Start Arrow InstalacjeArrow Kozy – wolnostojące piece tańsze od kominka

Kozy – wolnostojące piece tańsze od kominka

Jeżeli chcemy się cieszyć dodatkowym ciepłem i widokiem żywego ognia, ciekawą i znacznie tańszą alternatywą dla tradycyjnych kominków są piece wolnostojące, zwane kozami. Można ustawić je w każdym pomieszczeniu z osobnym przewodem kominowym, dopasować do dowolnej aranżacji wnętrza.

(Tradycyjne kozy świetnie wyglądają w przestronnych pomieszczeniach w kamieniach. fot.Dreamstime)

Dobór pieca

Kozy mogą być żeliwne lub stalowe. Te pierwsze częściej mają stylizowaną, dekorowaną formę, pasującą do stylu tradycyjnego czy retro. Stalowe o lżejszej budowie pasują do nowoczesnych aranżacji, są lżejsze, ale wymagają zabezpieczenia paleniska przed deformacją (w tym celu stosuje się najczęściej szamot, który dodatkowo akumuluje ciepło).

Piece żeliwne i stalowe mają podobne moce cieplne, które należy dobrać do pomieszczenia. Dostępne są kozy o mocy maksymalnej od 2,5 do nawet 15 kW. Przyjąć można, że do ogrzania standardowego pokoju o wielkości 10m2 wystarczy moc 1kW.

(Dobierając kozę należy pamiętać, że moc nominalna urządzenia jest zawsze mniejsza niż moc maksymalna, którą uzyskuje się tylko przez krótki czas pracy. fot.Dreamstime)

Warunki montażu

Kominkowe piece wolnostojące są znacznie tańsze niż tradycyjne kominki z wkładem, nie wymagają zabudowy, mogą stanąć w każdym pomieszczeniu. Zgodnie z przepisami, należy je tylko podłączyć do osobnego przewodu dymowego o odpowiedniej średnicy.Trzeba także zwrócić uwagę, by odległość pomiędzy wkładem a ścianą wynosiła ok. 30 cm, dzięki czemu cyrkulujące wokół zimne powietrze zostanie ogrzane.

Kozy należy stawiać na posadzce wykonanej z materiałów niepalnych. Najczęściej są to płytki ceramiczne lub kamienne, w nowoczesnych aranżacjach pokusić się można o podstawę wykonaną z hartowanego szkła.

(Obecnie kozy znacznie odbiegają od przyjętych stereotypów; to eleganckie piece, które świetnie wkomponować można w aranżacje nowoczesnych wnętrz. fot. Kratki.pl)

Czym palić w kozie?

W kozach najczęściej pali się twardym drewnem liściastym: jesion, akacja, dąb, grab, brzoza, klon. Pali się ono spokojnie, równo, a ponadto wydzielany przy jego paleniu dym nie jest toksyczny. Drewno powinno zawierać około 15% wody, a biorąc pod uwagę fakt, że przy ścięciu ma ono 70% wartości wody, należy je sezonować nawet do półtora roku.

 

W niektórych piecach wolnostojących można również palić pelletem bądź węglem kamiennym. Rozbudowane modele wyposażone są dodatkowo w zasobnik paliwa.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


marzec 12, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Mirosław Odpowiedz 2017-01-30 11:36:07

Żadne odkrycie że "koza" jest tańsza od kominka, od dawna wiadomo. To tak jakby autor napisał że narty to takie dwie deski które najczęściej służą do poruszania się po śniegu i był dumny ze swego odkrycia. A co do stwierdzenia "... kozy świetnie wyglądają ..." nad takim stwierdzeniem mocno bym się zastanowił zanim bym go użył. Bardziej pasowałoby "... kozy według opinii autora artykułu świetnie wyglądają ...". Ale o gustach się nie dyskutuje bo jak widać czasami totalne bezguście przez niektórych może być uważane jako "dobry gust". Ja buduję właśnie dom i jeśli zamiast kominka miałbym dać "kozę" to wolałbym nie dawać NIC. Tak właśnie dyskutuje się o gustach. Więc autor wyrażając opinię o swoim guście nie koniecznie musiał zabłysnąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje