Start Arrow Finanse i prawoArrow Kredyt na budowę – w jakiej walucie?

Kredyt na budowę – w jakiej walucie?

Chcę wziąć kredyt na budowę domu. Wiem że to szeeerokie zagadnienie 😉 ale mimo wszystko spróbuje spytać. Brać go w Euro – kuszą mnie te niskie raty – czy w złotówkach? Czy może lepiej wybrać „Rodzinę na swoim”?

Na pytanie czytelnika odpowiada ekspert portalu Hiponet.pl:

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: kredyt w PLN czy EUR? To trochę tak, jak zapytać dziecko: kogo bardziej kocha – mamę czy tatę? – zazwyczaj pojawia się milczenie, albo odpowiedź: jedno i drugie. Podobnie jest z kredytami walutowymi i złotowymi. Bez dokładnej analizy potrzeb klienta, uwarunkowań dla konkretnej sytuacji: okresu kredytowania, poziomu akceptowalności ryzyka walutowego, oferty konkretnego banku, planów co do wcześniejszej spłaty itp. trudno jest doradzić konkretne rozwiązanie.

Warto pamiętać, że kredyty walutowe niosą ze sobą ryzyko zarówno zmienności raty, jak i zmienności salda zadłużenia. Wraz ze wzrostem kursu walutowego rośnie poziom zadłużenia wyrażony w PLN i odwrotnie. Ma to duże znaczenie w przypadku, kiedy na przykład nieruchomość jest sprzedawana – w skrajnych przypadkach może się okazać, że zadłużenie jest wyższe niż wartość nieruchomości.

Warto sprawdzić przy jakim kursie waluty raty przewyższą te, które płacilibyśmy zaciągając kredyt w PLN. Można w tym celu skorzystać z kalkulatorów dostępnych w internecie.

Należy również pamiętać, że przy dłuższym okresie kredytowania łatwiej jest zniwelować koszty kredytu związane z krótkookresowymi wahaniami kursów. Jeżeli zamierzamy spłacić kredyt bardzo szybko, warto rozważyć kredyt w PLN. Zazwyczaj w przypadku całkowitej spłaty w ciągu 2 – 3 lat od zaciągnięcia kredytu, koszt związany z odsetkami i tzw. spread’em walutowym będzie wyższy niż odsetki od wyżej oprocentowanego kredytu w PLN.

Należy też przypomnieć, że stopy procentowe w strefie Euro są na wyjątkowo niskim poziomie i w perspektywie długookresowej mogą rosnąć, co będzie się wiązało z wyższym oprocentowaniem kredytu. Choć oczywiście dotyczy to również Polski – w przypadku zaobserwowania czynników mających wpływ na wzrost inflacji, gdzie cel inflacyjny zostanie zagrożony, stopy procentowe mogą zostać podniesione także w naszym kraju.

kredyt na budowe

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz

Data dodania:


Czerwiec 30, 2010
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: finanse i prawo