Start Arrow Finanse i prawoArrow Kto zainstaluje licznik?

Kto zainstaluje licznik?

Przeczytałem, że muszę mieć licznik ciepła w domu. No tak, to jasne. Ale kto go zainstaluje i czy ja za to mam płacić dodatkowo?

Wątpliwości czytelnika wyjaśniają eksperci z Urzędu Regulacji Energetyki:

W obowiązującym rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 15 stycznia 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemów ciepłowniczych (Dz. U. z 2007 r., Nr 16, poz. 92) ten obowiązek nie został jednoznacznie przypisany żadnej ze stron (przedsiębiorstwo energetyczne – odbiorca) umowy ciepła (tak jak to miało miejsce w uprzednio obowiązującym rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 30 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków przyłączenia podmiotów do sieci ciepłowniczych oraz eksploatacji tych sieci, Dz.U. z 2004 r. Nr 167, poz. 1751, gdzie zostało ustalone, że przedsiębiorstwo energetyczne powinno zapewnić zainstalowanie układów pomiarowo-rozliczeniowych w przyłączach do węzłów cieplnych – § 14 pkt 1g).

Zgodnie z przepisami obowiązującego rozporządzenia (§ 7 ust. 3 pkt 4 lit. b tiret drugi oraz § 8 ust. 4 pkt 3) warunki przyłączenia węzłów cieplnych oraz instalacji odbiorczej powinny zawierać w szczególności miejsca zainstalowania układu pomiarowo – rozliczeniowego. Warunki przyłączenia są przekazywane wnioskodawcy wraz z projektem umowy o przyłączenie (§ 9 ust. 3). Wynika z tego, że to w umowie o przyłączenie do sieci ciepłowniczej strony powinny zawrzeć postanowienia dotyczące zainstalowania układu pomiarowo – rozliczeniowego oraz kosztów z tym związanych.

Na uwagę zasługują zatem art. 547 i art. 555 Kodeksu Cywilnego. Zgodnie z art. 555 KC przepisy o sprzedaży rzeczy stosuje się odpowiednio do sprzedaży energii. Wydanie przedmiotu świadczenia (energii cieplnej) następuje w drodze zastosowania odpowiednich urządzeń pomiarowych i z chwilą „przejścia przez licznik” kupującego, zapłaty za nią (Kodeks cywilny. Komentarz. Tom II. Komentarze Becka, C.H.Beck, Warszawa 1998, str. 54). Jeżeli ani z umowy, ani z zarządzeń określających cenę nie wynika, kogo obciążają koszty wydania i odebrania rzeczy, to: sprzedawca – ponosi w szczególności koszty zmierzenia (do których należy zaliczyć urządzenie rozliczeniowo – pomiarowe), a kupujący – ponosi koszty odebrania rzeczy, zgodnie z art. 547 § 1 KC.

W interesie odbiorcy jest zatem ukształtowanie warunków zawieranej umowy w sposób czytelny i nie budzący wątpliwości, po to aby w przyszłości uniknąć niepotrzebnych sporów.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz

Data dodania:


marzec 20, 2010
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black