Start Arrow Budowa domuArrow Kształtki U z betonu komórkowego

Kształtki U z betonu komórkowego

W budowie domu poza bloczkami, z betonu komórkowego można wykorzystać również inne elementy, które pozwolą na bezbłędne wymurowanie newralgicznych miejsc budynku i zapobiegną powstawania mostków termicznych.

Z kształtek U można robić elementy żelbetowe, takie jak belki (podciągi, nadproża) i słupki. W konstrukcji budynku znajdują również zastosowanie podczas wykonywania nadproży zintegrowanych z wieńcem.

Nadproża w kształtkach U projektuję w miejscach, w których z powody za małej rozpiętości lub nośności nie jest możliwe zastosowanie nadproży prefabrykowanych – mówi Marcin Kamiński, architekt współpracujący z firmą Solbet.

Szerokości kształtek 36 i 42 cm dopasowane są do grubości ścian jednowarstwowych i wysokości bloczków, z których się buduje. Dzięki temu ich powierzchnie licują się z powierzchniami ściany od strony zewnętrznej i wewnętrznej. Wysokość kształtek oraz grubość ich ścianek pozwalają wykonać elementy żelbetowe o sporym przekroju.

Zawsze przed wykonaniem wszystkich elementów żelbetowych sprawdzam, czy zbrojenie zostało zrobione poprawnie i zgodnie z projektem oraz właściwie usytuowane – zaznacza Adam Kamiński, kierownik budowy współpracujący z firmą Solbet. – W przypadku ściany jednowarstwowej szczególną uwagę zwracam również na ocieplenie włożone do kształtek.

Włożenie w kształtki materiału ociepleniowego jest niezbędne, w przeciwnym razie będą powstawały mostki termiczne. Można użyć zarówno styropianu, jak i higroskopijnej (nienasiąkliwej) wełny mineralnej.

Wykonując nadproża w kształtkach U – mówi Krzysztof Śmielak, doświadczony wykonawca – należy przygotować zbrojenie według projektu i umieścić je wewnątrz kształtek. Od strony zewnętrznej (między ścianą kształtki a zbrojeniem) umieszcza się materiał ociepleniowy i całość zalewa betonem. Na czas zalewania oraz tężenia betonu kształtki zawsze trzeba podeprzeć – radzi partner firmy Solbet.

Autor: Solbet

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Lampa stołowa mini-trójnóg Czar lawendy

  • Nowoczesny Plafon Kantoor White

  • Plafon Harmony Black

  • Lampa Flexi Grochy Mix 3pł.

  • Lampa wisząca Romantica 2pł. Black

  • TK Lighting Zwis pojedynczy Alambre

  • ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...