Adaptacja poddasza umożliwia stworzenie oryginalnego i klimatycznego wnętrza. Wpływ na wystrój wnętrza mają zarówno skosy, które determinują kształt i zabudowę pomieszczenia, jak również okna dachowe, które wypełniają wnętrze światłem dziennym.
Kuchnia na poddaszu na pewno będzie ciekawą i oryginalną aranżacją, jednak jest to pomieszczenie dość trudne do usytuowania właśnie tam. Projekt kuchni przewiduje zawsze taką zabudowę, która umożliwia wykonywanie czynności „na stojąco”, bowiem właśnie w takiej pozycji najczęściej przygotowujemy posiłki, zmywamy czy sięgamy po produkty do szafki czy lodówki.
Kuchnia na poddaszu – wymiary poddasza
Zanim zaplanujemy projekt kuchni na poddaszu, przyjrzyjmy się wymiarom dostępnej powierzchni.
Bardzo ważna jest wysokość ścianki kolankowej. Ścianka kolankowa to jest zewnętrzna ściana poddasza, stojąca na stropie ostatniej kondygnacji, biegnąca wzdłuż połaci dachowej. Na niej oparta jest konstrukcja więźby dachowej. Od wysokości ścianki kolankowej zależy wysokość pomieszczeń na poddaszu.
Jeżeli ścianka kolankowa ma wysokość 75 cm – to pod skosem ustawimy jedynie stolik kuchenny lub zabudujemy wnękę schowkami. W przypadku stoliku taka wysokość i tak nie umożliwia wygodnego (wyprostowanego) wstawania od stołu.
Jeżeli ścianka kolankowa ma wysokość min. 90 cm – to pod skosem możemy ustawić meble kuchenne, oczywiście tylko szafki dolne. Ciąg roboczy jednak nie powinien w tej sytuacji przewidywać montażu płyty grzejnej czy kuchenki, gdyż nie będzie miejsca do zawieszenia nad nimi okapu.
Wyższe ścianki kolankowe – min. 110 cm, dochodzące nawet do 210 m, umożliwiają już swobodną adaptację poddasza.
Niższa niż 75 cm ścianka kolankowa sprawia, że skosy nadają się już tylko do zabudowy.
To, jaką wysokość mają wnętrza na poddaszu, determinuje sposób ich urządzenia. Pomieszczenia o wysokości poniżej 1,9 m do 1,4 m umożliwiają wygodne siedzenie, np. przy stole kuchennym.
Kuchnia na poddaszu – kształt więźby dachowej
Jeżeli mamy domy z dachem dwuspadowym to wnętrze na poddaszu ma prosty do aranżacji układ (oczywiście pod warunkiem, że dach jest odpowiednio stromy).
Domy z dachem wielospadowym są znacznie trudniejsze do adaptacji. Różnorodność rozmieszczenia i kształtów skosów sprawia, że niekiedy aranżacja kuchni na poddaszu jest po prostu niemożliwa. Jeżeli jednak pomieszczenie jest wysokie (dach jest bardzo spadzisty) to montaż sufitu podwieszanego, który ukryje niestandardowy kształt stropu sprawi, że wnętrze stanie się harmonijne i prostsze do aranżacji.
Kuchnia na poddaszu – usytuowanie względem stron świata
Urządzając pomieszczenia na poddaszu musimy pamiętać, że wyższe kondygnacje dużo szybciej i mocniej się nagrzewają. Po pierwsze ze względu na ogrzewanie dachu, a po drugie ciepło z niższych kondygnacji unosi się ku górze, dogrzewając dodatkowo poddasze.
Dlatego optymalną stroną, na której należy zaplanować projekt kuchni na poddaszu jest północ. Tam słońce nie ogrzewa nadmiernie wnętrza, jak na innych stronach, przez co kuchnia nie będzie narażona na panującą (nie tylko latem) duchotę.

Kuchnia na poddaszu nie powinna być nadto dogrzewana przez naturalne oświetlenie. Regulację natężenia światła umożliwi montaż rolet wewnętrznych, które jednocześnie mogą stać się prawdziwą ozdobą wnętrza.
Autor: Velux
Kuchnia na poddaszu – skuteczna wentylacja pomieszczenia
Fakt, że poddasze szybko się nagrzewa, a prace kuchenne, jak zmywanie czy gotowanie sprzyjają powstawaniu pary wodnej, której gromadzenie grozi zawilgoceniem ścian, pleśnią czy grzybem sprawia, że w kuchni na poddaszu należy zadbać bezwzględnie o skuteczną wentylację.

Przestronna, nowoczesna kuchnia na poddaszu wymaga odpowiedniego kształtu więźby i wysokości pomieszczenia. Tu zaplanowano ją zgodnie z zasadami ergonomii - jest wygodna i funkcjonalna. Okna dachowe dobrze ją doświetlają, a rolety nie przepuszczają nadmiaru ciepła.
Autor: Fakro
Warto również zamontować okna z nawiewnikami, które umożliwiają przepływ powietrza bez konieczności otwierania okien (co jest szczególnie istotne zimą, gdy „tradycyjne” wietrzenie pomieszczeń sprawi, że szybko się wychłodzą, a koszty za ogrzewanie będą wyższe).
Kuchnia na poddaszu – okna dachowe
W celu zapewnienia wystarczającej ilości światła zalecane jest, aby powierzchnia okien stanowiła około 10% powierzchni podłogi (według Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych w pomieszczeniach mieszkalnych okna muszą stanowić min. 8% powierzchni podłogi).

To jasne, przestronne wnętrze umożliwia wydzielenie kącika jadalnianego. Poprzez dwa ustawione obok siebie okna do poddaszy, światło doskonale modeluje całą przestrzeń kuchni.
Autor: Velux
Okna dachowe lepiej oświetlają pomieszczenie niż okna prostokątne na ścianie pionowej, ale jeśli nasz dom jednorodzinny ma dekoracyjne lukarny, to do wnętrza przedrze się zdecydowanie mniej światła.

Cztery okna dachowe doświetlają każdą strefę kuchni. Powinny być one wyposażone w nawiewniki, umożliwiające skuteczną wymianę powietrza. Dobrze również zamontować rolety, regulujące natężenie światła, by pomieszczenie zbyt się nie nagrzewało.
Autor: Velux
Dodaj komentarz