Start Arrow Finanse i prawoArrow Kredyt hipoteczny w strefie euro

Kredyt hipoteczny w strefie euro

Jakie są prognozy odnośnie opłacalności kredytów po wejściu do strefy euro? Chodzi mi o sytuację, kiedy ktoś ma kredyt np. we frankach i obecnie wartość tego kredytu w przeliczeniu na złotówki jest sporo większa niż w momencie zaciągania go. No i jak to będzie wyglądało w porównaniu do kredytu obecnie w złotych?

Na pytanie czytelnika odpowiada Ekspert portalu Hiponet.pl:

kredyt hipoteczny w strefie euroPo wejściu Polski do strefy euro kredyty zaciągnięte w CHF nie zostaną przewalutowane. W dalszym ciągu kredytobiorcy będą mieli naliczane raty kredytu w szwajcarskiej walucie. Różnica będzie polegała na tym, że płatność raty nie będzie mogła być dokonywana w PLN – po prostu polska waluta przestanie istnieć, zastąpi ją euro. Kredytobiorcy będą więc spłacać raty w walucie euro, tak jak teraz spłacają raty w PLN lub też płatności będą mogły być realizowane w walucie, w której nominowany jest kredyt (dla przypomnienia taka możliwość istnieje już od lipca 2009, kiedy to zaczęła obowiązywać tzw. Rekomendację S II). W przypadku tego pierwszego rozwiązania rata w CHF zostanie przeliczona na euro, tak jak obecnie jest przeliczana na PLN.

Wraz z wprowadzeniem wspólnej waluty wszelkie wartości wyrażane dotychczas w polskich złotych, w tym także zobowiązania kredytowe, będą musiały zostać przeliczone na euro. Odbędzie się po jednym z góry ustalonym kursie wymiany, który będzie wynikiem negocjacji rządu polskiego z Europejskim Bankiem Centralnym. Może się zatem wydawać, że w przypadku wystąpienia krótkoterminowych wahań kursu w okresie konsultacji z organami UE istnieje ryzyko dokonania przeliczenia po niekorzystnym kursie.

Aby uniknąć takich sytuacji wprowadzono swego rodzaju okres przygotowawczy, w którym kraj zabiegający o wprowadzenie euro musi uczestniczyć co najmniej 2 lata. W tym czasie kurs waluty krajowej powinien utrzymywać się w z góry określonym przedziale wahań wynoszącym nie więcej niż +/- 15% wokół ustalonego wcześniej kursu centralnego. Uczestnictwo w takim programie ma na celu ograniczenie nadmiernych zmian kursu walutowego, w okresie poprzedzającym wprowadzenie euro, tak aby uniknąć ryzyka dokonania przewalutowania po krótkoterminowo zawyżonym lub zaniżonym kursie. Tym samym wartość kursu przeliczenia nie powinna być dla kredytobiorców zaskoczeniem, ponieważ będzie to wartość zbliżona do średniej wysokości kursu, jaki utrzymywał się przez ostanie 2 lata przed przyjęciem wspólnej waluty.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz

Data dodania:


czerwiec 30, 2010
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 • Nowoczesny Plafon Kantoor White

 • Lampa sufitowa WEST WHITE 5xGU10

 • Promocja

  Lampa podłogowa Trójnóg Awena czarna

 • Promocja

  Lampa wisząca Awena Granatowa

 • Lampa wisząca Roma Mix

 • Żyrandol Bartez 3pł Black

 • Kinkiet Diamond Black TK Lighting

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: finanse i prawo