Start Arrow Budowa domuArrow Koszt adaptacji projektu – od czego zależy?

Koszt adaptacji projektu – od czego zależy?

Adaptacja projektu jest niezbędna, aby uzyskać pozwolenie na budowę. Polega ona na dostosowaniu projektu do lokalnych warunków, a także na wprowadzeniu zmian przystosowujących projekt do indywidualnych wymagań inwestora.

Wybór osoby adaptującej zależy wyłącznie od inwestora, jednak musi ona posiadać odpowiednie uprawnienia do projektowania, a także aktualne zaświadczenie o przynależności do Izby Architektów lub Inżynierów Budownictwa.

(Osoba adaptująca projekt pełni funkcję głównego projektanta)

(Osoba adaptująca projekt pełni funkcję głównego projektanta)

Cena adaptacji projektu jest ustalana przez osobę jej dokonującą. Warto wziąć pod uwagę odpowiedzialność, jaka spływa na architekta decydującego się na zastosowanie zmian w projekcie. W świetle art. 20 Prawa Budowlanego projektant, który dokonuje adaptacji projektu gotowego i przygotowuje projekt zagospodarowania działki jest uważany za projektanta danego obiektu, przejmując wynikające z ustawy obowiązki i uprawnienia.

Adaptacja projektu zawiera część obowiązkową i pozostałe zmiany, wynikające z potrzeb inwestora. Za część obowiązkową uważa się:

 • dostosowanie zakupionego projektu gotowego do otrzymanej Decyzji o Warunkach Zabudowy i Zagospodarowaniu Terenu lub w przypadku jej braku do wypisu i wyrysu z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego,
 • dostosowanie zakupionego projektu gotowego do stref obciążeń konstrukcyjnych,
 • sporządzenie projektu zagospodarowania terenu (działki), z naniesieniem budynku na odpowiedniej mapie geodezyjnej,
 • pomoc w uzyskaniu wymaganych prawem budowlanym uzgodnień, opinii, pozwoleń od odpowiednich urzędów i instytucji,
 • przejęcie przez osobę adaptującą projekt gotowy funkcji projektanta budynku,

Cena rynkowa obowiązkowej adaptacji projektu waha się w granicach 1500 – 2000 zł.

Ceny dotyczące zmian w projekcie, przystosowujące go do wymagań inwestora, nie są ujednolicone i zależą od wielu czynników: stopnia trudności prac, liczby wprowadzanych zmian, a także od zasad panujących w wybranym biurze projektowym. Warto tu zaznaczyć, że wszelkie naniesione zmiany mogą mieć decydujący wpływ na konstrukcję budynku. Dlatego cena nie powinna być jedynym kryterium przy wyborze projektanta.

Warto skorzystać z usług osób doświadczonych i odpowiedzialnych, mających na swym koncie setki zrealizowanych projektów. DOM.pl pomaga swoim Klientom w znalezieniu odpowiedniego architekta, działającego na terenie, w którym przewidziana jest przyszła inwestycja. To zdecydowanie ułatwia bezpośredni kontakt z projektantem, tak niezbędny przy ustaleniu wymagań. Dobrze jest również, gdy architekt zna teren, na którym działa.

Najczęstszymi zmianami, których dokonują architekci na życzenie naszych klientów są:

 • zmiany nachylenia kąta dachu,
 • zmiana wielkości, kształtów i rozmieszczenia otworów okiennych i drzwiowych,
 • zmiana technologii budowy domu,
 • zmiana stropu,
 • zmiana funkcji pomieszczeń,
 • zmiana rozmieszczenia ścianek działowych,

Zmiany dotyczą również modyfikacji instalacji grzewczych czy kanalizacyjnych – zadaniem projektanta jest również dostosowanie instalacji wewnętrznych i wykonanie projektu przyłączy mediów do budynku.

O cenie wprowadzanych zmian decyduje – jak wspomnieliśmy – stopień trudności. Do łatwych zmian należą: zmiana wielkości i usytuowania okien i drzwi, zmiana układu ścian działowych, zmiana materiałów wykończeniowych. Znacznie większe koszty poniesiemy przy zmianach trudnych do wprowadzenia, którymi są m.in.: zmiana konstrukcji budynku (np. przeprojektowanie domu parterowego na dom z poddaszem), zmiana wymiarów budynku, wymagająca zmiany konstrukcji dachu czy zmiana technologii budowy domu – np. z murowanej na szkieletową.

Przy zakupie projektu domu w DOM.pl otrzymują Państwo najczęściej zgodę na przeprowadzenie tych zmian, które nie wpływają na wygląd zewnętrzny budynku. Na pozostałe zmiany potrzebna jest pisemna zgoda autora projektu, którą otrzymują Państwo bezpłatnie.

Na koniec dodajmy, z jakimi dokumentami należy się zgłosić do architekta, który ma przeprowadzić adaptację projektu. Potrzebne nam będą:

 • projekt domu gotowego w 4 egzemplarzach,
 • mapa geodezyjna do celów projektowych,
 • Decyzja o Warunkach Zabudowy i Zagospodarowaniu Terenu lub w przypadku braku decyzji Wypis i Wyrys z Miejscowego Zagospodarowania Planu Przestrzennego,
 • warunki techniczne przyłączy: elektrycznego, gazowego, kanalizacyjnego, wodociągowego.

Jak wspomnieliśmy, architekt adaptujący ponosi odpowiedzialność za zakres i poprawność adaptacji projektu, a także jego zgodność z obowiązującymi normami i przepisami Prawa Budowlanego w dniu składania projektu do zatwierdzenia. Inwestor nie musi znać przepisów, wystarczy, że skorzysta z pomocy osoby uprawnionej i doświadczonej, profesjonalisty w swoim fachu.

Marta Hawrylak

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz

Data dodania:


Marzec 1, 2010
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

Gość Dom.pl Odpowiedz 2011-06-27 21:19:45

A co wtedy gdy osoba chcąca wybudować dom nie chce mieć wody z wodociągu tylko ze studni Gazu też nie chce podłączać gdyż uważa że jest niepotrzebny a kanalizację chce sobie wykopać samorozkładającą (biologiczną) gdyż ma działkę pół hektarową w całości budowlaną i ma na to miejsce Pytanie czy też musi mieć warunki technicznego przyłącza wody gazu i kanalizacji?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty