Start Arrow WnętrzaArrow Krótka historia starej łazienki

Krótka historia starej łazienki

Z łaźni jeszcze na długo przed narodzeniem Chrystusa korzystali m.in. Rzymianie, Egipcjanie, Grecy oraz Chińczycy, którzy wynaleźli dodatkowo spłuczkę toaletową. Starożytni jako pierwsi podłączali też toalety do odrębnego systemu kanalizacyjnego.

Co ciekawe, oprócz swojej podstawowej funkcji, łazienki były wówczas miejscem spotkań towarzyskich. W Grecji marmurowe ławy z otworami mogły pomieścić nawet kilkadziesiąt osób i nikt nie czuł wstydu w trakcie odbywanej rozmowy. Niestety codzienna dbałość o higienę wyglądała dużo gorzej w okresie średniowiecza. Kanalizacja zaczęła się upowszechniać dopiero od przełomu XVIII i XIX wieku, kiedy to rozpoczęto masową produkcje rur żeliwnych i stalowych. Wcześniej w warownych zamkach za toalety służyły najczęściej otwory w podłodze prowadzące do podziemi lub fosy. Nie przeszkadzało to ich mieszkańcom oraz gościom w załatwianiu potrzeb fizjologicznych wszędzie gdzie to było możliwe – nawet w kominkach. Dzisiaj niewyobrażalne jest dla nas także to, że wszystkie nieczystości wylewano na ogół przez okno na niczego niespodziewających się spacerowiczów.

Od sławojki do salonu kąpielowego

Z biegiem lat charakter łazienki i stosunek do higieny uległ głębokiej przemianie. W XIX wieku pojawiła się nowoczesna miska ustępowa ze spłuczką, oraz papier toaletowy (wcześniej zastępowany liśćmi, mchem, gąbką lub jedwabnymi chusteczkami wielokrotnego użytku). W pamięci Polaków zapisał się z kolei generał Felicjan Sławoj-Składkowski, który z racji swojego wykształcenia (był lekarzem) i w trosce o higienę obywateli nakazał w drodze rozporządzenia budować na wsi klozety, zwane od jego imienia „sławojkami”.

_images_stories_Image_Marta_Producenci_lazienkaNa szczęście wraz z rosnącym poziomem życia i zasobności naszego portfela do przeszłości odchodzą zarówno one jak i wspólne toalety w kamienicach. O zmianie naszych przyzwyczajeń przekonali się właściciele pensjonatów, w których oddzielna łazienka powoli staje się standardem.

W budownictwie jednorodzinnym odchodzi się od tradycyjnej małej łazienki, na rzecz większego salonu kąpielowego, wyposażonego nie tylko w prysznic, wannę z hydromasażem, ale także w stylowe kanapy i fotele, w których możemy się zrelaksować po ciężkim dniu. – mówi Andrzej Durda dyrektor ds. technicznych w TECE, producenta inteligentnej techniki domowej.

Pomagają nam w tym nowoczesne umywalki, ekskluzywne krany, szklane przyciski do spłuczek, nowoczesne systemy prysznicowe, pojemniki na przybory toaletowe, które przypominają częściej dzieła sztuki niż elementy wyposażenia, a także ekskluzywne lampy do łazienki.

W przeciwieństwie do starożytnych Rzymian, którzy bez oporu korzystali z publicznych łaźni, dla nas łazienka stała się jednak miejscem intymnym, w którym odpoczywamy w samotności. Może w niedalekiej przyszłości zmienimy także i to przyzwyczajenie?

Autor: Tece

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty