Start Arrow Budowa domuArrow Koszt Budowy Domu – jaki kredyt?

Koszt Budowy Domu – jaki kredyt?

Kredyty hipoteczne oferuje obecnie ponad dwadzieścia banków. Różnica pomiędzy kosztem kredytu w poszczególnych instytucjach może być bardzo duża, dlatego decyzję o wyborze instytucji warto dobrze przemyśleć. Sprawdziliśmy, jak kształtuje się oferta pożyczki w przypadku projektu domu AR Agatka II z garażem.

Projekt domu AR Agatka II z garażem cieszy się dużym powodzeniem wśród marzących o postawieniu własnej nieruchomości. Dom piętrowy o powierzchni użytkowej 110 metrów kwadratowych powiększony o garaż jednostanowiskowy spełni oczekiwania 5-osobowej rodziny.

Wzięliśmy pod lupę najlepsze oferty kredytowe i przeprowadziliśmy symulację kosztów, aby zobrazować miesięczną ratę kredytu, z którego postawiony zostanie dom.

(Ile kosztuje budowa domu na kredyt wg projektu AR Agatka II z garażem?)

Ile trzeba pożyczyć na Agatkę II z garażem?

Przyjęliśmy, że klient pożycza od banku 350 tysięcy złotych.

Kosztorys budowy domu wskazuje na kwotę 321 tysięcy netto, jednak przyjęliśmy nieco wyższą sumę, z której klient będzie mógł doposażyć nieruchomość (przykładowo w sprzęt gospodarstwa domowego, alarm lub system inteligentnego domu).

Warto pamiętać, że banki w różny sposób podchodzą do celu kredytowania. Najczęściej jednak pożyczona kwota może pokryć nie tylko koszt budowy domu, ale także remont czy wykończenie, co automatycznie podwyższy jego wartość.

(Projekt domu AR Agatka cieszy się dużym powodzeniem)

Zakładamy, że kwota 350 tysięcy złotych pożyczana jest na 30 lat. Zadłużenie będzie spłacane w ratach równych, osoby wnioskujące o kredyt zdecydują się na skorzystanie z innych produktów banku w zamian za atrakcyjniejszą marżę kredytu.

Przeanalizowaliśmy oferty z czołowych miejsc rankingów kredytów hipotecznych. Wyliczenia obejmują prowizję, ubezpieczenie pomostowe, ubezpieczenie niskiego wkładu i koszty związane z dodatkową ochroną, jeżeli bank takowej wymaga (ubezpieczenie na życie, od utraty pracy).

Po noworocznych zmianach na pierwszym miejscu przy uwzględnieniu opisanych wyżej parametrów, plasuje się oferta Deutsche Banku – tu łączny koszt kredytu zaciągniętego na budowę domu AR Agatka II wyniesie blisko 411 tysięcy złotych. Drugie miejsce zajmuje Bank Zachodni WBK, trzecie należy do Nordea Bank Polska.

Łączny koszt kredytu nie zawiera kwoty kapitałowej, czyli w tym przypadku 350 tysięcy złotych. Gdy dodamy koszt kredytu i kwotę zakupu nieruchomości, w przypadku zdobywcy pierwszego miejsca, po 30 latach do kieszeni banku klient wpłaci łączną kwotę 761 tysięcy złotych.

kliknij, aby powiększyć (Źródło: banki, portal finansowy Bankier.pl. Stan na koniec stycznia 2012 r.)

W powyższych szacunkach nie uwzględniono kosztów działki. Minimalny wymiar terenu, na którym można postawić dom projektu AR Agatka II to 23,5 m x 16,1 m.

Ceny za metr kwadratowy działki budowlanej są zróżnicowane i zależą od położenia, atrakcyjności pod względem kształtu, możliwości komunikacyjnych czy sąsiedztwa.

Przykładowe ceny za metr kwadratowy działek budowlanych:

(Źródło: otodom.pl)

Najdroższe działki, na których można wybudować dom znajdują się okolicach centrum, w prestiżowych dzielnicach, w cichych zakątkach miasta lub terenach podmiejskich z dobrą komunikacją. Podane wyżej ceny to orientacyjny koszt za metr kwadratowy ziemi z przekształconej na działkę budowlaną. Górne stawki mogą być znacznie wyższe w zależności od miasta, położenia, kształtu, odległości itd.

Dolne granice za mkw. działki budowlanej zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, a w pobliżu aglomeracji czy na terenie należącym do miasta sięgają blisko 2 tysięcy zł za mkw.

Przeanalizuj oferty kredytowe banków

Projekt domu AR Agatka II metrażem odpowiada także programowi Rodzina na swoim. Według zasad, maksymalna powierzchnia użytkowa domu nie może przekroczyć 140 metrów kwadratowych. Powierzchnia cieszącego się zainteresowaniem domu wynosi 110 mkw.

Przed podjęciem decyzji o kredycie warto wziąć pod lupę oferty kilku banków. Informacje dostępne na stronach internetowych instytucji i możliwość przeprowadzenia wstępnej symulacji przez infolinię banku pozwoli na zobrazowanie oferty instytucji bez wychodzenia z domu.

Wybór projektu domu także nie powinien być przypadkowy – powierzchnia nieruchomości powinna być dostosowana do liczby osób w gospodarstwie domowym, preferencji, ale także możliwości finansowych – duża nieruchomość to wygoda, ale także koszty, począwszy od urządzenia po późniejsze utrzymanie.

Autor: Hanna Hylińska,
Redaktor Bankier.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Luty 16, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
6
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

openfinance Odpowiedz 2014-12-25 17:23:09

@Aneta: Pani Aneto, czas oczekiwania na decyzję banku w kwestii przyznania kredytu hipotecznego jest różny dla każdego banku. W jednym sprawę załatwimy bardzo szybko, w innym może to trwać nawet dwa miesiące. To też jest korzyść, jaką może zaoferować doradca finansowy naszej firmy, który poza analizą ofert kredytowych i zaproponowaniu Pani kilku najkorzystniejszych dla Pani oferty, służy pomocą w załatwieniu wszelkich formalności na etapie uzyskiwania pozytywnej decyzji kredytowej. Pozdrawiam, Piotr Szymański Online Ekspert Open Finance

Aneta Odpowiedz 2014-12-15 16:55:32

Open Finance? Ile trzeba czekać tam na podjęcie decyzji o udzieleniu kredytu?

goryk Odpowiedz 2014-12-06 14:46:24

Teraz zdobyć dobry kredyt to urwanie głowy. Bez dobrego porównania różnych ofert nie da rady. My swój wzięliśmy przez open finance. Poszło dość sprawnie.

Kosztorys inwestorski - poznaj dokładne koszty budowy | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-05-25 15:00:54

[...] Jednak kosztorys inwestorski, sporządzany na indywidualne zlecenie, to dokument, dzięki którym poznamy aktualny koszt budowy poszczególnych etapów, wyliczony na podstawie obowiązujących stawek. Ten dokument nie tylko pomoże nam dokładnie zaplanować wydatki, ale również ułatwi formalności, gdy starać się będziemy o kredyt na budowę. [...]

Indywidualny kosztorys Twojego domu | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-05-25 14:53:57

[...] dokładne wydatki na każdym etapie budowy. Ponadto dokument będzie przydatny w przypadku budowy domu na kredyt – bank zaplanuje korzystne [...]

Dom dla czteroosobowej rodziny – zdjęcia z budowy | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-03-01 09:51:34

[...] Koszt budowy domu – jaki wziąć kredyt? [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu