Start Arrow Finanse i prawoArrowDziałki i gruntyArrow Kredyt hipoteczny na działkę budowlaną

Kredyt hipoteczny na działkę budowlaną

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego na działkę budowlaną uznawane jest za nieco trudniejsze i bardziej czasochłonne niż zobowiązania na zakup domu czy mieszkania. Eksperci porównywarki finansowej Comperia.pl wyjaśniają szczegóły i pokazują, gdzie warto udać się po taką pożyczkę.

Niestety, działki są uznawane przez banki za niezbyt dobre zabezpieczenie kredytu, m.in. z powodu niestabilności ich cen. Z tego powodu banki mniej chętniej udzielają pożyczek w ramach kredytu hipotecznego zabezpieczonego wpisem hipotecznym na działce budowlanej.

Czym przejawia się ta niechęć? Po pierwsze – takich kredytów udziela mniej banków, po drugie zaś – częściej wymagany jest wyższy wkład własny. Warto też pamiętać, że jeszcze rzadziej banki zadowolą się zabezpieczeniem na działce rekreacyjnej czy rolnej.

Zobacz także:

Wśród formalności przez które trzeba przebrnąć są m.in.: zdobycie decyzji o warunkach zabudowy (można ją otrzymać w odpowiednim urzędzie gminy) oraz wypisu i wyrysu z rejestru gruntów. Pośpiech w zbieraniu dokumentów potęguje fakt, że trzeba także dostarczyć odpis z księgi wieczystej, a ten jest ważny tylko przez 30 dni. Priorytetową kwestią jest potwierdzenie prawa zbywcy do nieruchomości. Najczęściej będzie to akt notarialny, czasem orzeczenie spadkowe sądu, jeśli sprzedawca otrzymał działkę w spadku.

Zobacz także:

Kredytodawca, co naturalne, przeprowadzi też wycenę nieruchomości i przygotuje operat szacunkowy weryfikujący rynkową wartość działki.

NA NASTĘPNEJ STRONIE:
SPRAWDŹ, GDZIE UZYSKASZ NAJLEPSZE WARUNKI KREDYTU
NA ZAKUP DZIAŁKI

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


maj 8, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

katrina55 Odpowiedz 2012-06-16 20:48:59

Nie do końca mogę zgodzic sięz autorem tego tekstu. Informacja o wymaganym pośpiechu, formalnościach do przebrnięcia i stercie dokumentów może laika tylko niepotrzebnie wystarszyc. Po pierwsze wymagane dokumenty. Z reguły banki do wydania wstępnej decyzji kredytowej potrzebują jedynie: akt własnosci nieruchomosci potwierdzjący prawo spredającego do zbycia działki, WZ, wypis i wyrys z Rejestru gruntów, umowa przedwstępna kupna-sprzedaży, opcjonalnie odpis z KW. To naprawdę niedużo zwazywszy na fakt że kupujący te dokumenty powinien otrzymac od sprzedającego przy lub przed zawarciem umowy przedwstępnej kupna - sprzedazy. Więc za niczym nie musi biegac. Jedyny wyjątek to WZ, których rzeczywiście może nie byc. I to kupujący załatwiec bedzie musiał lub sceduje to na sprzedającego. Ale lepiej nie ryzykowac że w warunki będą nie takie jak chcemy wiec lepiej załatwic to samemu. I to tak naprawdę jest to jedyna rzecz którą kupujący załatwic musi, jesli działka nie ma jeszcze wydanych WZ. Resztę otrzymuje lub powinien otrzymac na tacy. Druga sprawa pospiech... bo wypis z KW jest wazny tylko 30 dni. Każdy doradca w banku moze sobie ściągnąc odpis aktualny z KW z inetrnetu. Autor tekstu chyba o tym zapomiał, że teraz KW można preglądac w internecie. I nie ma z tym zadnego problemu. Do przyszłych kupujących ... dostęp jest jawny, dla każdego, wiec kwestia sprawdzenia KW to tylko kilka minut. Jeśli są jakies wzmianki to moza to wyjaśnic nawet teleonicznie w sądzie. A teraz prowizja.. Prowizji możemy się pozbyc i to bez deklarowania zakupu kilku innych produktów bankowych czy ubezpieczeniowych, tylko trzeba wiedziec gdzie szukac... Banki co jakis czas organizują przeróżne promocje i wyprzedaże :) jak w sklepach żeby tylko pozyskac nowych klientów, są na przykład Dni Otwarte, promocje przedświąteczne, czy Targi oraz inne akcje promocyje co tylko banki wymyśla. Na przykład Targi Budownictwa czy Nieruchomości organizowane raz na jakis czas (raz czy dwa razy w roku) w większych miastach w Polsce. Banki chcąc na takich targach pozyskac klientów na kredyty hipoteczne oferująje z reguły bez prowizji. Wystarczy pójśc na taką imprezę, podejsc do stoiska banku , zapisac sie jako potencjalny kupiec tudzież klient banku i w ten oto sposób miec mozliwosc otrzymania kredytu bez prowizji. Ja na przykład za niczym nie biegałam, wszystko przygotował Sprzedający (WZ były juz ustalone), doradca bankowy wydrukował sobie aktualny odpis z KW, ja załapałam się na prowizję 0 zł i owszem mam konto w banku, ale nic więcej (nie wpływa mi tam wynagrodzenie) , po prostu poszłam na Tragi NIeruchomosci w moim miescie i tam uprzejmy doradca zaproponował mi kredyt w promocji. Nie bardzo odczułam stres związany z załatwianiem kredytu, kredyt uzyskalam na 90% wartosci działki. NIe doświadczyłam niczego o czym pisze autor tego tekstu. Wiec smiało, kupno działki na kredyt nie jest takie straszne :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Kinkiet EMMA PINK

  • Lampa wisząca Galaxy 1643

  • Nowoczesny plafon LED z pilotem Melos DL-F37T