Start Arrow Budowa domuArrow Koszt i czas budowy – na co zwrócić uwagę?

Koszt i czas budowy – na co zwrócić uwagę?

Budowa domu to inwestycja naszego czasu i pieniędzy. Na co należy zwrócić szczególną uwagę przygotowując kosztorys budowy i termin jej realizacji?

Odpowiada Adam Kamiński, kierownik budowy współpracujący z firmą Solbet:

Niezmiernie ważne jest w miarę dokładne oszacowanie kosztów robocizny, jak również zapoznanie się z czasem potrzebnym na wymurowanie konkretnych elementów. Nie wolno przy tym zapominać o koniecznych przerwach technologicznych, czyli przerwach wymaganych między poszczególnymi etapami robót. Zależnie od zastosowanej technologii budowy czas ich trwania jest bardzo różny i w niektórych wypadkach może wynosić nawet kilka tygodni. To oczywiście znacznie przedłuży czas budowy.

Powinniśmy też starać się poznać tajniki technologii murowania. To pomoże oszacować ilość wilgoci technologicznej powstającej podczas budowy. Ma ona istotny wpływ na czas budowy, ponieważ im jest jej mniej (np. w wyniku murowania na cienką spoinę), tym szybciej można przystąpić do kolejnego etapu prac.

I na koniec jeszcze jedna ważna kwestia, o której raczej nie myśli się na początku budowy: sposób prowadzenia instalacji. W każdym materiale wykonawca wykona odpowiednie bruzdy i przebicia na instalacje, ale nie w każdym jednakowo łatwo. Warto to wziąć pod uwagę, zwlaszcza gdy przywiązujemy wagę do tempa prowadzonych prac i kosztów.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Marek Odpowiedz 2015-07-23 15:26:16

@Milena: Możesz coś więcej powiedzieć o tym Fermaxie? Też mamy problem z niewidoczną furtką, trochę się obawiamy, że wpuszczamy na posesję intruzów. Taka kamerka w domofonie znacznie ułatwiłaby sprawę.

Milena Odpowiedz 2015-05-04 10:04:26

Moim zdaniem projekt domu trzeba 100 razy przemyśleć. Nieprzemyślane decyzję pokutują w przeszłości, tak jak było to u nas. Popełniliśmy kilka podstawowych błędów, które teraz naprawiamy, np. zbyt ciepłą piwnicę ochładzamy wywietrznikami, zbyt małą kuchnię połączyliśmy tworząc aneks, niewidoczą z domu furtkę opatrzyliśmy w domofon z funkcją wideo firmy Fermax i na razie wszystko gra. :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Lampa nocna Minky

  • Lampa Flexi Minky 3pł.

  • Lampa Sufitowa MIA WHITE 3pł.

  • Żyrandol dla dzieci Miętowe Marzenie 5pł.

  • TK Lighting Nowoczesny Plafon Kantoor Gray + gr...

  • TK Lighting Lampa stołowa Pico white