Start Arrow InstalacjeArrow Kotły retortowe – co powinniśmy o nich wiedzieć?

Kotły retortowe – co powinniśmy o nich wiedzieć?

Regularne podwyżki gazu i oleju sprawiają, że po boomie na ogrzewanie gazowe i olejowe, inwestorzy coraz częściej zaczynają myśleć o ogrzewaniu węglem. Zwłaszcza, że w wypadku kotłów na paliwa stałe jest to tradycja ubrana w nowoczesną formę.

Nowoczesne kotły na paliwa stałe to kompromis pomiędzy kotłami zasypowymi, a ogrzewaniem na gaz. Kompromis pomiędzy wygodą, a wysokością rachunku za ową wygodę. Tradycyjne kotły grzewcze na węgiel kamienny mogą być nowoczesne i wydajne energetycznie, a przy tym ograniczać emisję szkodliwych dla środowiska związków i substancji.

Węgiel klasyfikowany jest według sortymentu – czyli wielkość ziaren i wartości energetycznej. Nie jest ona stała. Zależy m.in. od kopalni, z której wydobywane jest paliwo. Oznacza to, że ilość węgla potrzebna do ogrzania domu zależy od jego jakości – czyli im większa wartość opałowa tym lepiej dla naszego pieca.

Najpopularniejsze sortymenty węgla to orzech, miał oraz eko-groszek. Ze względu na sortyment, wyróżniamy zatem trzy rodzaje kotłów:

  • kotły na węgiel (sortyment gruby),
  • kotły na miał
  • kotły retortowe wyposażone w podajnik paliwa, w których najlepiej spala się eko-groszek, czyli węgiel kamienny o wielkości ziaren od 5 do 25 mm.

Eko-groszek ze względu na niską zawartość siarki, dwutlenku siarki w spalinach i popiołów uznaje się za paliwo ekologiczne.

Jednymi z najpopularniejszych kotłów na naszym rynku są kotły retortowe z automatycznym podajnikiem i zasobnikiem na paliwo. W kotłach retortowych, dzięki specjalnemu palenisku bezresztowemu, spala się dokładnie taka porcja węgla, jaka jest potrzebna do otrzymania nastawionej przez użytkownika temperatury.

Budowa kotła retortowego

Najważniejszym elementem kotła retortowego jest podajnik paliwa (wpływa na skuteczność oraz sprawność pracy kotła retortowego) oraz palnik retortowy. Podajnik zbudowany jest z wielu podzespołów. Motoreduktor napędza ślimak podajnika, na który zsypuje się paliwo ze zbiornika. Jest ono następnie transportowane do palnika retortowego i wypychane w stronę górnej części palnika. Tam w końcu ulega spaleniu.

Powietrze potrzebne do spalania dostarcza wentylator, który tłoczy je przez system odpowiednich kanałów. Wydajność wentylatora w dużym stopniu decyduje o przebiegu procesu spalania.

Elementem szczególnie narażonym w kotłach retortowych na wysokie temperatury jest palnik. Dlatego tak ważne jest aby wykonać go z odpowiedniego materiału: z wysokiej klasy żeliwa, wyjątkowo odpornego na korozję i wysokie temperatury.

(Chcąc w pełni wykorzystać potencjał ukryty w węglu, należy odpowiednio dobrać kocioł. Pod uwagę trzeba wziąć powierzchnię domu, a także sposób docieplenia budynku i szczelność okien. Nie bez znaczenia, jeśli chodzi o korzystanie z ciepłej wody, jest także liczba mieszkańców. fot. firma Hef)

Dobór kotła

Choć w branży grzewczej funkcjonuje prosty przelicznik, że na jeden metr kwadratowy potrzeba 120 watów, to w praktyce sprawa jest nieco bardziej skomplikowana.

Oczywiście, przy doborze kotła kubatura domu ma spore znaczenie, ale żeby optymalnie dopasować jego moc do naszych potrzeb, trzeba wziąć pod uwagę technologię, w której wybudowany został dom, szczelność okien i drzwi, a nawet liczbę mieszkańców. Jeśli w domu są małe dzieci i osoby starsze potrzebne nam będą wyższe  temperatury. Warto o tym pamiętać.

Bezpiecznie można przyjąć, że do ogrzania starszego, gorzej ocieplonego domu, na przykład takiego w kształcie kostki, jakie masowo stawiano w latach 70 – tych, potrzeba 120 watów na metr kwadratowy. Jeśli jest to dom nowy – spokojnie wystarczy 100 watów na metr kwadratowy i to przy dość obfitym korzystaniu z ciepłej wody.

Na etapie projektowania instalacji centralnego ogrzewania trzeba także zadać sobie pytanie o sposób podgrzewania ciepłej wody.

Zdaniem eksperta – Adam Witosz, instalator od kilkunastu lat związany z branżą grzewczą:
Jeśli chcemy połączyć instalację C.O z C.W.U to moc kotła musi być odpowiednio większa. O ile? To zależy od liczby mieszkańców, tego czy częściej bierzemy prysznic, czy jesteśmy zwolennikami długich kąpieli.

Dobry kocioł powinien mieć taką pojemność wodną, która zapewnia instalacji maksymalny poziom bezpieczeństwa. Powinna być ona precyzyjnie dobrana do mocy palnika. Co to oznacza dla użytkownika?

Zdaniem eksperta – Michał Suski, instalator:
Nawet jeśli zabraknie prądu i pompa ciepła przestanie właściwie funkcjonować, rozżarzony palnik nie spowoduje zagotowania wody. Dzięki temu użytkowanie pieca jest w 100% bezpieczne także dla żywotności instalacji. Odpowiednia pojemność wodna sprawia, że zanim woda się zagotuje, palenisko zostanie wygaszone.

Warto także zwrócić uwagę na budowę wymiennika. System pionowych rur płomiennikowych oraz 3-ciągowy przepływ spalin w praktyce oznacza, że kotły łatwiej utrzymać w czystości. Jeśli wewnętrzny termostat wyłączy się, pył z popiołu opada na sam dół kotła do wyczystki lub popielnika. Przy standardowo stosowanej poziomej konstrukcji wymiennika, pył osadza się na poszczególnych elementach, tworząc swoistą „pyłową pierzynkę”, która działa niczym izolator. Tym samym zmniejsza efektywną pracę kotła, dlatego częściej trzeba go czyścić.

Kocioł o odpowiednio dobranej mocy to połowa sukcesu. Najlepiej, aby była ona o ok. 10% wyższa niż zakładają to obliczenia. Nie mniej ważny od parametrów jest wygląd urządzenia i jakość użytych do budowy kotła materiałów. Gwarantuje to długą żywotność i bezawaryjną pracę. Poza tym kotły muszą być urządzeniami ergonomicznymi, o dużym komforcie obsługi oraz bezpieczeństwie użytkownika.

NA NASTĘPNEJ STRONIE:
JAKIE WYMIARY POWINNA MIEĆ KOTŁOWNIA?
CZYM PALIĆ W KOTŁACH RETORTOWYCH?

Następna »

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
5
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Qulo Odpowiedz 2016-07-04 13:55:48

Ja mam kocioł na ekogroszek z Gizexu i sprawdza mi się bardzo dobrze. Dobrze grzeje i całkiem nieźle trzyma temperaturę.

marcin44 Odpowiedz 2015-03-26 10:32:10

Uniwersalne palniki na olej przepracowany czy średniociężki (o wiele tańszy i wydajniejszy niż lekki) mają na stronie palniki.com.pl. Zamawiałem tutaj coś takiego i sprawdza się genialnie. Tanio, ekologicznie, wydajnie.

tomek Odpowiedz 2014-03-23 08:06:21

Fajny artykuł. Nie zgodzę się jednak z optymistyczną opinią eksperta który twierdzi że w kotłowni się nie brudzi i można ją pomalować na biało. Tzn. pomalować ją na biało zawsze można ale trzeba się przygotować że za chwilę kolor zrobi się raczej popielaty :) Jestem posiadaczem nowego domu od 2 miesięcy. Naczytałem się właśnie takich opinii ale tak się zkłada że po miesiącu palenia postanowiłem wyczyścić piec i jakież było wtedy moje zdziwienie :)

Nowe dwupaleniskowe kotły retortowe | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-06-13 08:58:06

[...] czyszczenia wymiennika kotłowego powodują, że kotły stały się łatwiejsze w obsłudze. Nowe kotły retortowe mogą pracować w trybie lato-zima, co umożliwia podgrzewanie wody poza sezonem grzewczym. [...]

rafal Odpowiedz 2012-12-11 22:58:29

Ja mam kocioł na eko groszek, z Piecbudu, i powiem szczerze, że sobie chwalę, bardzo dobrze się spisuje, nie zostaje dużo śmieci w piecu, działa bezawaryjnie. No i pasuje mi akurat ten rodzaj paliwa - zawsze biorę od dobrej i sprawdzonej firmy, pali się bardzo dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje