Start Arrow WnętrzaArrowKuchniaArrow Kuchnia – kolor i światło

Kuchnia – kolor i światło

Światło tworzy nastrój i określa charakter wnętrza. Ono także podnosi funkcjonalność pomieszczenia – a kuchnia musi być funkcjonalna! Wiedza o tym, jak osiągnąć pożądany efekt jest w takiej sytuacji niezbędna.

Jeśli kuchnia spełnia jednocześnie funkcję jadalni, pomalujmy ją na kolor żółty i (lub) pomarańczowy, gdyż taka kolorystyka pobudza łaknienie i wspomaga trawienie.

Jeżeli zdecydujemy się na jeden kolor, to koniecznie musimy uwzględnić grę nasycanie barw. Wspaniałe efekty osiągniemy stosując zróżnicowanie nasycenia kolorów, oczywiście nie wszystko ma się znaleźć na ścianach – kuchnia to także blaty, półki, szafki, słoiki, rondle i garnki. Warto skontrastować kolor dominujący, ustawiając na widocznym miejscu kolorowe kuchenne gadżety. Pomarańczowy ładnie kontrastuje z niebieskim, żółty z granatem.

Oświetlenie kuchni, podobnie jak łazienki, ma ogromne znaczenie. Oświetlmy stół, czy blat, na którym spożywamy posiłki, nisko wiszącą lampą. Konieczne jest dobre oświetlenie zlewozmywaka – wtedy zmywanie staje się przyjemnością.

(Gra świateł i kolorów w mieszkaniu jest sztuką)

Dobry kucharz zadba też o oświetlenie kuchenki, wszak kolor gotowanych dań jest ważnym atrybutem dla smakoszy, a nie ujrzymy ich w pełni, gdy do garnków nie dociera światło. Pięknie wyglądają w kuchni, czyniąc ją bardziej przestrzenną i jaśniejszą, podświetlone witrynki ze szklanymi naczyniami.

Podobnie jak w łazience, poszczególne punkty świetlne powinny mieć włączniki niezależne od siebie. Inne światło jest potrzebne, gdy przygotowujemy posiłek czy sprzątamy po nim, a inne, gdy jemy kolację w gronie rodzinnym. Wtedy wystarczy małe boczne światło, na przykład padające z witrynek, a na stole postawmy świece.

Gra świateł i kolorów w mieszkaniu to sztuka. Trzeba włożyć trochę wysiłku, aby sensownie ja zaprojektować. Jednak ten wysiłek stokrotnie się opłaca, gdyż wracając zmęczenie do miłego, przytulnego, wesołego mieszkania, chętnie w nim odpoczniemy.

Autor: Camera - Małgorzata Osiecka

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wnętrza