Start Arrow Finanse i prawoArrow Kupujemy domek letniskowy na kredyt

Kupujemy domek letniskowy na kredyt

Wiele osób decyduje się na zakup domku letniskowego, szczególnie gdy ma ulubione i stałe miejsce spędzania urlopu. Często taka nieruchomość może być również formą inwestycji lub zabezpieczenia na przyszłość.

Jak sfinansować zakup i czym kierować się przy wyborze nieruchomości radzą eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF).

Jakie są ceny domków letniskowych?

Ceny domków letniskowych wahają się od kilkudziesięciu tysięcy złotych (w przypadku altanek), nawet do kilkuset tysięcy złotych za domki całoroczne.

Zdaniem eksperta – Bartosz Turek, Home Broker i Związku Firm Doradztwa Finansowego:
Najwięcej zapłacić trzeba za luksusowe rezydencje w popularnych lokalizacjach takich jak Sopot i Zakopane oraz oczywiście za domy położone w zagranicznych kurortach. Rezydencja mieszcząca się tuż nad jeziorem może kosztować nawet kilka milionów złotych. Koszty nie kończą się jednak na domku, oprócz niego trzeba przecież kupić też grunt.

A to jeszcze nie koniec wydatków. Jak potwierdza ekspert ZFDF do nich trzeba jeszcze doliczyć koszty wyposażenia i utrzymania domku, również w czasie, gdy nie będzie on użytkowany.

Zdaniem eksperta – Bartosz Turek, Home Broker, ZFDF:
Przed zakupem warto więc zrobić rachunek ekonomiczny i przeanalizować wszystkie koszty. Często okazuje się, że jedyną możliwością sfinansowania domku letniskowego jest wykorzystanie oszczędności lub zaciągnięcie kredytu w banku.

Często taka nieruchomość może być również formą inwestycji lub zabezpieczenia na przyszłość.

Często taka nieruchomość może być również formą inwestycji lub zabezpieczenia na przyszłość.

Kredyt na domek czy pożyczka hipoteczna?

Oczywiście można ubiegać się o kredyt hipoteczny na budowę lub zakup domku letniskowego, ale pod warunkiem, że będzie on całoroczny. Musi być więc trwale związany z gruntem oraz powinien posiadać wszystkie niezbędne instalacje oraz być ocieplony.

Zdaniem eksperta – Łukasz Kosiński, Credit House i ZFDF:
Zamiast kredytu można również zaciągnąć pożyczkę hipoteczną. Zabezpieczeniem takiej pożyczki musi być inna nieruchomość, której przyszły nabywca domku letniskowego jest już właścicielem.  Należy jednak podkreślić, że pożyczka hipoteczna jest zwykle wyżej oprocentowana niż kredyt mieszkaniowy, a relacja możliwej do uzyskania kwoty pożyczki do wartości nieruchomości stanowiącej jej zabezpieczenie niższa niż w przypadku kredytu hipotecznego.

A może domek letniskowy w Toskanii?

A co jeśli marzymy o nieruchomości położonej za granicą, np. w Toskanii?

Zdaniem eksperta – Mariusz Frątczak, Goldenegg i ZFDF:
Można ubiegać się  o kredyt na zakup nieruchomości np. we Włoszech w polskim banku, ale dodatkowym zabezpieczeniem będzie musiała być nieruchomość położona w Polsce. Ponadto bank zbada oczywiście zdolność kredytową na kwotę zakupu i będzie wymagał przedstawienia domu, lokalu lub działki budowlanej o wartości o minimum 20% wyższej niż kwota zakupu nieruchomości.

Warto jednak pamiętać, że w przypadku nieruchomości położonych za granicą, cenę należy liczyć w obcej walucie, a realne koszty będą również uwarunkowane wahaniami kursu walut.

Domek letniskowy to spory wydatek, który mocno obciąża budżet, możemy go jednak traktować jako inwestycję na lata. Ceny gruntów oraz nieruchomości położonych w kurortach stale rosną i można spodziewać się zysków w przypadku ich sprzedaży w przyszłości. Korzystnym rozwiązaniem, które pozwoli na częściową spłatę kredytu może być też wynajem nieruchomości, w czasie gdy nie planujemy z niej korzystać.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


czerwiec 19, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

burlesqua Odpowiedz 2014-05-21 22:44:22

A ja znalazłam bardzo ciekawą ofertę u jednego z producentów domków letniskowych. Dotyczy ona kredytu udzielanego przez Sygma Bank. Chodzi o sfinansowanie budowy domku letniskowego holenderskiego. Szczegółowe informacje na temat kredytu można zobaczyć tutaj: letniskowo.pl/pl/centrum-wiedzy/kredyt-na-domek-letniskowy.html. Myślę, że warunki, jakie proponuje bank, są całkiem korzystne. Taka oferta ułatwi zapewne wielu klientom zakup własnego domku. Wiele osób, których do tej pory nie było na niego stać, wreszcie będzie mogło pozwolić sobie na tą odrobinkę luksusu :).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 • Nowoczesny Plafon Kantoor White

 • Lampa sufitowa WEST WHITE 5xGU10

 • Promocja

  Lampa podłogowa Trójnóg Awena czarna

 • Promocja

  Lampa wisząca Awena Granatowa

 • Lampa wisząca Roma Mix

 • Żyrandol Bartez 3pł Black

 • Kinkiet Diamond Black TK Lighting

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: finanse i prawo