Start Arrow Budowa domuArrow Kosztorys inwestorski – poznaj dokładne koszty budowy

Kosztorys inwestorski – poznaj dokładne koszty budowy

Ile kosztuje budowa domu? Jak zaplanować wydatki na poszczególne etapy robót budowlanych? Ile kosztują materiały, a ile trzeba zapłacić za robociznę? Te pytania stawia sobie każdy inwestor planujący budowanie domu. Kosztorys inwestorski to narzędzie, które przyniesie odpowiedź na te wszystkie wątpliwości.

Kosztorys inwestorski to dokument przydatny każdemu inwestorowi, zarówno temu, który planuje budowę domu na kredyt, zlecenie budowy firmie wykonawczej, jak i budowę domu systemem gospodarczym, w czasie której niektóre prace budowlane wykonuje samodzielnie.

Przeglądając projekty domów często możemy natknąć się na zestawienie materiałów budowlanych, potrzebnych do ich realizacji oraz na szacunkowy koszt budowy, jakiego możemy się spodziewać.

Jednak kosztorys inwestorski, sporządzany na indywidualne zlecenie, to dokument, dzięki którym poznamy aktualny koszt budowy poszczególnych etapów, wyliczony na podstawie obowiązujących stawek. Ten dokument nie tylko pomoże nam dokładnie zaplanować wydatki, ale również ułatwi formalności, gdy starać się będziemy o kredyt na budowę.

Kosztorys inwestorski to m.in. ceny materiałów i robocizny na każdym etapie budowy domu.

Co zawiera kosztorys inwestorski?

Koszty budowy rozbite są na szczegółowe elementy, m.in. koszty robocizny i materiałów budowlanych czy wykończeniowych.

W kosztorysie najczęściej uwzględnia się:

– roboty ziemne,
– fundamenty,
– ściany zewnętrzne i stropy
– schody
– konstrukcję i pokrycie dachu
– izolacje
– okna i drzwi
– elewacje wewnętrzne i zewnętrzne budynku.

Uwaga – niekiedy w kosztorysie uwzględniony jest dodatkowo procent wartości budowy, jaki stanowią wewnętrzne instalacje w projekcie.

Co można zyskać dzięki kosztorysowi?

Kosztorys inwestorski to:

możliwość zaplanowania dokładnych wydatków – inwestora nie zaskoczy żaden etap budowy!
łatwiejsze formalności związane z uzyskaniem kredytu na budowę domu – bank zaplanuje korzystne transze!
narzędzie do negocjacji cen materiałów i robocizny – znając dokładne koszty łatwiej będzie porównać oferty ekip budowlanych, hurtowni i dostawców.

Warto pamiętać!

DOM.pl posiada w ofercie projekty domów z kosztorysem opracowanym najczęściej na dzień stworzenia projektu, z uśrednionymi kosztami budowy dla całej Polski. Zdarza się się również, że w ofercie znajdą się projekty domów parterowych z kosztorysem przygotowanym na okres późniejszy, niż dzień stworzenia projektu. Warto zawsze dowiedzieć się  się jaki im kosztorysem aktualnie dysponuje Pracownia-projekty.dom.pl, gdyż duża cześć kosztorysów jest aktualizowana.

Alternatywą do kosztorysu inwestorskiego  przygotowanego przez autora projektu w czasie tworzenia projektu jest kosztorys inwestorski aktualny, tzn. przygotowany specjalnie pod zamówienie inwestora na ostatni kwartał bieżącego roku z uwzględnieniem cen dla konkretnego regionu w jakim inwestor zamierza postawić dom.

O profesjonalnej formie kosztorysu świadczy fakt, że normy zużycia materiałów i robocizny, wykorzystywane do sporządzenia dokumentu, są pobierane z tzw. Katalogu Nakładów Rzeczowych (KNR). Aktualne ceny materiałów budowlanych pobierane są natomiast z Sekocenbud-u (systemu informacji o cenach w budownictwie).

Więcej informacji o kosztorysie inwestorskim do konkretnego projektu można uzyskać u Doradców DOM.pl/

 

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


grudzień 5, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
3
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

Paweł Brożek Odpowiedz 2016-08-26 14:04:28

Profesjonalne kosztorysy domów ze stajni Galeria Domów są bezpłatnie dostępne na stronach każdego projektu, wystarczy pobrać np w formie pliku pdf, więc po co przepłacać u Was??!! Nie rozumiem...

Projekt domu a warunki zabudowy | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-08-21 15:33:57

[...] Kosztorys inwestorski – poznaj dokładne koszty budowy Ile kosztuje budowa domu? Jak zaplanować wydatki na poszczególne... więcej [...]

Zakup działki krok po kroku | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-05-25 14:54:22

[...] Budowa domu to skomplikowany proces, wymagający wielu starań i poświęceń z naszej strony. Ale za to nagrodą są własne cztery kąty. Decyzja o wyborze gruntu pod budowę domu, to jednocześnie wybór lokalizacji na lata. Dlatego powinna być dokładnie przemyślana przy uwzględnieniu wielu czynników. [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Velio Abażur żyrandol 5 pł. czerń + chrom /...

  • Lampa ogrodowa OSLO 30 Grafit/Ciemny popiel

  • Promocja

    Lampa Wisząca Dzwoneczki Flamingi Gray

  • Lampa wisząca Luna Biała

  • Puszka FOL kaszubska biała z niebieskim

  • Kinkiet SHINE BLACK/CHROME 13,8W LED

  • Lampa ogrodowa ONYX 75 Czarny