Start Arrow WnętrzaArrowKuchniaArrow Kuchnia otwarta – stół kuchenny czy blat?

Kuchnia otwarta – stół kuchenny czy blat?

Kuchnia otwarta na salon to bardzo popularna aranżacja wnętrz, zarówno w domach jednorodzinnych, jak i mieszkaniach. Trend otwartych przestrzeni sprzyja życiu rodzinnemu, a dzięki ograniczeniu ścian działowych nawet małe mieszkanie zyska na przestronności.

Granicą umowną między salonem a kuchnią jest najczęściej stół kuchenny lub wysoki barek. Taki wystrój wnętrza dzieli funkcje pomieszczenia, bez konieczności montowania półścianki czy drzwi przesuwnych, które odbierają wnętrzu wywalczoną powierzchnię.

Barek czy stół powinien stylem pasować do całej otwartej przestrzeni.

Barek czy stół powinien stylem pasować do całej otwartej przestrzeni.

Wystrój wnętrza

Bez względu na to, jakie rozwiązanie wybierzemy, warto wybrać odpowiedni rodzaj mebla. Powinien on pasować do tego, jak zaplanowana jest aranżacja salonu, a także harmonijnie współgrać z wystrojem kuchni.

Oba połączone pomieszczenia powinny zresztą być urządzone w podobnym stylu. Kuchnia rustykalna otwarta na minimalistyczny nowoczesny salon, będzie się „gryzła” z jego surowym wystrojem. Natomiast przewaga szkła czy stali chromowanej w wyposażeniu kuchni nijak nie będzie się komponować z barokową komodą stojącą w salonie.

Kiedy warto wybrać barek?

Nowoczesne kuchnie od salonów najczęściej oddzielone są właśnie barkiem, przy którym ustawiamy wysokie hokery.

Blat barku znajduje się najczęściej na wysokości 110-150 cm, czyli znacznie wyżej niż standardowe szafki kuchenne stojące, które wraz z blatem roboczym mają najczęściej wysokość 85-90 cm. Aby wygodnie korzystać z wysokiego barku, siadamy przy nim na krzesełkach barowych.

To idealny sposób na szybką przekąskę, śniadanie czy towarzyszenie mamie przy pracach kuchennych. Odpowiednio długi barek sprawi, że poranną kawę będzie mogło spokojnie wypić kilku domowników.

Barek to idealny mebel dla singla, urządzającego w mieszkaniu "klubowe" spotkania.

Barek to idealny mebel dla singla, urządzającego w mieszkaniu „klubowe” spotkania.

Jeżeli jednak jesteśmy zwolennikami celebrowania posiłków, a wspólny obiad czy kolacja jest dla wszystkich mieszkańców niezwykle istotny, barek nie będzie spełniał oczekiwań. Oczywiście, młoda bezdzietna para i na nim zorganizuje romantyczną kolację, jeżeli jednak nasza rodzina jest większa – potrzebny będzie stół kuchenny.

Barek w domu kilkuosobowej rodziny jest również atrakcyjnym dodatkiem, pod warunkiem, że kuchnia połączona jest również z jadalnią bądź pomieszczenie to bezpośrednio z nią sąsiaduje.

Kiedy warto postawić stół kuchenny?

Stół kuchenny warto wybrać wtedy, kiedy… barek okaże się niefunkcjonalny dla naszej rodziny. Olbrzymia oferta stołów na rynku pomoże nam dobrać odpowiedni mebel do naszej kuchni. Stoły mogą bowiem mieć różne kształty: prostokątne, okrągłe, owalne czy kwadratowe, a także rozkładać się do żądanej szerokości.

Stół kuchenny na pewno się przyda, jeśli w domu nie ma jadalni.

Stół kuchenny na pewno się przyda, jeśli w domu nie ma jadalni.

Stoły rozkładane to dobry pomysł, gdy urządzana jest mała kuchnia lub gdy nie mamy osobnej jadalni, w której stanie stół dla wszystkich domowników i ich gości.

Standardowa wysokość stołu to 75 cm. Tutaj musimy już postawić zwykłe krzesła lub taborety, jedząc posiłek na wysokich hokerach, będziemy musieli się schylać.

Projekty kuchni

Planując wystrój kuchni, musimy pamiętać o zachowaniu odpowiednich odległości między elementami jej wyposażenia.

Zarówno barek, jak i stół potraktować możemy jak wyspę kuchenną, którą należy odsunąć od mebli  kuchennych na odległość ok. 1 m. Dzięki temu będziemy mieć swobodny dostęp do szafek kuchennych, a wstając od stołu – znajdziemy miejsce na manewrowanie krzesłem.

Nie bez znaczenia jest również oświetlenie stołu.

Oświetlenie kuchni jest niezwykle istotne i zwykle nie wystarcza jedno źródło światła.

Oświetlenie kuchni jest niezwykle istotne i zwykle nie wystarcza jedno źródło światła.

Mały okrągły stolik oświetli żyrandol z jednym lub kilkoma źródłami światła. Światło powinno być skierowane bezpośrednio na blat. Podłużny stół natomiast możemy oświetlić kilkoma punktami w zależności od długości mebla. Najlepiej jeżeli zastosujemy takie same lampy wiszące, ułożone w rzędzie. Jeżeli mamy stół rozkładany to należy pamiętać, że jedna lampa powinna być zawieszona w jego centralnej części – dwie na końcach. Zwróćmy jednak uwagę, by nie znajdowały się bezpośrednio nad głową siedzącej przy rozłożonym stole osoby.

Nad barkiem bardzo efektywnie wygląda oświetlenie punktowe, najczęściej są to halogeny w suficie podwieszanym. Dzięki nim możemy tworzyć naprawdę ciekawe aranżacje świetlne.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Sierpień 6, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
4
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Mirka Odpowiedz 2015-04-20 14:57:47

Nie wyobrażam sobie kuchni bez stołu

i-budowlany.pl Odpowiedz 2014-09-30 21:13:42

Blat z hokerami zawsze się przyda, np. podczas szybkiego śniadania. Stół jest fajny, kiedy można na spokojnie sobie zjeść.

Architekt radzi - salon z kuchnią | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-10-17 09:56:40

[...] Kuchnia otwarta – stół kuchenny czy blat? [...]

Gość Dom.pl Odpowiedz 2012-07-03 17:26:39

ja jestem jednak tradycjonalistka, w moim nowym mieszkaniu mam stol

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty