Start Arrow Budowa domuArrow Koszty budowy domu – kilka wskazówek

Koszty budowy domu – kilka wskazówek

Zastanawiając się nad budową domu, przeraża nas cena, jaką przyjdzie nam zapłacić. Większości z nas dom wydaje się być czymś droższym od mieszkania i bardzo luksusowym. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w wielu przypadkach budowa domu jest tańsza lub posiada do mieszkania zbliżoną cenę.

Materiały budowlane

koszty budowyBum budowlany z 2008 roku mamy już za sobą. Zawirowania gospodarki, kryzys czy zmniejszony popyt, a w tym i wzrost cen kredytów zaowocowały spadkiem cen nieruchomości i materiałów budowlanych. Średnio różnice w cenach sięgają 15%. Jest taniej. Najwięcej spadła cena stali czy też pustaków. Mniej również zapłacimy za beton czy dachówki. Jak widać w tej kwestii budowa domu w kontekście ceny jest na plus. Zwróćmy uwagę przy wyborze materiałów budowlanych jeszcze na aspekt energooszczędności. Kupując tańsze materiały czy rezygnując z odpowiedniej izolacji, zapłacimy więcej za ogrzewanie, mieszkając już w naszym domu. Zaopatrzmy się zatem nie w najtańsze materiały o niskiej jakości, tylko w te, które staniały, a od lat jakością królują na rynku budowlanym.

Kredyt na budowę

Jako że bilans musi zwykle wyjść na zero. Najbardziej korzystna sytuacja będzie dla tych, którzy wstrzymali się z budową w 2008 roku, a zaoszczędzone pieniądze ulokowali na jakiejś opłacalnej lokacie. Wynika to z faktu, że w ostatnim roku wzrosła cena kredytów. Po pierwsze trudno je uzyskać, po drugie zapłacimy większą marżę. Banki wymagają obecnie większych zabezpieczeń czy też wyższego wkładu własnego. Wyższe odsetki mogą zniwelować oszczędności, jakie zrobiliśmy na materiałach budowlanych. Warto więc budować za gotówkę, aby cena budowy domu była dla nas naprawdę korzystna. Często lepiej sprzedać poprzednie mniejsze mieszkanie i za te pieniądze sfinansować budowę domu.

Firmy budowlane

Fachowcy również są tańsi. Cena robocizny nie spadła znacząco na przestrzeni dwóch ostatnich lat, ale wykonawcy są dużo bardziej skorzy do negocjacji. Wynika to głównie ze wzrostu konkurencji. Pomimo że wiele firm w czasie kryzysu upadło, nadal rynek jest nasycony wykonawcami. Chociaż sytuacja w branży budowlanej jest lepsza niż na rynku mieszkaniowym, według raportu Home Broker, doradcy na rynku nieruchomości, o pełnej odwilży jeszcze mówić nie możemy. Z jednej strony wzrosła ilość zamówień dla rynku budowlanego, jednak sporo firm, bo według GUS aż 17% oceniło swoje możliwości produkcyjne jako zbyt duże do oczekiwanych w najbliższym czasie zamówień. 71% firm ocenia swoje możliwości jako wystarczające. – Od kilku lat nie możemy narzekać na brak zamówień, dzięki czemu możemy zatrudniać więcej osób, co daje proporcjonalny rozwój firmy do zmieniającej się sytuacji na rynku – twierdzi Robert Skulimowski z Wellmade, zajmującej się budownictwem indywidualnym. 12% firm będzie musiało zwiększyć swoje moce przerobowe. To, ile zapłacimy ekipie budowlanej uzależnione jest również od metrażu naszego domku oraz stopnia skomplikowania projektu. Można przyjąć, że za dom jednopiętrowy o powierzchni 150 mkw zapłacimy około 50 tysięcy złotych za samą robociznę.

Działka budowlana i projekty domów

Tak naprawdę to główne determinanty naszej ceny, a właściwie wielkie niewiadome. O ile koszt materiałów budowlanych będzie podobny, niezależnie od lokalizacji, w jakiej wybudujemy nasz dom, o tyle na budowę domu i jego cenę ta właśnie lokalizacja będzie miała niebagatelny wpływ. Różnica ceny za metr kwadratowy działki może się wahać nawet o kilkaset procent. Nieraz wystarczy oddalić się o kilka kilometrów od centrum miasta, aby uzyskać dobrą cenę za naszą ziemię. Do tego dochodzą kwestie prawne. Pozwolenie na budowę czy inne formalności, to długie godziny w kolejkach, przepychanki z urzędnikami i uczenie na błędach. Możemy sobie tego oszczędzić. Często firmy budowlane mogą załatwić te kwestie w naszym imieniu bez dodatkowych opłat, co może być dla nas ogromną oszczędnością czasu, nerwów i również pieniędzy.

Do tematu projektu domu również możemy podejść dwojako. Możemy kupić gotowy projekt domu, za całkiem przyzwoite pieniądze. Gotowe projekty domów  to funkcjonalna pewność.

Planując budowę domu możemy przewidzieć w cenie projekt autorski spod ręki biura projektowego. Ale uwaga – nasza wyobraźnia może narazić nas na dodatkowe koszty, zarówno u ekipy budowlanej, która za niestandardowe rozwiązania liczy więcej, jak i później, gdy zechcemy zaaranżować nasz dom. Unikajmy zatem pustych metrów w naszej budowie, bowiem może się okazać, że żaden sekretarzyk nie mieści się do wymyślonej przez nas wnęki pod schodami.

Wykończenie domu

Bardzo często zapominamy, że dom to nie tylko ściany i farba, ale również meble. Nikt nie ma ochoty na ozdabianie swojej nieruchomości starymi meblami, a często zapominamy wliczyć koszty zaaranżowania pomieszczeń do budżetu naszej budowy. Kanapa, meble, firanki, garnki to tysiące złotych. Nie bagatelizujmy tej kwestii, bowiem może okazać się, że pierwsze miesiące w nowym domu spędzimy na karimacie. I na koniec warto zmienić sposób myślenia. W cenę budowy domu dochodzi jeszcze ogród. Nawet najskromniej zaprojektowany nie ograniczy się do ceny trawy i kosiarki. Dużo jednak możemy zrobić sami. W końcu po to decydujemy się na budowę domu, aby móc się cieszyć jego urokiem i swoją wolną sobotę spędzić na przykład na relaksującym malowaniu płotu, koszeniu trawy czy grilowaniu ze znajomymi.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu