Start Arrow InstalacjeArrowInstalacje elektryczneArrow Kryterium doboru oświetlenia

Kryterium doboru oświetlenia

Światło tworzy atmosferę naszego domu. Jest odpowiedzialne za to, czy mizernie dobierane dekoracje wnętrz giną w mroku, czy potrafię być odpowiednio wyeksponowane. Dlatego dobierając oświetlenie powinniśmy dobrze się zastanowić nad jego rodzajem, miejscem rozmieszczenia i oczywiście nad wyglądem opraw, które powinny być dobrane do wystroju wnętrz.

Właściwy dobór światła nie jest więc takim łatwym zadaniem. Zastanówmy się, na co w szczególności powinniśmy zwrócić uwagę.

swiatlo.jpg

Odpowiednia ilość światła

Ilość światła uzależnione jest od czynności, które będziemy wykonywać, dlatego powinno być wyliczane indywidualnie dla każdego pomieszczenia. I tak do czytania wymagany jest poziom ok. 300 luksów, ale już miejsce, gdzie wykonywać będziemy bardziej precyzyjne zadania, jak np. szycie, potrzebujemy ich ok. 750.

Zdecydowanie mniejszej ilości światła, bo rzędu kilkunastu do kilkudziesięciu luksów, wymaga pokój, w którym oglądamy telewizję czy też sypialnia. Zwróćmy jednak uwagę, że przy ograniczonej powierzchni naszego domu czy mieszkania często jedno pomieszczenie spełnia wiele funkcji. Dlatego też nie powinniśmy ograniczać się do jednego punktu oświetleniowego, a poprowadzić kilka obwodów, które będą się osobno włączać.

Funkcjonalność

I tu ponownie dobór oświetlenia zależy od funkcji pomieszczenia. W łazience musi być skupione przy lustrze, a w kuchni, oprócz oświetlenia centralnego, należy rozmieścić punkty nad blatem pod wiszącymi szafkami. Funkcjonalność to także wygoda i komfort użytkowania. Istniejące systemy Inteligentnego Domu pozwalają na sterowanie oświetleniem z pilota, czujek ruchu czy zaprogramowanych scenariuszy.

lampka.jpg

Dostosowanie do wystroju wnętrz

Olbrzymia ilość opraw dostępnych na rynku, pozwala nam na dowolny dobór oświetlenia, zgodnie z naszymi upodobaniami i wystrojem wnętrz. Jak na każdym etapie aranżacji, tak i tu powinniśmy kierować się ogólnym klimatem pomieszczenia, nie zaburzając jego charakteru. Wzornictwo i stylistyka opraw powinna harmonizować z pozostałymi dodatkami.

oswietlenie.jpg

Energooszczędność

Wybierając żarówki, warto zdecydować się na te energooszczędne, które zużywają znaczenie mnie prądu (o 80%) niż tradycyjne żarówki, dzięki czemu przyczyniamy się do zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Ponadto tyle samo oszczędzamy pieniędzy. Warto jednak pamiętać, że żarówki energooszczędne to odpad niebezpieczny zawierający między innymi rtęć. Dlatego nie wolno wyrzucać ich do śmieci.

Podsumowując, możemy stwierdzić, że przystępując do doboru oświetlenia, przede wszystkim powinniśmy skupić się na funkcji oświetlanej przestrzeni. Nie zapominajmy jednak, żeby połączyć to z naszymi upodobaniami. Światło tworzy atmosferę naszego domu, w którym my powinniśmy się czuć jak najlepiej.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje elektryczne