Start Arrow Finanse i prawoArrow Koszty remontu niezgodne z planem finansowym. Co powinna zrobić wspólnota mieszkaniowa?

Koszty remontu niezgodne z planem finansowym. Co powinna zrobić wspólnota mieszkaniowa?

Często zdarza się, że założona początkowo wycena remontu i ostateczny koszt przedsięwzięcia różnią się od siebie. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy wspólnota podjęła uchwałę w sprawie remontu budynku i w planie finansowym uwzględniono koszt prac oszacowany przez rzeczoznawcę budowlanego, a w trakcie prac okazało się, że kwota przeznaczona na remont jest zbyt mała? A do tego nasz budżet nie przewiduje marginesu błędu? Wbrew pozorom to problem, z którym wspólnoty mieszkaniowe muszą sobie radzić coraz częściej.

Wycena remontu i ostateczny koszt przedsięwzięcia często różnią się od siebie.

Wycena remontu i ostateczny koszt przedsięwzięcia często różnią się od siebie.

Artykuł 22. ustawy o własności lokali mówi, że dla podjęcia przez zarząd czynności przekraczających uprawienia zwykłego zarządu, konieczne jest przegłosowanie przez właścicieli uchwały. Musi ona określać zarówno zakres remontu, jego koszty oraz źródło finansowania. Co więcej – zgodnie z artykułem – konieczne jest także podjęcie uchwały, która upoważni zarząd wspólnoty do zawierania umów z potencjalnymi wykonawcami prac remontowych. Członkowie wspólnoty mają także prawo zakwestionowania zaproponowanych im przez zarząd ustaleń oraz planów finansowych.

Co jednak zrobić w sytuacji, gdy wspólnota podjęła uchwałę dotyczącą remontu budynku i w planie finansowym uwzględniono koszt prac oszacowany przez rzeczoznawcę, a podczas prac okazało się, że kwota przeznaczona na remont jest zbyt mała?

Mariusz Łubiński z firmy Admus:
Działaniem regulaminowym w przedstawionej wyżej sytuacji powinna być decyzja zarządzająca wstrzymanie prac. Ich przeprowadzanie powinno zostać wznowione dopiero po podjęciu dodatkowej uchwały. Jest to konieczne ze względu na fakt, że zarząd zgodnie z przyznanymi mu uprawnieniami może dysponować jedynie środkami, które zostały wcześniej przeznaczone przez wspólnotę na dany cel.

W praktyce często zdarza się jednak inaczej. Zarząd w obawie przed potęgowaniem kosztów, które może za sobą pociągnąć przedłużanie prac, podejmuje decyzję o ich kontynuowaniu, a odpowiednią uchwałę wspólnota podejmuje dopiero po zakończeniu prac.

Mariusz Łubiński z firmy Admus:
Taka decyzja – mimo nawet najlepszych chęci ze strony zarządu – wiąże się jednak z pewnym ryzykiem. Wspólnota mieszkaniowa może bowiem nie zaakceptować nowego  projektu budżetu.

Dlatego też najrozsądniejszym rozwiązaniem jest podjęcie w odpowiednim czasie uchwały, która pozwoli na kontynuowanie prac remontowych. Pomoże to uniknąć ryzyka związanego z ewentualnym zakwestionowaniem słuszności podjętych podczas remontu decyzji.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Wrzesień 5, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty