Start Arrow Finanse i prawoArrow Kto odśnieża chodnik? Właściciel czy gmina?

Kto odśnieża chodnik? Właściciel czy gmina?

Zima się rozpoczęła. Intensywne opady śniegu powołały pospolite ruszenie z łopatami w ręku do odśnieżania chodników. Przynajmniej powinny…

Ustawa z dn. 13 września 1996 r. o utrzymaniu porządku w gminach określa, kto i kiedy ma obowiązek odśnieżenia chodnika.

Właściciel odśnieża

Jeżeli chodnik położony wzdłuż nieruchomości przylega bezpośrednio do granicy działki, do ogrodzenia, obowiązek odśnieżania leży po stronie właściciela nieruchomości. Zgarnięty śnieg usunąć z chodnika powinien już zarządca drogi.

Jeżeli dopiero budujemy domy jednorodzinne, a nasza nieruchomość jest placem budowy, obowiązek odśnieżania spoczywa na kierowniku budowy.

Właściciel nie musi odśnieżać

Jeżeli na chodniku parkują samochody, za co gmina pobiera opłaty, po jej stronie należy odśnieżenie chodnika. Także, gdy chodnik od granicy nieruchomości dzieli pas zieleni, właściciel nieruchomości nie musi go odśnieżać – powinna o to zadbać gmina.

Oczyszczanie przystanków komunikacyjnych oraz wydzielonych krawężnikiem lub oznakowaniem poziomym torowisk pojazdów szynowych ze śniegu i lodu oraz usuwanie odpadów komunalnych, błota i innych zanieczyszczeń na tych terenach należy do obowiązków firm użytkujących tereny służące komunikacji publicznej.

Kary za nieodśnieżanie

Jeżeli na nieodśnieżonym chodniku przylegającym do nieruchomości poślizgnie się pieszy i np. złamie nogę, może żądać odszkodowania od właściciela nieruchomości.

Właściciel nieruchomości, który nie wypełni swojego obowiązku odśnieżenia chodnika, może również zostać ukarany grzywną do 1500 zł albo naganą, zgodnie z art. 117 kodeksu wykroczeń.

(Jeżeli chodnik przylega bezpośrednio do naszej nieruchomości, my jesteśmy odpowiedzialni za jego odśnieżanie)

Autor: Marta Hawrylak

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz

Data dodania:


styczeń 23, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty