Start Arrow WnętrzaArrowKuchniaArrow Kuchnia według zasad feng shui

Kuchnia według zasad feng shui

Kuchnia jest bardzo ważnym pomieszczeniem. Służy nie tylko do przygotowywania posiłków – często tutaj właśnie toczy się życie rodzinne i przyjmowani są goście . Dlatego też warto wprowadzić do kuchni dobrą energię. Zobaczmy, co mówią na ten temat zasady feng shui.

Zobacz także:

Często można się spotkać ze stwierdzeniem, że według feng shui kuchnia powinna znajdować się w centrum domu. Nie jest to do końca prawdą – chodzi bardziej o to, by stała się w centrum uwagi jego mieszkańców. Tak naprawdę najlepszym miejscem na jej lokalizację jest południowo-wschodnia strona domu. Przekonanie to wywodzi się ze starożytnych Chin. Ich mieszkańcy uważali, że południowo-wschodni wiatr najlepiej podsyca ogień na palenisku.

(Optymalnym miejsce na kuchnię jest południowo-wschodnia strona budynku, fot. archiwum DOM.pl)

Kuchnia powinna być dobrze przewietrzona i w prawidłowy sposób oświetlona. Według feng shui bowiem przygotowywanie posiłków w półmroku mogłoby źle wpłynąć na energię, którą dostarczamy swoim organizmom. Warto umieścić więc lampy nad szafkami, dobrym rozwiązaniem jest też dodatkowa lampa umieszczona obok stołu. Emitowane przez nie światło powinno mieć ciepłą barwę.

(Feng shui mówi, że kuchnia powinna być dobrze oświetlona. W razie potrzeby warto dobrać dodatkowe źródła światła, fot. Anna Koszela)

Przeglądając współczesne projekty kuchni bardzo często możemy zaobserwować, że kuchenka i zlew znajdują się obok siebie. Jest to niezgodne z zasadami feng shui – żywioły wody i ognia są przeciwstawne, urządzenia te powinny być zatem od siebie oddalone. W przeciwnym razie możemy ściągnąć na siebie różnego rodzaju niepowodzenia w życiu osobistym – na przykład kłótnie małżeńskie. Jeśli aranżacja wnętrza uniemożliwia nam oddzielenie tych sprzętów od siebie, powieśmy między nimi drewnianą łyżkę – w ten sposób umieścimy w przestrzeni element drzewa.

(Najlepszym rozwiązaniem byłoby ustawienie zlewu i kuchenki lub piekarnika naprzeciw siebie, fot. archiwum DOM.pl)

Jeśli chodzi o meble do kuchni, najlepiej wybrać komplet wykonany z drewna. Nie bez znaczenia jest także ich kształt – krawędzie powinny być zaokrąglone, w przeciwnym razie będą zagrażać jakości energii we wnętrzu. Z tego samego powodu należy unikać eksponowania spiczastych przedmiotów. Sztućce i inne narzędzia kuchenne o ostrych krawędziach powinny być schowane w szufladach.

(Według feng shui najlepiej do kuchni nadają się meble drewniane o lekko zaokrąglonych krawędziach, fot. Martha Mockford)

W miarę możliwości powinniśmy zadbać o takie ustawienie sprzętów, aby osoba sporządzająca posiłek nie stała tyłem do drzwi kuchennych. Uważa się także, że drzwi do kuchni nie powinny znajdować się naprzeciwko drzwi do sypialni, łazienki i ubikacji. Niewskazane jest też umieszczenie drzwi na wprost okna. Taka lokalizacja może sprawić, że dobra energia, zamiast gromadzić się we wnętrzu, będzie z niego uciekać.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty