Start Arrow Finanse i prawoArrow Kto łatwiej uzyska kredyt hipoteczny: rodzina czy singiel?

Kto łatwiej uzyska kredyt hipoteczny: rodzina czy singiel?

Czy bycie w związku ma wpływ na  możliwość uzyskania kredytu? Z danych zebranych przez Expandera wynika, że przy takich samych dochodach para dostanie mniejszy kredyt niż singiel. W skrajnych przypadkach dostępna kwota jest niższa o ponad 200 000 zł. Nie decyduje o tym jednak stan cywilny lecz matematyka. Im więcej osób tym wyższe koszty utrzymania, a więc mniej pieniędzy pozostaje na spłatę rat.

Teoretycznie wydaje się, że banki powinny preferować pary jako kredytobiorców. Single obarczeni są bowiem podwyższonym ryzykiem. Jeśli stracą pracę i szybko nie znajdą nowej mogą mieć problem z terminowym regulowaniem rat. Tymczasem, gdy kredyt zaciąga para, to gdy jeden współkredytobiorca zostanie zwolniony z pracy, pozostają dochody drugiego. Ryzyko problemów ze spłatą wydaje się więc mniejsze.

W praktyce dla banków ważniejsza od obaw o przyszłość jest jednak bieżąca sytuacja finansowa. Wbrew pozorom single wcale nie mają dużych problemów z uzyskaniem kredytu jeśli tylko posiadają odpowiednio wysokie dochody. Ich sytuacja jest wręcz bardzo dobra jeśli porównamy ich z parą mającą dwójkę dzieci i uzyskującą łącznie takie same dochody jak singiel. Rodzina ponosi bowiem znacznie wyższe koszty utrzymania. Mniej pieniędzy zostaje jej więc na spłatę rat.

Expander sprawdził jakie są różnice w dostępnej kwocie kredytu dla 4-osobowej rodziny z łącznym dochodem 3,5 tys. zł i zarabiającego tyle singla. Okazuje się, że tylko jeden bank – BOŚ – potraktuje rodzinę lepiej niż singla. Pozostałe rodzinie przyznają mniejszy kredyt. Widać więc wyraźnie, że obawy o to co będzie, gdy singiel straci pracę mają niewielkie znacznie.

Banki, które najbardziej „nie lubią” opisanej przez nas rodziny to Deutsche Bank, Raiffeisen Polbank i BPS. Ten pierwszy w ogóle nie udzieli jej kredytu. Singlowi z takim samym dochodem przyzna natomiast 220 000 zł. Bank BPS i Raiffeisen Polbank co prawda przyznają jej kredyt, ale kwota będzie bardzo niska – odpowiednio 52 000 zł i 80,8 tys. zł. Tymczasem singiel nie ma powodów do obaw. W Raiffesien Polbank otrzyma 308 tys. zł czyli aż o 227 tys. zł więcej.

Możemy też wskazać banki, które najbardziej „nie lubią” singli. Są to wspomniany już BOŚ, a także Nordea i Credit Agricole. W przeciwieństwie do Deutsche Bank, BOŚ w ogóle nie udzieli kredytu singlowi, a przyzna go rodzinie. Nordea i Credit Agricole naszemu singlowi przyznają co prawda kredyt, ale kwota będzie wynosiła zaledwie ok. 223 tys. zł. To najmniej że wszystkich banków. Dla porównania w PKO BP, SGB i Alior Banku singiel dostanie nieco ponad 320 tys. zł, czyli ponad 100 tys. zł więcej.

(Na szaro zaznaczono 3 banki przyznające najniższą kwotę, na zielono - najwyższą. Źródło: Expander)

Autor:
Jarosław Sadowski
Główny analityk Expander

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Luty 15, 2013
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

Gość Dom.pl Odpowiedz 2013-02-18 10:34:43

Każdy bank ma swoją politykę, swoje statystyki i plan biznesowy. Na szczeście dla kredytobiorców - jesli jeden bank nie udzieli nam kredytu to możemy spróbować w innym.(...)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty