Start Arrow Wiadomości Arrow Kupujemy dom z rynku wtórnego – na co zwrócić uwagę?

Kupujemy dom z rynku wtórnego – na co zwrócić uwagę?

Kupno domu z rynku wtórnego ma jedną główną zaletę: na wprowadzenie się nie musimy czekać miesiącami. Ma również pewną wadę – nie wiemy z jakich materiałów został wybudowany i w jakim jest obecnie stanie. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu.

Własny dom, piękny ogród dookoła i samodzielnie posadzone drzewo – o tym myśli nie jeden z nas. Aby dążyć do spełnienia się tego marzenia musimy albo sami zabrać się za szukanie projektów i budowę, albo szukać oferty na rynku wtórnym. Na to ostatnie rozwiązanie decydujemy się w przypadku, gdy nie mamy czasu na budowę lub po prostu oferta sprzedaży domu wyjątkowo przypadła nam do gustu pod względem aranżacji lub ceny. Bez względu na to, który z czynników determinuje naszą decyzję, przed jej podjęciem powinniśmy zwrócić uwagę na kilka aspektów.

fot. Blachotrapez

fot. Blachotrapez

Okna i drzwi

Musimy sprawdzić, w jakim stanie jest stolarka drzwiowa i okienna. To właśnie przez okna i drzwi ucieka dużo ciepła, co ma realny wpływ na koszty eksploatacji podczas okresu grzewczego. Jeśli okaże się, że poprzedni właściciel zadbał o wymianę, sprawdźmy, czy zapewniono odpowiednią wentylację. W innym przypadku może dojść do powstawania grzybów i pleśni. Warto również zorientować się z oferty jakiego producenta wybrano materiały – zbyt niska cena i jakość może być dla nas sygnałem, że niestety w przyszłości będziemy mieli problemy ze stolarką.

Elewacja – ocieplenie, rysy i pęknięcia

Źle wykonane ocieplenie budynku może doprowadzić do powstawania zapocenia, które w konsekwencji powoduje pojawienie się grzybów. Nieodpowiednio dobrane materiały lub błędy podczas montażu mogą przynieść więcej kłopotów niż brak termoizolacji. Niestety, poprawianie po poprzedniej ekipie będzie wiązało się z jeszcze większymi kosztami. Sygnałem, którego nie należy bagatelizować są wszelkie rysy i pęknięcia – mogą świadczyć o uszkodzeniu fundamentów.

Strop

Bardzo niebezpieczne jest uginanie się stropu, które jest wyczuwalne nawet przy małych podskokach. To znak, że jest niewystarczająco sztywny. Zwróćmy uwagę na wszelkie ubytki, widoczne stalowe pręty przebijające się przez wylewkę i elementy, które są pokryte korozją.

Dach i rynny

Dach to bardzo ważny element konstrukcyjny domu. Ma zapewniać bezpieczeństwo, chronić przed utratą ciepła i być odporny na warunki pogodowe. To ta część domu, której powinniśmy poświęcić najwięcej uwagi, gdyż jakiekolwiek naprawy wynikające z niepoprawnego montażu są bardzo kosztowne. – Najlepszym momentem na wydanie oceny o stanie dachu jest pora deszczowa. Dzięki temu szybko można dostrzec przecieki i zawilgocenia na ścianach. Jeżeli nie mamy możliwości zobaczyć domu właśnie w takich warunkach, przyjrzyjmy się dokładnie ścianom na najwyższych kondygnacjach. Przydatna okaże się wtedy latarka, gdyż poddasze może nie być dobrze oświetlone. Zwróćmy uwagę na stan drewnianych elementów. Powinny być impregnowane odpowiednimi preparatami, żeby zapobiec niszczeniu – radzi Antoni Luberda, ekspert firmy Blachotrapez.

Kupno domu to bardzo odpowiedzialna decyzja. To, czy wybierzemy ofertę z rynku pierwotnego czy wtórnego, zawsze wiąże się z pewnymi zagrożeniami. Ważne, aby podczas oglądania wybranej przez nas inwestycji, zwrócić uwagę na jak najwięcej elementów, które w przyszłości nie nastręczą nam niepotrzebnych kłopotów i wydatków.

Źródło:Blachotrapez

Blachotrapez
Wszystkie komunikaty (5825)

Dodane przez: Sfera Group

Sfera Group
Dodaj komentarz

Data dodania:


Luty 23, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 

Obejrzyj zdjęcia domowników