Start Arrow Finanse i prawoArrow Kredyt na remont a utrata pracy

Kredyt na remont a utrata pracy

Proszę mi powiedzieć, co dzieje się w sytuacji gdy zaciągnę kredyt, którego celem jest remont domu i stanie się tak że nagle stracę pracę… Przeraża mnie ta myśl, ale w życiu nigdy nie wiadomo. Co się wtedy dzieje? Co mi grozi? Co mogę zrobić?

Na pytanie czytelnika odpowiada ekspert portalu Hiponet.pl:

Kredyt hipoteczny jest zwykle zobowiązaniem długoterminowym, zaciąganym na kilka lub nawet kilkanaście lat. W tak długim okresie istnieje realne ryzyko krótkookresowych wahań sytuacji finansowej kredytobiorcy, które mogą być spowodowane np. utratą pracy. W takiej sytuacji najważniejsze jest zachowanie terminowości spłat rat kredytu.

Warto wcześniej zabezpieczyć się na taką okoliczność i utrzymywać pewną kwotę oszczędności, nazwijmy ją „poduszką finansową”. Zgromadzone tam środki będą naszym zabezpieczeniem na „czarną godzinę”, które będziemy mogli wykorzystać m.in. na spłatę rat kredytu w okresie kiedy będziemy poszukiwać pracy. Środki w ramach poduszki finansowej mogą pochodzić z naszych oszczędności lub, co ciekawe z zaciągniętego na remont kredytu.

W przypadku kredytów remontowych, kiedy wartość nieruchomości znacznie przewyższa kwotę kredytu, banki często dają możliwość uzyskania dodatkowych środków na cel dowolny. Oczywiście z jednej strony kwota ta wpłynie na zwiększenie wysokości raty, ale uzyskamy w ten sposób środki, które będą stanowić zabezpieczenie na wypadek utraty płynności.

Innym rozwiązaniem oferowanym przez same banki w ramach zaciąganego kredytu jest możliwość ubezpieczenia kredytobiorcy od ryzyka utraty pracy. Okres ochrony ubezpieczeniowej obejmuje co prawda zwykle kilka lat, ale istnieje możliwość przedłużanie ochrony na kolejne okresy. Osoby objęte takim ubezpieczeniem w przypadku utraty pracy mogą liczyć na to, że TU będzie regulowało za nich miesięczne raty kredytu. Istnieją tu jednak pewne ograniczenia. Zwykle ubezpieczyciel określa maksymalny okres, w którym będzie spłacał za nas raty oraz wyznacza maksymalną wysokość miesięcznej płatności. Korzystając z takiej formy zabezpieczenia się przed ryzykiem utraty pracy warto dokładnie sprawdzić zakres ochrony ubezpieczeniowej, a w szczególności wyłączanie odpowiedzialności TU, czyli sytuacje , w których pomimo tego, że stracimy pracę TU odmówi wypłaty świadczenia. Ubezpieczeniem, o którym mowa powyżej mogą być także objęte osoby prowadzące działalność gospodarczą. W ich przypadku ochrona ubezpieczeniowa dotyczy zwykle krótkotrwałej niezdolności do pracy. Warto zaznaczyć, że na rynku dostępne są ubezpieczenia od ryzyka utraty pracy, do których można przystąpić także w trakcie trwania umowy kredytowej, a nie tylko w chwili jej zawierania.

kredyt na remont a utrata pracy

Co jednak zrobić w sytuacji, w której straciliśmy pracę, jesteśmy w trakcie spłaty kredytu mieszkaniowego, nie mamy poduszki finansowej i nie będziemy w najbliższych miesiącach w stanie regulować naszych zobowiązań kredytowych? Przede wszystkim należy skontaktować się z bankiem i poinformować go o zaistniałej sytuacji. Jeżeli dotychczasowa spłata rat przebiegała terminowo, możemy liczyć na to, że bank zaproponuje nam rozwiązane w postaci odroczenia płatności kilku najbliższych rat w całości lub np. w części kapitałowej. Oczywiście będzie to rozwiązanie krótkoterminowe, ale pozwoli nam przetrwać kilka pierwszych miesięcy, w których nasze starania możemy ukierunkować na spokojne poszukiwanie nowej pracy.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz

Data dodania:


Czerwiec 27, 2010
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: finanse i prawo