Start Arrow InstalacjeArrow Kotły na paliwo stałe: kocioł z górnym czy dolnym spalaniem?

Kotły na paliwo stałe: kocioł z górnym czy dolnym spalaniem?

Kotły na paliwo stałe dobieramy przede wszystkim do wielkości ogrzewanego pomieszczenia, rodzaju instalacji i ocieplenia domu, a także pod względem komfortu obsługi, o który szczególnie w przypadku paliwa stałego warto zadbać. Jednak dobór kotła powinien również uwzględniać decyzję o sposobie jego eksploatacji, czyli podział na kotły z górnym i dolnym spalaniem.

Jakie są różnice między górnym a dolnym spalaniem? Jak dobrać pod względem eksploatacji odpowiedni rodzaj kotła?

Kocioł z górnym spalaniem

W kotle górnego spalania powietrze doprowadzane jest pod ruszt od dołu, a paliwo spala się na ruszcie znajdującym się w dolnej części komory spalania. Płomienie, a wraz z nimi także i spaliny unoszą się do góry, przez cały wsad, obejmując całą jego objętość.

Kocioł z dolnym spalaniem

W kotłach dolnego spalania powietrze jest także doprowadzane pod ruszt znajdującym się w dolnej komorze. Również i tu paliwo spala się na tym ruszcie, ale płomienie i spaliny odprowadzane są do góry bocznymi kanałami wymiennika kotła. Dzięki temu nie pali się cały wsad, tylko jego dolna część.

Które kotły są bardziej ekonomiczne?

Kotły dolnego spalania pozwalają na większą kontrolę spalania paliwa. W miejsce spalonego opału, obsuwa się nowa część wsadu, co wpływa korzystniej również na stałopalność, czyli czas pracy urządzenia bez uzupełniania paliwa.

Z uwagi na to, że spaliny nie przechodzą przez cały wsad, kotły z dolnym spalaniem cechuje również wolniejsze zanieczyszczanie wymiennika substancjami smolistymi powstałymi podczas procesu spalania.

Oba kotły można sterować, z tymże, kocioł z dolnym spalaniem łatwiej dostosować pod względem generowanej mocy oraz temperatury.

Czym palić w tych kotłach?

Kolejną różnica między kotłem z górnym a dolnym spalaniem to paliwo, które może być wykorzystywane w ich eksploatacji.

Jak wspomnieliśmy, kotły z górnym spalaniem są mniej ekonomiczne, ale ich zaletą jest to, że można w nich palić niemalże każde paliwo o różnej granulacji: węgiel, mieszankę węgla i koksu, drewno, miał itd.

Kotły dolnego spalania są bardziej wymagające – do ich pracy wykorzystuje się wyłącznie węgiel kamienny w sortymencie orzech lub groszek lub inne paliwo o granulacji min. 20 mm. Jednak węgiel kamienny charakteryzujący się łatwością odpalania się od żaru pozwala na uzyskanie stałopalności nawet do 24 godzin.

Alternatywa?

Na rynku dostępne są również kotły uniwersalne z górno-dolnym spalaniem. Najczęściej zbudowane są jak kocioł z górnym spalaniem, ale można wybrać miejsce rozpalenia opału. W kotłach uniwersalnych można palić wszystkimi rodzajami paliwa stałego.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Sierpień 6, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje