Start Arrow Budowa domuArrow Kupujemy drzwi wewnętrzne

Kupujemy drzwi wewnętrzne

Drzwi wewnętrzne muszą nie tylko współgrać z aranżacją pomieszczenia, w którym będą zamontowane, ale także być funkcjonalne. Ekspert radzi jak wybrać najbardziej odpowiedni model.

Kompletne drzwi to nie tylko skrzydło drzwiowe, jak myśli wielu z nas, ale także odpowiednio dobrana ościeżnica i okucia. Dostępne na rynku skrzydła wewnętrzne różnią się rodzajem materiału, z jakiego zostały wykonane, budową, wymiarami i sposobem otwierania. Ale jak, spośród wielu ciekawych modeli, wybrać ten właściwy?

drzwi

Kryteria wyboru

Najważniejsze jest dokładne wymierzenie otworu drzwiowego i wybór odpowiedniej szerokości skrzydła. Standardowe drzwi dostępne są w kilku rozmiarach: 60, 70, 80, 90 i 100 cm. Jeśli potrzebujemy znacznie szerszego modelu, możemy zakupić drzwi w wersji dwuskrzydłowej. Doskonale sprawdzą się one w pomieszczeniach pełniących funkcje reprezentacyjne, takich jak: salon, jadalnia, hol czy biuro.

Kolejnym krokiem jest wybór najbardziej odpowiedniego dla nas sposobu otwierania drzwi. Na rynku dostępne są drzwi uchylne, przesuwane, składane oraz harmonijkowe. Największą popularnością cieszą się drzwi uchylne, ale pamiętajmy, że przed ich zakupem należy ustalić, jakie skrzydło będzie najlepsze: prawe czy lewe.

Decydując się na prawe lub lewe skrzydło należy uwzględnić aranżację pomieszczenia, w którym drzwi zostaną zamontowane. Konieczne jest pozostawienia wolnej przestrzeni na swobodne otwieranie drzwi. Warto zwrócić uwagę nie tylko na ustawienie mebli, ale także na rozmieszczenie włączników światła – podpowiada Maciej Sporek, Menedżer Produktu w firmie Classen.

Drzwi lewe otwierają się zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Kiedy stoimy naprzeciw drzwi lewych tak, aby otwierały się w naszą stronę, zawiasy znajdują się po stronie lewej, a klamka po prawej. Drzwi prawe otwierają się przeciwnie wobec ruchu wskazówek zegara, zawiasy są po prawej a klamka po lewej stronie, kiedy otwieramy drzwi do siebie.

Drzwi wkomponowane w Twoje wnętrze

Istotne znaczenie ma kolor okleiny skrzydła drzwiowego oraz ilość przeszkleń. Drzwi pełne oraz z mniejszym przeszkleniem sprawdzą się z pewnością w takich pomieszczeniach, jak pralnia czy łazienka. Natomiast skrzydła z większymi przeszkleniami doskonale doświetlą ciemniejsze miejsca w mieszkaniu np. korytarz lub hol oraz nadadzą lekkości i elegancji salonowi czy jadalni.
Jeśli jednak mimo wszystko wolisz drzwi z małą ilością przeszkleń, pomieszczenie pomogą Ci rozjaśnić różnego rodzaju kinkiety klasyczne i nowoczesne.

Drzwi to element wykończenia wnętrz, który ma nam służyć przez wiele lat, dlatego warto dłużej zastanowić się nad wyborem odpowiedniego modelu. Pamiętajmy, że skrzydła drzwiowe powinny nie tylko cieszyć nas swoim wyglądem, ale także funkcjonalnością.

Autor: RuckZuck

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty