Start Arrow Budowa domuArrow Koszty budowy a wybór projektu – jaki budować dom?

Koszty budowy a wybór projektu – jaki budować dom?

Jakie są trendy w budowaniu domu? Na co zwracać uwagę wybierając projekty domów? Jakie domy są tanie w budowie i dlaczego warto inwestować w domy energooszczędne?

Średni koszt budowy metra kwadratowego domu jednorodzinnego wynosi obecnie ok. 2600 zł.

Trendy budowlane wskazują, że dzisiejszy inwestorzy przede wszystkim szukają domów tanich i szybkich w budowie. Koszt budowy jest decydującym kryterium wyboru projektu gotowego czy zlecenia opracowania projektu. Jak wybrać projekt domu, by jego budowa była szybka, a jej koszt względnie niski?

Po pierwsze – poznaj warunki zabudowy

Zanim kupimy projekt domu, powinniśmy w pierwszej kolejności poznać warunki zabudowy, jakie istnieją dla naszej działki. Jeżeli gmina ma uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, wystąpmy z wnioskiem o wydanie wypisu i wyrysu. Jeżeli planu nie ma, konieczne będzie uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy.

Dowiemy się z nich m.in. tego jaki w ogóle dom jednorodzinny możemy budować na naszym terenie. Z dokumentów wynikać będzie m.in.:

 • jaki typ zabudowy możliwy jest na działce, jakie może być jego przeznaczenie, np. domy jednorodzinne lub punkty usługowe;
 • jakie gabaryty może mieć dom;
 • jaki jest minimalny lub maksymalny kąt nachylenia dachu;
 • jaka jest maksymalna powierzchnia zabudowy;
 • jaki jest przewidziany dostęp do drogi publicznej;
 • w jaki sposób działka będzie uzbrojona.

Jeżeli teren, względem którego określane są warunki zabudowy jest objęty ochroną konserwatora zabytków, możemy nawet znaleźć w decyzji rozwiązania dotyczące koloru elewacji czy pokrycia dachowego.

Decyzja o warunkach zabudowy potrzebna jest również architektowi, który będzie adaptował projekt. Adaptacja projektu polega bowiem przede wszystkim na przystosowaniu go do warunków lokalnych działki i sporządzenia projektu zagospodarowania terenu.

Po drugie – oszacuj obecne i przyszłe potrzeby

Dziś ważne jest, by zbudować dom tani i by zbudować go szybko, minęły więc czasy dużych domów wielopokoleniowych, w których koniec końców pozostają tylko starsi rodzice z olbrzymi rachunkami za ogrzewanie domu.

Domy jednorodzinne budujemy pod nasze teraźniejsze potrzeby, a jeżeli planujemy powiększenie rodziny bądź zamieszkanie u nas w późniejszym czasie starszego rodzica, warto wybrać projekt domu, który albo można budować etapami, albo będzie łatwy i prosty w rozbudowie.

Standardem już są projekty domów z dodatkowym pokojem na parterze, który można później zaadaptować na pokój seniora. Pamiętajmy, że ulokowanie takiego pokoju na poddaszu czy piętrze wymagać będzie codziennego wielokrotnego pokonywania schodów wewnętrznych, co może być uciążliwe dla osób starszych.

Jeżeli szukamy domów do późniejszej rozbudowy zwróćmy uwagę, że np. dom parterowy może być trudny w powiększeniu o kolejną kondygnację. Chcąc dobudować wyższą kondygnację musimy mieć odpowiednio nośne fundamenty oraz miejsce w domu na schody wewnętrzne. Rozbudowa w poziomie natomiast wymaga oczywiście dużej działki.

Optymalnym rozwiązaniem wydaje się więc dom parterowy z poddaszem nieużytkowym, w którym po latach możemy zmienić przeznaczenie poddasza i zaadaptować je na cele mieszkalne.

Jeżeli pozostawimy poddasze niewykończone i będziemy chcieli zamieszkać tylko na parterze w domu z poddaszem, nie wystarczy tylko zawiadomienie o zakończeniu budowy. Potrzebować będzie pozwolenia na użytkowanie. Jeżeli natomiast adaptujemy nieużytkowe do tej pory poddasze na cele mieszkalne, potrzebna będzie nie tylko zgoda na prace, ale również na zmianę przeznaczenia budynku lub jego części.

Po trzecie – oszacuj komfortową powierzchnię

Oczywiście małe domy są tańsze w budowie, a powiększenie go już o 20 mkw daje ok. 50 tys. zł wyższe koszty budowy. Wybierając niewielkie domy nie możemy jednak rezygnować z komfortu mieszkania.

Przeglądając projekty zwróćmy uwagę na wartość powierzchni i porównajmy ją albo ze swoimi rozpisanymi na kartce potrzebami, albo z obecną sytuacją mieszkalną, która nas zadowala lub którą zdecydowanie chcemy poprawić.

Warto pamiętać, że podana przy projekcie powierzchnia użytkowa to suma powierzchni mieszkalnych: pokoje, sypialnie, kuchnie, łazienki, gabinety. Natomiast do powierzchni netto dodana jest również powierzchnia pomieszczeń gospodarczych: pralni, suszarni, schowku, kotłowni itp.

Porównując funkcje pomieszczeń z projektu z naszymi potrzebami, zwróćmy uwagę także na to, że wrażenie przestronności zależy w dużej mierze od wysokości pomieszczeń. Przykładowo, mieszkanie w bloku najczęściej ma pomieszczenia o wysokości ok. 2,5 m, ale już lokal w starej kamienicy – nawet 3,7 m. Wnętrza w standardowych projektach domów są wysokie na 2,6 – 2,8.

Pamiętajmy, że dom jednorodzinny bez pomieszczeń pomocniczych, jak kotłownia , garderoba czy niewielki chociażby składzik może być niekomfortowy i łatwo będzie go zagracić. Jeżeli na działce nie ma miejsca, a planujemy dom bez piwnicy, zadbajmy chociaż o niewielkie pomieszczenie gospodarcze.

Tu warto dodać, że jeśli chodzi o domy z piwnicą, to budowa piwnicy może podnieść ogólny koszt budowy domu nawet o 20%. Dlatego jeśli możemy, warto zrezygnować z takiego rozwiązania.

Po czwarte – zdecyduj się na typ zabudowy

Parter czy piętro? A może dom z poddaszem? Dom parterowy o powierzchni do 120-150 mkw będzie zwykle tańszy niż dom piętrowy o podobnej powierzchni. Nie musimy budować schodów wewnętrznych, montować droższych okien połaciowych, choć większa powierzchnia dachu wymaga istotnych nakładów finansowych. Nie potrzebujemy jednak budować stropu nad parterem. Również fundamenty muszą mieć większą powierzchnię, tu jednak możemy zaoszczędzić na ich nośności – jedna kondygnacja mniej obciąża fundament.

Domy parterowe buduje się szybko – oszczędzamy więc również czas budowy, a łatwość konstrukcyjna eliminuje ryzyko błędów wykonawczych i kosztowych przeróbek. Pamiętajmy jednak, że jak wspomniano wyżej, ich rozbudowa może być trudna (i droga), a czasem więc niemożliwa.

W domach piętrowych zaś łatwo zaplanować funkcjonalny podział na strefy, a projekt instalacji, w którym można przewidzieć np. łazienkę nad kuchnią (czyli w jednym pionie) będzie tańszy niż w ten w domu parterowym, gdzie trudno scentralizować wszystkie urządzenia w jednym miejscu.

Dom z poddaszem użytkowym najłatwiej jest budować etapami (przez lata możemy mieszkać tylko na parterze), jest ponadto niekiedy bardziej finezyjny niż dom piętrowy. Zwróćmy jednak uwagę na pomieszczenia na poddaszu – jaką powierzchnię poddasza będziemy mogli wygodnie zagospodarować? Czy nie będą wymagane później drogie meble pod wymiar, które umożliwią komfortową aranżację?

Wybór typu zabudowy jednak w dużej mierze zależy od warunków naszej działki. Dom parterowy potrzebuje zdecydowanie więcej miejsca niż dom z poddaszem czy piętrem o tej samej powierzchni. Przyjmuje się, że dom powinien zajmować nie więcej niż 30-40 % powierzchni działki. Po drugie, jak wspomnieliśmy, że narzucą budowę tylko domów parterowych.

(Tanie w budowie i niezwykle efektowe są również nowoczesne domy o oszczędnej, surowej architekturze. Niestety, w Polsce rzadko kiedy istnieją warunki zabudowy dla dachów płaskich.)

Po piąte – zwracaj uwagę na koszty utrzymania budynku

Pamiętajmy, że dom trzeba nie tylko wybudować, ale także go utrzymywać. Najtańsze ogrzewanie domu będzie wtedy, gdy wybierzemy prostą i zwartą bryłę budynku, zaplanowaną na planie kwadratu czy prostokąta, pokrytą lekko pochylonym dachem dwuspadowym.

Duże przeszklenia, popularne w nowoczesnych domach, powinny być ulokowane tylko na południowej stronie, w przeciwnym razie mogą generować większe straty energii. Ciepło uciekać może również przez dekoracyjne okna na dachu (lukarny czy wole oko).

Dom energooszczędny to budynek dobrze ocieplony odpowiednim systemem termoizolacyjnym, w którym ponadto zastosowana jest wentylacja umożliwiająca wymianę zużytego powietrza z wnętrza domu. To budynek, w którym okna są szczelne i umożliwiają przenikanie promieni słonecznych do środka. Tego rodzaju budowa jest średnio o 20 procent droższa niż w przypadku tradycyjnych domów jednorodzinnych. Jednak koszty zainwestowane w specjalne materiały i technologie przeznaczone do budowy domu energooszczędnego w ciągu kilku  lat mogą się zwrócić.

Uwaga!

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków zobowiązuje państwa członkowskie do doprowadzenia do tego, aby od końca 2020 r. wszystkie nowo powstające budynki były obiektami „o niemal zerowym zużyciu energii”. Domy energooszczędne to inwestycja w przyszłość – taki dom będzie miał wyższą wartość rynkową i łatwiej będzie go sprzedać.

Warto wiedzieć, że od przyszłego roku rusza nowy program NFOŚiGW dotyczący dopłat dla domów energooszczędnych. Fundusz wesprze indywidualnych inwestorów łączną kwotą 300 mln zł dofinansowując budowę lub zakup planowanych 12 tysięcy domów i mieszkań o niskim zapotrzebowaniu na energię.

Aktualizacja 16.06.2021r

Warunki techniczne WT 2021 obowiązujące dla nowobudowanych budynków sprawiają, że każdy nowo wybudowany  dom jest domem   energooszczędnym.  Wszystkie projekty domów sprzedawane w 2021 roku  są projektami domów energooszczędnych.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz

Data dodania:


sierpień 26, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Gość Dom.pl Odpowiedz 2013-03-25 14:49:53

jeżeli podziemny to warto zainwestować w napęd z Faac. np w 770. to bardzo dobry sprzęt. nie zawodny i trwały. ma bardzo trwała powłoke antykorozyjną. pracuje cicho i gładko nawet w największe mrozy jest niewidoczny wiec doskonale pasuje do ładnych , kutych bram

Gość Dom.pl Odpowiedz 2012-11-27 18:52:57

Ja mam pytanie z innej beczki. Bardzo spodobało mi się ogrodzenie na ostatnim zdjęciu. Od dawna takiego z żoną szukamy i nigdzie nie możemy znaleźć. Orientuje się ktoś gdzie można takie dostać i jakie są ewentualne koszta? Do tego mnie się marzy jeszcze jakiś dobry napęd, najlepiej podziemny tak aby nie było go widać. Która firma specjalizuje się w produkcji takiego sprzętu? Pytań może mam sporo, ale niedawno skończyliśmy budowę domu i działke mamy jeszcze nieogrodzoną, a sam nie bardzo wiem od której strony to że tak powiem ugryźć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 • Velio Abażur żyrandol 5 pł. czerń + chrom /...

 • Plafon ISLA

 • Pinja lampka ze ściemniaczem dotykowym

 • Promocja

  Lampa Wisząca Dzwoneczki Flamingi Gray

 • TK Lighting Lampa Wisząca Harmony Black 3pł.

 • Lampa wisząca Luna Biała