Start Arrow OgródArrow Krzewy do ogrodu zielone przez cały rok

Krzewy do ogrodu zielone przez cały rok

Ogród zielony przez cały rok to obecnie żaden problem. Możemy wybierać spośród szerokiej gamy roślin, co pozwoli nam stworzyć kolorowy i zróżnicowany krajobraz. Jeśli nie chcemy poświęcać dużej ilości na pielęgnację naszych okazów, warto w ogrodzie umieścić krzewy zimozielone.

Zalety krzewów zimozielonych

Zobacz także:

Główną cechą, która decyduje o łatwości ich uprawy jest stopniowe zmienianie  liści. Sprawia to, że ich nie musimy grabić ich dużej ilości naraz – a wiadomo, jak uciążliwa jest ta czynność. Oprócz łatwej pielęgnacji krzewy zimozielone mają wiele innych zalet.

 

(Ostrokrzew - jeden z krzewów zimozielonych)

Większość z nich wyróżnia się również dużą gęstością, przez co świetnie nadają się na żywopłot. Ponadto dzięki charakterystycznej budowie mogą chronić przed wiatrem mniej wytrzymałe rośliny rosnące w ich sąsiedztwie. Pozwala to także ograniczyć rozwój chwastów, gdyż rosnące ciasno krzewy sprawiają, że promienie słońca nie docierają do gruntu.

Jaki gatunek wybrać?
Wybierając krzewy zimozielone powinniśmy kierować się nie tylko estetyką, ale też wymaganiami poszczególnych gatunków. Niektóre, na przykład mahonia pospolita, bardzo źle znoszą ekspozycję na słońce, w związku z czym należy sadzić je w miejscach zacienionych. Inne, na przykład ognik, są mniej wrażliwe i mogą rosnąć zarówno w cieniu, jak i w miejscu nasłonecznionym.

 

(Bukszpan - kolejny przykład krzewu zimozielonego)

Kolejne ważne kryterium to odczyn gleby, w jakiej roślina może rosnąć. Niektóre, na przykład pierisy tolerują tylko kwaśną glebę. Istnieją jednak gatunki, które nie mają w tych kwestii specjalnych wymagań. Należą do nich między innymi:

  • Ostrokrzew kolczasty – wyróżniają go kształtne liście i charakterystyczne, czerwone owoce
  • Bukszpan – bardzo gęsty krzew kwitnący w maju, można go efektownie formować
  • Ognik szkarłatny – kwitnie na biało, jednak prawdziwą jego ozdobą są owoce o barwie żółtej lub czerwonej, które pojawiają się, gdy kwiaty przekwitną.

O czym jeszcze należy pamiętać?
Nie wszystkie krzewy zimozielone mają takie same właściwości – zazwyczaj różnią się od siebie pod wieloma względami. Jeszcze do niedawna uważano, ze większość z nich nie nadaje się do uprawy w polskim klimacie, dzisiaj stopniowo odchodzi się od tego poglądu. Większość z krzewów jest bardzo odporna na niskie temperatury, dużo gorzej natomiast znosi wysuszające wiatry. Temu problemowi można oczywiście zaradzić, jeśli zadbamy o kwestię podlewania (jest to szczególnie ważne przy lekkich glebach, które łatwo wysychają). Wbrew pozorom, śnieżna zima najmniej im szkodzi – śnieg pozwala uzupełnić braki wody.

 

(Wbrew pozorom śnieżna zima najmniej szkodzi krzewom zimozielonym)

Słońce pojawiające się znienacka w zimowych miesiącach ma negatywny wpływ na krzewy zimozielone – wzmaga efekt wysuszenia. Aby temu zapobiec ograniczmy do minimum ich ekspozycję na promienie słoneczne. Warto je posadzić w zacienionych miejscach – na przykład pod drzewami. Pamiętajmy jednak, że krzewy zimozielone są płytko zakorzenione, wybierzmy więc drzewa o głębokim systemie korzeniowym, aby oba gatunki nie stanowiły dla siebie konkurencji. Krzewy lepiej sadzić w grupach, niż pojedynczo – w ten sposób ochronią się nawzajem przed wiatrem. Jeśli zima jest wyjątkowo mroźna możemy zastosować okrycie z gałązek świerkowych bądź agrowłókniny.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Trawy Ozdobne do ogrodu | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-03-12 16:36:48

[...] Krzewy do ogrodu zielone przez cały rok [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty