Start Arrow InstalacjeArrow Kotłownia zgodna z prawem

Kotłownia zgodna z prawem

Jeżeli nasze projekty domów zawierają pomieszczenie przeznaczone na kotłownię – zawierzmy architektom i nie zmieniajmy jej gabarytów. Obliczone zostały zgodnie z obowiązującymi normami prawnymi i zasadami bezpieczeństwa.

Do ogrzania standardowego domu jednorodzinnego najczęściej wystarczy kocioł grzewczy o mocy do 25 kW. Zgodnie z Rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie oraz zgodnie z normą PN-87/B-02411, kotłownia z kotłem na paliwa stałe o mocy do 25 kW powinna:

  • być osobnym pomieszczeniem, usytuowanym możliwie w centralnym miejscu w stosunku do ogrzewanych pomieszczeń,
  • mieć podłogę niepalną lub obitą stalową blachą o szerokości min. 0,5 m od krawędzi kotła, w podłodze powinien znajdować się wpust podłogowy,
  • mieć wysokość co najmniej 2,2 m – jeżeli chcemy wydzielić kotłownię w istniejących budynkach, może mieć ona wysokość 1,9 m pod warunkiem zapewniania skutecznej wentylacji,
  • być oświetlona światłem sztucznym, najlepiej gdy znajduje się również okno z dostępem do światła słonecznego, nie jest to jednak wymóg prawny.

Kocioł w kotłowni powinien być:

  • usytuowany z zapewnieniem dostępu do każdej strony, w celu konserwacji czy czyszczenia. Odległość tyłu kotła od ściany nie może być mniejsza niż 0,7 m, boku kotła od ściany nie mniejsza niż 1 m, przodu kotła od ściany przeciwległej nie mniejsza niż 2 m,
  • umieszczony na fundamencie z materiałów niepalnych wystającym 0,05 m ponad poziom podłogi.

Skład paliwa powinien być umieszczony w wydzielonym pomieszczeniu technicznym w pobliżu kotła lub w pomieszczeniu, w którym znajduje się kocioł.

Wentylacja w kotłowni – w kotłowni należy zapewnić skuteczną wentylację grawitacyjną:

  • otwór nawiewu (niezamykany!) nie może mieć mniejszego przekroju niż 200 cm2. Należy umieścić go na wysokości do 1 m nad poziomem podłogi,
  • wywiew stanowi kanał wywiewny o przekroju min. 14×14 cm., wyprowadzony ponad dach. Otwór wywiewny umieszcza się pod stropem kotłowni.
  • komin nie może mieć mniejszego przekroju niż 20 x 20 cm.

Zmiana projektu kotłowni

Jeżeli projekty domów zaplanowane są jako domy ogrzewane gazem, a my planujemy ogrzewanie na paliwo stałe, zazwyczaj konieczne będą zmiany w projekcie, dostosowujące kotłownię do naszych oczekiwań.

Najpewniej powiększyć będzie trzeba jej powierzchnię, kosztem sąsiednich pomieszczeń. Kotłownia na ogrzewanie gazowe nie musi mieć pokaźnych rozmiarów – wystarczy nam pomieszczenie o kubaturze 8 m3, a przy zamkniętej komorze spalania – 6,5 m3. Duży kocioł na paliwo stałe z podajnikiem wymaga większej powierzchni. Kotłownia najczęściej usytuowana jest w piwnicy, a domy niepodpiwniczone mają ją przy garażu, kuchni czy innych pomieszczeniach gospodarczych. Kosztem ich powierzchni możemy powiększyć kotłownię.

Zlecając prace adaptacyjne dobrze wiedzieć, jaki kocioł grzewczy na paliwo stałe będziemy wykorzystywać. Podana architektowi informacja o konkretnym modelu sprawi, że będzie mógł on dokładnie wyliczyć wymaganą powierzchnię kotłowni i nie zmniejszyć sąsiedniego pomieszczenia bardziej, niż to niezbędne.

Autor: Redakcja

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

MB Odpowiedz 2015-02-05 17:10:59

Warto korzystać z urządzeń ze strony kotłowniadomowa.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje

Obejrzyj zdjęcia domowników