Od 26 września 2005 r. nie trzeba już uzyskiwać decyzji o pozwoleniu na budowę przyłączy. Można je budować zarówno do działek zabudowanych, jak i niezabudowanych, zgłaszając bądź nie zgłaszając ten zamiar staroście.
Jeżeli dokonamy zgłoszenia budowy przyłączy, musimy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia dołączamy:
- oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
- odpowiednie szkice lub rysunki (m.in. projekt zagospodarowania działki lub terenu wraz z opisem technicznym instalacji wykonanym przez projektanta mającego odpowiednie uprawnienia budowlane),
- pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami.
Roboty budowlane można rozpocząć dopiero jeśli w ciągu 30 dni od momentu zgłoszenia, właściwy organ nie wniesie sprzeciwu i nie później niż w ciągu dwóch lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia.
Jeśli nie zgłosimy budowy przyłączy, zobowiązujemy się do wykonania na mapie planu sytuacyjnego przyłączy.
Pobierz:
1. Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane
Przeczytaj teraz: |
Uwaga!
Wnioskując o wydanie warunków technicznych przyłączy możemy określić moc przyłączeniową potrzebną tylko podczas budowy domu i moc docelową. W zależności od urządzeń, plac budowy w układzie 3-fazowym wymaga 11 lub 16 kW. Przeczytaj, jak oszacować moc przyłączeniową dla domu
Dodaj komentarz