymagają one innych zabezpieczeń przed niską temperaturą.

Autor: Libet

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa wisząca VILLA Z GOLD

  • JAKARTA

  • Nautilus ip67. 35 W

  • Cone outdoor fitting E27 ELT. szary kamień. 100 W

  • PARASOL OGRODOWY BANANA 3M ZIELONY BOCZNY WYSI...

  • Podświetlenie nr domu Sun LED IP44

  • Donica ogrodowa wys.34cm

  • Promocja

    Kinkiet ogrodowy WIKI LED