Start Arrow OgródArrow Które drzewa i krzewy przycinamy jesienią?

Które drzewa i krzewy przycinamy jesienią?

Intensywne cięcia drzew i krzewów zazwyczaj przeprowadzamy wczesną wiosną. Jesień to odpowiedni czas na wstępną pielęgnację tylko niektórych drzew i krzewów. Sprawdź, które z nich należy przycinać o tej porze roku…

Drzewa i krzewy przycinamy, aby odmłodzić starsze okazy, pobudzić rośliny do obfitszego kwitnienia i owocowania. Cięcie może też zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób. Większość gatunków przycinamy w okresie zimowego spoczynku lub wczesną wiosną. Jesienią ze wszystkich drzew i krzewów usuwamy uszkodzone i chore pędy. Pamiętaj, aby chore pędy spalić. Nie należy ich używać do kompostu. 

Drzewa i krzewy, które przycinamy jesienią…

W tym okresie przycinamy wstępnie winorośl, pędy malin, które owocowały (tniemy je tuż przy ziemi), ucinamy stare pędy porzeczek (3-letnie i starsze), a także przycinamy nowo posadzone drzewa – ale tylko te, które zrzucają liście na zimę. Po zebraniu owoców, robimy porządek z jabłoniami, śliwami i gruszami. Druga połowa września to czas na wiśnie, morele, brzoskwinie i czereśnie. W listopadzie tniemy zaś leszczynę. 

O czym warto pamiętać?

Niektóre gatunki krzewów są bardzo wrażliwe i nie tolerują przycinania. Należą do nich:

  • azalie, 
  • magnolie, 
  • różaneczniki, 
  • ostrokrzewy, 
  • forsycje (przycinamy je po zakończeniu kwitnienia). 

W przypadku krzewów owocowych usuwa się większość pędów, które owocowały. Tniemy je pod kątem 45 stopni. Rany po cięciu, należy zabezpieczyć maścią przeciwgrzybiczą. 

Ostre narzędzia do przycinania 

Pamiętaj, aby używać ostrych narzędzi. Tępe mogą uszkodzić gałęzie, powodując rany kory i drewna. Oprócz sekatorów i pił, przydać się może przycinarka akumulatorowa. 

Dodane przez: Kamila Klepacka

Kamila Klepacka
Dodaj komentarz

Data dodania:


wrzesień 21, 2021
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty