Start Arrow OgródArrow Krzewy liściaste zimozielone – ostrokrzew kolczasty

Krzewy liściaste zimozielone – ostrokrzew kolczasty

Ostrokrzew to jedna z nielicznych roślin, które pełnią swej urody zachwycają w miesiącach zimowych. Nic dziwnego, że w krajach anglosaskich stała się symbolem świąt Bożego Narodzenia. W Polsce skojarzenie to nie jest aż tak silne, mimo to często możemy spotkać w sklepach stroiki świąteczne z wplecionymi gałązkami ostrokrzewu.

Na świecie istnieje około 800 gatunków ostrokrzewu, nie wszystkie jednak mogą być bez przeszkód uprawiane w naszym kraju. Nie wszystkie bowiem będą w stanie przetrzymać naszą zimę. Do najbardziej odpornych na mrozy należą ostrokrzew kolczasty (Ilex aquifolium), ostrokrzew Meservy (Ilex meserveae), ostrokrzew japoński (Ilex pedunculosa), ostrokrzew okółkowy (Ilex verticillata) i ostrokrzew amerykański (Ilex opaca).

(Nazwa "ostrokrzew kolczasty" pochodzi od kształtu liści)

Ostrokrzew kolczasty osiąga wysokość około ośmiu metrów, oraz szerokość dochodzącą do trzech-czterech metrów. Jego liście są ciemnozielone i ząbkowane – każdy z ząbków zakończony jest ostrym kolcem, od czego pochodzi nazwa rośliny. Kwitnie w maju i czerwcu, a jego kwiatostany są białe i bardzo drobne. Największą jednak ozdobą ostrokrzewu są kuliste, połyskujące, czerwone owoce. Pod żadnym pozorem nie należy jednak ich spożywać – są silnie trujące!

(Ostrokrzew kolczasty jest odporny na duże spadki temperatur)

Nie jest to roślina zbytnio wymagająca, jeśli chodzi o glebę. Poradzi sobie niemal na każdym podłożu, jednak najlepiej, by było ono żyzne i lekko wilgotne. Nie musi być szczególnie bogate w sole mineralne. Stanowisko może być nasłonecznione lub nie – ostrokrzewowi kolczastemu jest to w zasadzie obojętne. Jak już zostało wspomniane, roślina bardzo dobrze znosi duże spadki temperatur.

(Pełnią urody ostrokrzew zachwyca zimą)

Ostrokrzew należy do roślin dwupiennych, co oznacza, że występują egzemplarze męskie (zapylające) i żeńskie (owocujące). Owocowanie będzie możliwe tylko wtedy, gdy w ogrodzie posadzimy je obok siebie. Jeśli zauważymy, że gdzieniegdzie pojawiły się samosiejki ostrokrzewu, nie warto ich niszczyć. Przenieśmy je w miejsce, które najbardziej nam odpowiada, gdyż egzemplarze, które powstaną właśnie w ten sposób są dużo wytrzymalsze i silniejsze od pozostałych.

(W USA i Wielkiej Brytanii gałązki ostrokrzewu są symbolem świat Bożego Narodzenia)

W niewielkich ogrodach ostrokrzew może być sadzony pojedynczo. Świetnie nadaje się także do tworzenia żywopłotów, gdyż bardzo dobrze znosi cięcie oraz formowanie. Co jakiś czas warto usunąć starsze, uschnięte i połamane pędy – jest to tak zwane cięcie odmładzające krzewu.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Listopad 7, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Obejrzyj zdjęcia domowników