Start Arrow Budowa domuArrow Kupuj materiały budowlane zgodne z opisem producenta. Nowelizacja ustawy o wyrobach budowlanych

Kupuj materiały budowlane zgodne z opisem producenta. Nowelizacja ustawy o wyrobach budowlanych

Obowiązujące od początku 2016 roku przepisy nowelizacji ustawy o wyrobach budowlanych umożliwiają Głównemu Urzędowi Nadzoru Budowlanego podawanie do publicznej wiadomości wyników kontroli materiałów budowlanych. Upubliczniane będą zarówno pozytywne, jak i negatywne informacje. Takie działanie wskaże klientom nieuczciwych producentów i materiały budowlane, których właściwości nie są zgodne z tym, co producent umieścił w opisie produktu.

Konsekwencją negatywnego wyniku kontroli materiałów budowlanych będzie nakaz wycofania nie tylko trefnej partii produktu z hurtowni budowlanych (jak było dotychczas), ale całej produkcji negatywnie zweryfikowanego wyrobu. Informacje o producencie i poddanym kontroli produkcie pojawią się w Biuletynie Informacji Publicznej. Na stronach GUNB opublikowane zostały już pierwsze wyniki wskazujące firmę i jej dwa rodzaje płyt styropianowych do izolacji cieplnej, które nie spełniają właściwości podanych w opisie, wprowadzając klientów w błąd.

GUNB bada te wyroby, które jego zdaniem budzą wątpliwości i już zapowiedział zwiększenie liczby przeprowadzanych kontroli.

GUNB bada te wyroby, które jego zdaniem budzą wątpliwości i już zapowiedział zwiększenie liczby przeprowadzanych kontroli.

Dotychczas wyniki kontroli wyrobów budowlanych nie były publikowane, a o planowanej kontroli producent musiał być wcześniej poinformowany. Nowelizacja ustawy umożliwia teraz nie tylko publikację wyników kontroli, ale także w przypadku kontroli przedmiotowej, czyli dotyczącej konkretnego wyrobu, inspektorzy mogą pobierać próbki u sprzedawców bez wcześniejszego uprzedzenia. Obowiązek informowania producentów na 7 dni przed kontrolą pozostaje w przypadku kontroli podmiotowej, czyli tej, która dotyczy przedsiębiorcy.

Próbki materiałów budowlanych do kontroli pobierane są u sprzedawców bezpłatnie. Jeżeli inwestycja jest na sprzedaż, inspektorzy mogą również pobrać próbki wyrobów składowanych na terenie budowy.

GUNB bada te wyroby, które jego zdaniem budzą wątpliwości i już zapowiedział zwiększenie liczby wyrobów budowlanych pobieranych w toku kontroli w celu zbadania, czy posiadają one zadeklarowane przez producenta właściwości użytkowe. Jest to wynikiem występowania dużej liczby wyrobów budowlanych nieposiadających zadeklarowanych przez producenta właściwości, co stwierdzono w 2015 roku.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


maj 12, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

danio Odpowiedz 2016-08-11 14:53:00

moim zdaniem na samym początku powinni publikować takich producentów: dlabudownictwa.pl/jest-zle-czy-tylko-gorzej-wyniki1-badan-materialow-budowlanych/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty