Start Arrow InstalacjeArrow Koszty ogrzewania pompą ciepła

Koszty ogrzewania pompą ciepła

Wyczerpywanie się zasobów węgla, gazu i ropy naftowej oraz troska o środowisko naturalne sprzyja powstawaniu rozwiązań wykorzystujących naturalne źródła energii. Jedną z technologii, która ma szansę zrewolucjonizować w najbliższym czasie polski rynek instalacji grzewczych są pompy ciepła.

Projekty domów z pompą ciepła

Pompa ciepła jest urządzeniem, które wykorzystuje energię gromadzącą się w gruncie, wodzie a nawet w powietrzu i przetwarza ją na ciepło, które następnie może ogrzewać każdy dom. Energia elektryczna, którą jest zasilana, potrzebna jest tylko i wyłącznie do podtrzymania jej pracy, a nie do podgrzewania wody płynącej w instalacji grzewczej. Dzięki temu, ogrzewamy nasz dom, korzystając z zupełnie darmowej i w pełni odnawialnej energii.

Ciepło bez ognia i dymu

Tradycyjne instalacje grzewcze, aby utrzymać zimą komfortową temperaturę w domu, najpierw muszą spalić olej, gaz czy węgiel. Wytwarzają temperaturę nawet na poziomie 1500°C – znaczna część tej energii jest więc zwyczajnie marnowana. – Pompa ciepła, nie spala żadnego paliwa, nie emituje spalin, a jedynie czerpie energię znajdującą się w środowisku naturalnym – mówi Piotr Słaby z firmy NATEO – Następnie przekształca ją na ciepło, które może ogrzewać, chłodzić dom, a także podgrzewać ciepłą wodę użytkową w naszych kranach. Jeśli w projekcie uwzględnimy wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, to dom nie będzie posiadał nie tylko komina spalinowego, ale także kominów wentylacyjnych.

Darmowa energia i mniejsze koszty

Ogrzewanie domu pompą ciepła to rozwiązanie proekologiczne, ale również niezwykle opłacalne. – Całoroczny koszt ogrzania budynku jednorodzinnego o powierzchni ok. 200 m² przy zastosowaniu tradycyjnej instalacji gazowej to około 7700 zł brutto – dodaje Piotr Słaby – Stosując do ogrzania domu olej opałowy musimy się liczyć z kosztami na poziomie niemal 11 000 zł brutto. W przypadku zastosowania systemu z pompą ciepła, cena za ogrzewanie maleje wielokrotnie i dla 200-metrowego domu wyniesie jedynie około 3300 zł brutto.

Za instalacją pompy ciepła przemawia także fakt, że jest to urządzenie bezobsługowe. Poza tym nie musimy też zaopatrywać się na zimę w węgiel czy inny materiał opałowy, wynosić popiołu i pilnować temperatury w domu.

Na wybór rodzaju pompy ciepła i zastosowanych w ramach systemu grzewczego rozwiązań, wpływa wiele czynników. Dlatego decyzję tę należy skonsultować z firmami specjalizującymi się w ich produkcji.

Na rynku bez problemu znajdziemy produkty, które zaspokoją w 100% zapotrzebowanie na energię naszego domu. Warto pamiętać, że współczesne pompy ciepła to urządzenia wielofunkcyjne. Mogą współpracować z kominkiem, kolektorami słonecznymi, czy klimatyzacją, a nawet podgrzewać wodę w domowym basenie. Całym systemem, możemy w prosty sposób sterować za pośrednictwem panelu dotykowego, a nawet zdalnie – za pośrednictwem komputera podłączonego do Internetu.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje