Start Arrow Finanse i prawoArrow Kto płaci za kontrole we wspólnocie?

Kto płaci za kontrole we wspólnocie?

Ustawa Prawo Budowlane nakłada na właściciela lub zarządcę budynku obowiązek zorganizowania kontroli budynku, np. kontroli instalacji, przewodów dymowych, spalinowych, kanałów wentylacyjnych. Jeśli zarządca nie wypełnia swych obowiązków, właściciel budynku jak również właściciel lokalu powinien podjąć działania w celu uniknięcia zagrożenia związanego z niewłaściwym stanem budynku.

W budynkach wspólnoty mieszkaniowej, kanały i kominy należą do części nieruchomości wspólnej, zatem za kontrolę odpowiada zarząd lub zarządca nieruchomości.

Sprawdź: 

Jeżeli zarząd nie doprowadził do kontroli budynku:

  • właściciele lokali powinni we własnym interesie sam zlecić mistrzowi kominiarskiemu kontrolę przewodów spalinowych i wentylacyjnych w należących do niech lokalu,
  • właściciele lokali mają prawo zawiadomić policję o podejrzeniu popełnienia wykroczenia, za co zarządowi grozi nawet kara pozbawienia wolności.
Zobacz także: 

Kto pokrywa koszty kontroli w budynku?

Koszty kontroli w budynku pokrywane są z zaliczek wpłacanych przez właścicieli lokali na koszty zarządu nieruchomością wspólną.

Kto pokrywa koszty usunięcia usterek?

Koszty usunięcia usterek, stwierdzonych podczas kontroli albo w innym czasie we wspólnej części nieruchomości pokrywane są również z zaliczek wpłacanych przez właścicieli lokali na koszty zarządu nieruchomością wspólną.

Ale jeżeli usterkę stwierdzono w części użytkowanej wyłącznie przez właściciela lokalu i dotyczy ona np. nielegalnego podłączenia wyciągu w kuchni do przewodu wentylacyjnego, powinna być ona usunięta na koszt właściciela lokalu bezpośrednio po stwierdzeniu uszkodzenia.

Radca Prawny
Igor Bąkowski

Zobacz także: 

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


luty 20, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty