Start Arrow Finanse i prawoArrow Kredyt na eko nieruchomość

Kredyt na eko nieruchomość

Od kilku lat nieprzerwanie panuje moda na ekologiczny styl życia. Wiele osób wybiera przetworzone surowce, produkty przyjazne środowisku i samochody o niskiej emisji spalin. Mało kto jednak mieszka w ekologicznym budynku. Choć rozwiązania przyjazne środowisku, takie jak solary czy okna energooszczędne są szeroko dostępne na rynku, nadal stanowią rzadkość w polskich domach. Banki i instytucje rządowe wyszły jednak naprzeciw ekologicznym potrzebom Polaków.

Choć coraz więcej osób podejmuje pewne kroki w celu ochrony środowiska, to większość zdaje się ignorować fakt, że ich domy nie są „eko przyjazne”. W uczynieniu ich bardziej zgodnymi z naturą często przeszkodę stanowiły wysokie koszty ekologicznych rozwiązań. Jednak obecnie trend ten zaczyna się zmieniać, nie tylko na rynku pierwotnym, ale i wtórnym. Deweloperzy podkreślają w swoich ofertach użycie nieszkodliwych i energooszczędnych materiałów, a osoby decydujące się na modernizację posiadanych już nieruchomości także coraz częściej korzystają z nowych ekologicznych rozwiązań.

(Urządzenia i materiały ekologiczne są nie tylko przyjazne środowisku, ale także pozwalają na spore oszczędności finansowe w dłuższym okresie.)

(Urządzenia i materiały ekologiczne są nie tylko przyjazne środowisku, ale także pozwalają na spore oszczędności finansowe w dłuższym okresie.)

Eko kredyty na eko nieruchomości

Osoby, które chcą uczynić swój dom lub mieszkanie bardziej przyjaznymi środowisku mogą ubiegać się o specjalne kredyty.

Od jakiegoś czasu na rynku dostępne są ekologiczne kredyty hipoteczne na budowę, zakup i remont domu lub mieszkania w „eko przyjaznym” budynku. W swojej ofercie ma je BOŚ Bank i Bank BPH – mówi Arkadiusz Rembowski, ekspert finansowy ze Związku Firm Doradztwa Finansowego i Money Expert.

Pierwszy ze wspomnianych banków oferuje eko kredyt z obniżonym oprocentowaniem, nawet o 2 punkty procentowe. Budynek musi spełniać jednak pewne wymagania: posiadać odnawialne źródło energii (na przykład kolektory słoneczne, pompy ciepła) i mieć status budynku niskoenergochłonnego lub pasywnego (budynek niskoenergochłonny w ciągu całego sezonu grzewczego potrzebuje maksymalnie 70 kWh do ogrzania 1mkw., a pasywny 15 kWh).

Warto podkreślić, że kredyt ekohipoteczny w BOŚ może zostać przeznaczony nie tylko na zakup, budowę i wykończenie nieruchomości, ale również na spłatę kredytu mieszkaniowego w innym banku. Oczywiście nieruchomość, która jest zabezpieczeniem takiego kredytu musi wykorzystywać technologie ekologiczne – wyjaśnia Robert Wasilewski, szef portalu Hiponet.pl, zajmującego się tematyką kredytów hipotecznych.

Nieco mniejsze wymagania trzeba spełnić w Banku BPH, ale ten oferuje jedynie niższą prowizję, oprocentowanie pozostaje zaś bez zmian.

Aby uzyskać Kredyt Ekohipoteczny w BPH na zakup lub budowę domu energooszczędnego należy przedstawić w banku do wniosku kredytowego projekt techniczny domu energooszczędnego z bilansem cieplnym budynku lub certyfikat energetyczny (gdy dom został oddany już do użytku) – dodaje Robert Wasilewski, Hiponet.pl

(Opracowanie Hiponet.pl)

Dbasz o środowisko – dostaniesz dopłatę

Oprócz preferencyjnych kredytów hipotecznych, możliwe są także dopłaty do kredytów na poszczególne rozwiązania oszczędzające energię. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oferuje dotacje na częściowe spłaty kapitału kredytów na zasadach określonych w Programie Priorytetowym. Jednym z nich jest instalacja kolektorów słonecznych, służących do wytwarzania ciepła.

NFOŚiGW dopłaca do kredytów zaciągniętych na ten cel w 6 współpracujących bankach (BOŚ, Banku Polskiej Spółdzielczości S.A., Gospodarczym Banku Wielkopolski S.A., Krakowskim Banku Spółdzielczym, Mazowieckim Banku Regionalnym S.A. i Warszawskim Banku Spółdzielczym) – wyjaśnia Arkadiusz Rembowski z ZFDF. Dofinansowanie wynosi do 45% wartości kredytu. Program ma trwać 3 lata. Cena zakupionych kolektorów nie może jednak przekraczać 2,5 tys. PLN za mkw.

Oprócz źródeł energii odnawialnej w preferencyjny sposób można także sfinansować termoizolację budynku. Wybrane banki oferują kredyt na ten cel i można z niego opłacić nawet 100% inwestycji. Przed przyznaniem takiej pożyczki budynek poddawany jest audytowi energetycznemu, który ma za zadanie ocenić, jak można zaoszczędzić energię w danym lokalu.

Ekspert Związku Firm Doradztwa Finansowego podpowiada także, że osoby, które zdecydują się na takie rozwiązanie mogą skorzystać z premii oferowanej przez Fundusz Termomodernizacji i Remontów. Można z niej pokryć do 20% wartości kredytu i do 16% całkowitych kosztów inwestycji.

Choć rozwiązania ekologiczne w nieruchomościach są często dość kosztowne, a zwrot z tej inwestycji następuje nierzadko dopiero po kilkunastu latach, warto rozważyć ich zastosowanie. Szczególnie w perspektywie coraz większych wzrostów kosztów energii, urządzenia i materiały ekologiczne są nie tylko przyjazne środowisku, ale także pozwalają na spore oszczędności finansowe w dłuższym okresie. Dostępne już na rynku kredyty preferencyjne na ten cel sprawiają, że rozwiązania te stają się jeszcze bardziej opłacalne.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Wrzesień 27, 2010
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Obejrzyj zdjęcia domowników