Start Arrow Budowa domuArrow Koszty budowy 2018. Jak wybudować dom za mniej niż 200 tysięcy?

Koszty budowy 2018. Jak wybudować dom za mniej niż 200 tysięcy?

Analitycy zapowiadają, że koszt budowy domu w 2018 będzie znacznie wyższy niż w latach poprzednich. Rekordowe wyniki aktywności firm deweloperskich i realizacje inwestycji drogowych sprawiają, że prywatni inwestorzy mają coraz większe kłopoty ze znalezieniem wykwalifikowanej ekipy budowlanej. Jak wybudować dom za mniej niż 200 tysięcy, nie rezygnując z komfortu i jakości?

Zapowiadany wzrost cen robót budowlano-montażowych to efekt coraz lepszej koniunktury w sektorze budownictwa. Jak wynika z raportu GUS, opublikowanego już w styczniu 2018 roku, przedsiębiorstwa sygnalizują problemy z niedoborem wykwalifikowanych pracowników, przy jednoczesnym zadowoleniu z dostatecznego popycie i zmniejszającej się konkurencyjności na rynku. To może powodować, że prywatny inwestor, planujący budowę domu, może mieć ograniczoną możliwość zatrudnienia profesjonalnej ekipy za atrakcyjną cenę za roboty budowlane.

Koszty budowy domu zwiększają także zaostrzone już w 2017 roku przepisy dotyczące minimalnej izolacyjności przegród budowlanych. Obniżenie dopuszczalnego współczynnika przenikania ciepła przegród budowlanych wymaga zwiększenia grubości materiału izolacyjnego i/lub zastosowania materiałów o lepszej jakości, a także większych inwestycji związanych z wysokiej jakości urządzeniami grzewczymi. Konieczność dodatkowej izolacji to tylko 3-4% kosztu całej inwestycji, która jednak przyniesie wymierne korzyści podczas użytkowania budynku, zdecydowanie zmniejszając koszty ogrzewania. Na ociepleniu ponad wytyczne minimalne nie warto oszczędzać. Co zatem pozwoli obniżyć koszty budowy domu?

Budowa domu systemem gospodarczym

Ograniczenie dostępu do wykwalifikowanych ekip i mało konkurencyjne wynagrodzenia tych, których pozyskać się uda sprawiają, że osoby planujące realizację domu jednorodzinnego coraz częściej decydują się na budowę systemem gospodarczym. Co to oznacza? Inwestor samodzielnie bądź z pomocą najbliższych wykonuje prace budowlane, nie wymagające odpowiednich kwalifikacji i uprawnień, obniżając tym samym koszty robocizny, a także kupuje materiały budowlane i wykończeniowe, dostosowując tempo zamówień do swoich możliwości finansowych.

Decydując się na budowę domu systemem gospodarczym należy jednak dobrze zastanowić się nad własnymi umiejętnościami, dyspozycyjnością, a także przeanalizować projekt domu pod kątem trudności, które pojawić się mogą podczas realizacji. Dobrze, jeśli osoba budująca będzie dysponować szczegółowym harmonogramem prac i profesjonalnym kosztorysem, podzielonym na wszystkie etapy budowy.

Projekt domu tani w budowie i prosty w realizacji

Chcąc zminimalizować ryzyko błędów wykonawczych, warto wybrać projekt domu, który jest szybki i prosty w budowie. Chociaż w 2018 roku ceny projektów gotowych także wzrosną, to ich koszt i tak będzie mniejszy niż zlecenie projektu indywidualnego, a tysiące gotowych rozwiązań umożliwiają znalezienie projektu dokładnie dostosowanego do potrzeb konkretnej rodziny.

Na przykładzie projektu Mój Dom Rodzinny 1 (DOM BR1-02) można zauważyć, czym charakteryzują się projekty domów tanich i prostych w budowie. Ten popularny dom jednorodzinny wybiera coraz więcej inwestorów, decydujących się na budowę właśnie systemem gospodarczym. 

Komfortowy dom dla 4-6 osobowej rodziny można wybudować za niecałe 200 tysięcy zł.Projekt domu Mój Dom Rodzinny 1 CE (DOM BR1-02)

Komfortowy dom dla 4-6 osobowej rodziny można wybudować za niecałe 200 tysięcy zł.
Projekt domu Mój Dom Rodzinny 1 CE (DOM BR1-02)

Projekt Mój Dom Rodzinny 1 należy do najpopularniejszej grupy domów, budowanych przez Polaków, a są to budynki do 150 mkw z poddaszem użytkowym, o niewielkiej powierzchni zabudowy względem powierzchni użytkowej. Przeznaczony na średniej wielkości działkę, z garażem w bryle budynku, gwarantuje komfortowy i funkcjonalny układ wnętrza dla 3-6 osobowej rodziny.

Podział na strefy dzienną i nocną zapewnia komfort codziennego życia. Rzut parteru i poddasza w projekcie Mój Dom Rodzinny 1 CE (DOM BR1-02)

Podział na strefy dzienną i nocną zapewnia komfort codziennego życia.
Rzut parteru i poddasza w projekcie Mój Dom Rodzinny 1 CE (DOM BR1-02)

W projekcie Mój Dom Rodzinny 1 zastosowano tradycyjne technologie i sprawdzone rozwiązania, nie generujące trudności na placu budowy. Na niski koszt budowy tego projektu, który w stanie surowym zamkniętym nie przekracza 200 tysięcy złotych, ma prosta konstrukcja na planie prostokąta i dwuspadowy dach. Projekt ma podwyższone parametry cieplne przez co jest niedrogi w użytkowaniu i przyjazny dla środowiska. 

Dom tani w budowie może być estetyczny i elegancki. W projekcie Mój Dom Rodzinny 1 dworkowy styl domu z poddaszem zestawiono ze współczesną elewacją i atrakcyjnymi detalami architektonicznymi. Ciepłe kolory ścian połączone z kontrastowo ciemną dachówką i drewnianymi elementami korygują prosty kształt budynku, efektownie eksponując go na działce.

Stonowana elewacja podkreśla przytulny, rodzinny charakter budynku. Projekt domu Mój Dom Rodzinny 1 CE (DOM BR1-02)

Stonowana elewacja podkreśla przytulny, rodzinny charakter budynku.
Projekt domu Mój Dom Rodzinny 1 CE (DOM BR1-02)

Profesjonalny kosztorys budowy domu

Budując dom systemem gospodarczym warto zaopatrzyć się w profesjonalny kosztorys inwestorski. Dlaczego jest to tak istotne? Inwestor samodzielnie dokonuje zakupów materiałów budowlanych, wybiera ekipy do poszczególnych prac, często budowę domu finansuje przynajmniej częściowo kredytem. 

Kosztorys inwestorski to daje możliwość zaplanowania wydatków na każdym etapie budowy domu. Jest profesjonalną podstawą do negocjowania cen materiałów budowlanych oraz robocizny. Posiadając kosztorys łatwiej będzie porównywać oferty firm budowlanych, hurtowni składów budowlanych, wybierając najkorzystniejsze cenowo rozwiązanie.

Co istotne, kosztorys inwestorski często jest wymaganym dokumentem przez bank, jeśli budowa domu odbywa się na kredyt. Na jego podstawie analityk określa korzystne transze, dzięki czemu inwestor płaci odsetki tylko za wypłacone pieniądze.

Kosztorys inwestorski to dodatkowy koszt w wysokości kilkuset złotych, co przy kosztach całej inwestycji nie jest znaczącym wydatkiem. Zamówić go można wraz projektem, którego dotyczy – cena gotowych projektów waha się od 1500 do 3000 tysięcy złotych, wybór jest więc znacznie tańszy niż zlecenie projektu indywidualnego.

Zwrot VATu za materiały budowlane w 2018 roku

Inwestorzy budujący dom systemem gospodarczym wciąż mogą skorzystać z możliwości zwrotu podatku VAT za zakup materiałów budowlanych. Tu jednak muszą liczyć się z ograniczeniami, które nakłada na nich program MdM. Barierą może być m.in. wiek inwestora – wnioskujący o zwrot VAT nie może mieć więcej niż 36 lat (chyba, że wychowuje przynajmniej 3 dzieci), powierzchnia domu, która nie może przekraczać 100-110 mkw, a także posiadane wcześniej nieruchomości. 

Inwestorzy spełniający warunki ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi, mogą nie zdążyć jednak ponieść wszystkich wydatków i tym samym nie odzyskać całości zwrotu VAT budowlanego. Urząd Skarbowy honorować będzie bowiem faktury wystawione tylko do 30 września 2018 roku. Za kupione materiały po tym terminie nie będzie można odzyskać częściowego zwrotu.

Tu warto również przypomnieć, że program MdM wygasa w 2018 roku, zatem wniosek wraz z załączonymi fakturami można składać tylko do końca grudnia.

Budowa domu jednorodzinnego tańsza nie będzie

Na razie nie ma co liczyć zmianę na rynku budowlanym i zwlekać z rozpoczęciem budowy domu. Planowane inwestycje deweloperskie, drogowe czy kolejowe, a także niechęć powrotu do kraju pracujących zagranicą budowlańców nie odmieni obecnej sytuacji na rynku. Ponadto, wspomniane przepisy dotyczące izolacyjności przegród budowlanych ponownie zostaną zaostrzone już wkrótce, bowiem w 2021 roku. 

Wybór taniego w budowie projektu domu, którego prosta konstrukcja umożliwia budowę systemem gospodarczym przyniesie inwestorom wymierne korzyści, bez rezygnowania z jakości materiałów budowlanych czy komfortu życia.

Następna »

Autor: Marta Hawrylak
Projekty: Pracownia projektów DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Marzec 22, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

wrkilu Odpowiedz 2018-10-31 14:07:16

Właśnie skończyłem budować dom. O przestrogach, kosztach napisałem na swojej stronie bledyprzybudowie.lk.net.pl/ Zapraszam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Obejrzyj zdjęcia domowników