Start Arrow Finanse i prawoArrowBudowa i prawoArrow Kto może budować na działce rolnej?

Kto może budować na działce rolnej?

Działki rolne są znacznie tańsze niż działki budowlane. Agencja Nieruchomości Rolnych podała, że w I kwartale 2011 roku cena gruntów rolnych spadła o 4,5%. Zamieszkać na działce rolnej możemy jednak tylko w sytuacji, gdy kupimy siedlisko, czyli grunt rolny z istniejącą zabudową przeznaczoną na gospodarstwo rolne. Budować nowe projekty domów mogą tylko rolnicy.

Jeżeli chcemy wybudować domy jednorodzinne na działkach rolnych, musimy przygotować się długie formalności związane z przekształceniem gruntów na budowlane. Jeśli więc zależy nam na czasie powinniśmy raczej zainwestować w działkę budowlaną.

Grunt rolny może zabudować wyłącznie rolnik, który według ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego jest:

 • osobą fizyczną będącą właścicielem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych o łącznej powierzchni użytków rolnych nieprzekraczającej 300 ha, prowadzącą osobiście gospodarstwo rolne, posiadającą kwalifikacje rolnicze, zamieszkałą w gminie, na obszarze której położona jest jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład tego gospodarstwa;
 • osobą, która uzyskała wykształcenie rolnicze co najmniej zasadnicze lub wykształcenie średnie lub wyższe, lub
 • osobiście prowadziła gospodarstwo rolne lub pracowała w gospodarstwie rolnym przez okres co najmniej 5 lat.

(Na działce rolnej budować może tylko rolnik)

Na działce rolnej rolnik może wybudować tzw. siedlisko. Zabudowa siedliskowa przeznaczona będzie na gospodarstwo rolne, które inwestor będzie prowadził, co oznacza podejmowanie wszelkich decyzji dotyczących prowadzenia działalności rolniczej w tym gospodarstwie.

Zabudowa siedliskowa musi być zgodna z tym, co zawiera miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, uchwalony przez daną gminę. Gmina określa również minimalną powierzchnię działki, na której budowa siedliska jest możliwa. W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, należy uzyskać warunki zabudowy. Nawet spełniając warunek bycia rolnikiem nie otrzymamy warunków, jeśli:

 • działka rolna nie ma tzw. dobrego sąsiedztwa, czyli żadna z sąsiednich nieruchomości nie jest zabudowana;
 • działka rolna nie ma dostępu pośredniego lub bezpośredniego do drogi publicznej;
 • dla działki rolnej nie zostały wydane warunki techniczne przyłączy;
 • jeżeli działka rolna objęta jest przepisami odrębnymi, uniemożliwiającymi zabudowę.

Warunku „dobrego sąsiedztwa” nie stosuje się tylko w przypadku, gdy chodzi o zabudowę zagrodową w gospodarstwie rolnym, którego powierzchnia przekracza średnią powierzchnię gospodarstwa rolnego, której wartość ustanawia dana gmina.

Jeżeli działka rolna spełnia wymagania stanowione przez gminę, urząd nie może odmówić wydania warunków zabudowy. Wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę, rolnik musi złożyć standardowo projekty domów oraz wymagane uzgodnienia i opinie. Zabudowa siedliskowa przewiduję budowę zarówno domów jednorodzinnych przeznaczonych na funkcję mieszkalną, jak i projekty budynków gospodarczych, np. obory, stajnie, chlewy itp.

Autor: mh

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz

Data dodania:


Maj 30, 2011
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

Gość Dom.pl Odpowiedz 2011-09-22 20:36:32

1. Jaka jest mozliwosc wybudowania domu letniskowego na a) niewielkiej dzialce rolnej b) dzialce lesnej i jakie warunki taka inwestycja musi spelniac?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Lampa wisząca ALANYA Gray

 • Kinkiet EMMA PINK

 • Lampa wisząca Galaxy 1643

 • Lampa stojąca VIRGO Grey II

 • Kinkiet ALANYA White

 • Nowoczesny plafon LED z pilotem Melos DL-F37T