Start Arrow Budowa domuArrow Którędy ucieka ciepło?

Którędy ucieka ciepło?

Na energooszczędność budynku wpływa wiele czynników. Począwszy od technologii budowy ściany, a na doskonaleniu parametrów materiałów budowlanych kończąc, rozwój budownictwa zmierza w kierunku optymalizacji gospodarowania energią.

W związku z tym, że najwięcej energii (około 70%) zużywa się obecnie na ogrzewanie domu, to właśnie dążenie do zminimalizowania strat ciepła jest największym wkładem w oszczędność energii.

Którędy jest tracone ciepło z budynku i jak temu zapobiec?

Wentylacja (30-40%)

Najwięcej ciepła jest odprowadzane w procesie wentylacji. Aby zminimalizować jego straty zalecane jest zastosowanie mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. Dostępne na rynku rekuperatory pozwalają oszczędzić od 65-95% ciepła z usuwanego z pomieszczeń powietrza.

• Ściany (20–30%)

Ograniczenie strat ciepła poprzez ściany zewnętrzne wynika przede wszystkich z doboru takich materiałów budowlanych, których wskaźniki przewodzenia ciepła są jak najniższe. Trójwarstwowa konstrukcja muru, obejmująca poryzowane pustaki ceramiczne (w przypadku pustaków POROTON firmy Röben λ=0,21 W/m2K), materiał izolacyjny oraz ścianę osłonową z cegły licowej lub klinkierowej, pozwala uzyskać parametry wskazane dla budownictwa energooszczędnego. Nie bez znaczenia jest również eliminacja mostków termicznych, czyli tych wszystkich miejsc w obrębie ścian zewnętrznych, przez które następuje najwięcej strat ciepła.

• Okna (15-25%)

Najczęściej zalecanym sposobem na ograniczenie przenikania ciepła z wnętrza budynku przez jest zastosowanie takich modeli, które charakteryzują się podwyższonymi parametrami termicznymi. Już na poziomie projektu architektonicznego należy wybrać ich odpowiednią wielość oraz usytuowanie względem nasłonecznienia: od strony południowej powierzchnia okien powinna być większa, mniejsza natomiast od północy.

• Dach (10-25%)

Dwuwarstwowa termoizolacja i właściwy materiał pokryciowy to najważniejsze czynniki chroniące przed przenikaniem ciepła poprzez dach. Rozmieszczona pomiędzy oraz pod krokwiami warstwa wełny szklanej lub mineralnej zmniejszy ucieczkę ciepła. Zastosowanie dachówki ceramicznej, dzięki której nagrzewanie się dachu przebiega znacznie wolniej niż w przypadku pokrycia z blachy, korzystnie wpływa na utrzymanie przyjemnej temperatury w pomieszczeniach.

• Piwnica (3-6%)

Wykonanie izolacji termicznej piwnicy ograniczy schładzanie domu od strony gruntu. Dodatkowa warstwa izolacji podłogi bezpośrednio stykającej się z gruntem również obniży stopień przenikania ciepła w tej części konstrukcji budynku.

Autor: Röben

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Plafon Harmony Black

  • Promocja

    Lampa podłogowa Trójnóg Luna Grafitowa

  • Promocja

    Lampa podłogowa Faro Black

  • Velio Abażur żyrandol 3 pł. czerń + chrom /...

  • TK Lighting Kinkiet Maja GU10 Led Black