Start Arrow OgródArrow Krzewy liściaste piękne przez cały rok

Krzewy liściaste piękne przez cały rok

Zimowy ogród wygląda efektownie, jeśli pokryty jest kołdrą śniegu. Gdy śniegu nie ma, jest po prostu szary i smutny. Wcale nie musi jednak tak być. Wystarczy, że umieścimy w nim krzewy liściaste zimozielone, a stworzymy zakątek, który będzie zachwycał przez cały rok.

Gatunków krzewów zimozielonych jest bardzo wiele, jednak zanim dokonamy zakupu, pamiętajmy, ze różnią się od siebie wytrzymałością na zimno. Dużo zależy też od tego, w którym rejonie kraju mieszkamy. Bardziej wrażliwe gatunki nie wytrzymają warunki klimatycznych panujących na wschodzie naszego kraju. Optymalny udział krzewów zimozielonych w całej roślinności naszego ogrodu to 85%.

(Ostrokrzew to jeden z krzewów liściastych zimozielonych)

Obecność tych krzewów jest ważna jednak nie tylko z estetycznego punktu widzenia. Zazwyczaj są one gęsto, przez co świetnie nadają się do tworzenia żywopłotów. Ponadto mogą chronić przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych inne, mniej odporne rośliny. Niektórym z nich (na przykład bukszpanowi wiecznie zielonemu lub trzmielinie Fortune’a) szkodzą zbyt intensywne promienie słoneczne, dlatego warto sadzić je na stanowiskach zacienionych, na przykład pod koronami drzew.

(Mahonia owocuje jesienią)

Niezależnie od tego, czy dany preferuje stanowisko cieniste, czy też nie, istotne jest aby na miejscu sadzenia rozłożyć nawóz organiczny. Gdy już zostaną posadzone, ważne jest, by dobrze się ukorzeniły, dlatego bardzo istotne jest regularne podlewanie oraz nawożenie. Pamiętajmy, by nawożenia zaprzestać pod koniec czerwca  – wtedy rośliny muszą zacząć przygotowywać się do zimy. Na ogół krzewy zimozielone wytwarzają dosyć płytki system korzeniowy, dlatego sadzimy je pod roślinami o głębokim systemie korzeniowym – wówczas dwa gatunki nie będą ze sobą konkurować.

Niższe z odmian mogą zbytnio rozrosnąć się na boki – znak, że czas je przyciąć. Pamiętajmy, by przycinać jedynie najniżej położone pędy. W przeciwnym razie może dojść do deformacji rośliny. Takie cięcie sprawi, że pędy rosnące wyżej przesłonią nam powstające ubytki. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy chcemy uformować krzew w konkretny kształt – wówczas możemy zacząć ciąć od góry.

(Laurowiśnia wschodnia kwitnie na wiosnę, ale jesienia powtarza kwitnienie)

Niektóre z krzewów jesienią wytwarzają kwiatostany lub kwitną. Należy do nich między innymi laurowiśnia wschodnia, pieris japoński i skimia japońska. Inne są wybierane ze względu na owoce, jakie dają jesienią – mowa tutaj o mahonii, ostrokrzewie i ogniku szkarłatnym.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Styczeń 22, 2015
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Krzewy liściaste zimozielone - ostrokrzew kolczasty | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-11-29 14:52:09

[...] Krzewy liściaste piękne przez cały rok [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty