Start Arrow WnętrzaArrowKuchniaArrow Kupujemy mikrofalówkę wolnostojącą

Kupujemy mikrofalówkę wolnostojącą

Mikrofalówki wolnostojące to urządzenia coraz częściej pojawiające się w naszych domach. Cieszą się popularnością głównie wśród osób mających już umeblowaną kuchnię. Zanim jednak mikrofalówka stanie się nieodłącznym elementem wyposażenia kuchni, powinniśmy wiedzieć, które spośród dostępnych na rynku produktów tego typu będą najlepiej odpowiadały naszym potrzebom.

Liczy się wygoda

Przeprowadzone w ostatnich latach badania na temat szkodliwego wpływu mikrofal na zdrowie człowieka nie potwierdziły negatywnych przypuszczeń. Dzięki temu te praktyczne urządzenia z roku na rok zyskują na popularności. Gwarancja szybkiego i łatwego przygotowania potraw staje się szczególnie atrakcyjna w przypadku braku czasu na gotowanie. Trzeba wybrać tylko odpowiedni do naszych potrzeb model. Wolnostojące mikrofalówki można ustawić na blacie, szafce lub w innym optymalnym miejscu – wbrew pozorom, nie zajmują wiele miejsca. Zanim jednak udamy się do sklepu, dla pewności, można orientacyjnie dokonać pomiaru miejsca, w którym chcemy postawić kuchenkę mikrofalową, aby później uniknąć przykrej niespodzianki. Jeżeli nie ma zbyt dużo miejsca na blatach, warto zastanowić się nad wyborem modelu, który można swobodnie zawiesić pod szafką kuchenną.

(Na co zwrócić uwagę wybierając wolnostojącą kuchenkę mikrofalową?)

Znajomość parametrów pomaga w wyborze

Przed zakupem mikrofalówki warto zastanowić się nad jej przeznaczeniem. Jeżeli zależy nam tylko na podgrzewaniu lub rozmrażaniu potraw, kuchenka z podstawowymi funkcjami będzie odpowiednim rozwiązaniem – także ze względu na mniejszy koszt. Chcąc kupić model posiadający więcej zaawansowanych funkcji, musimy liczyć się z nieco większym wydatkiem. Niezależnie od modelu mikrofalówki, w każdym urządzeniu tego typu można podgrzać i rozmrozić produkty spożywcze i gotowe dania. Przy wyborze konkretnego modelu należy szczególną uwagę na pojemność, moc, budowę i sposób sterowania. Jeżeli chcemy używać mikrofalówki do gotowania, pieczenia czy grillowania, odpowiednim rozwiązaniem będzie model o pojemności i mocy przekraczającej 30L i 1000W, dzięki czemu urządzenie może zastąpić piekarnik. Do mniej wygórowanych potrzeb najbardziej uniwersalną będzie kuchenka mikrofalowa o pojemności około 20L i mocy 800 W.

Większość dostępnych na rynku modeli ma podobny kształt. Różnią się głównie designem. Według Pauliny Szczepaniak z firmy First – wyłącznego dystrybutora produktów AGD marki First Austria – wygląd kuchenki mikrofalowej powinien współgrać z ogólnym wystrojem kuchni, ale przy jej wyborze należy także zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonana jest obudowa i wnętrze oraz rodzaj sterowania. Większość mikrofalówek na zewnątrz i wewnątrz jest obudowana odporną na zarysowania i trwałą stalą nierdzewną, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej się je czyści i konserwuje. W przypadku sterowania, kuchenki mikrofalowe wyposażone w mechaniczny sposób regulacji są pozbawione wielu kombinacji ustawień. Z kolei sterowanie elektronicznie pozwala między innymi na precyzyjne ustawienie odpowiedniego programu pracy w zależności od rodzaju przygotowywanej potrawy. Pierwszy typ stanowi tańsze rozwiązanie. Sprowadza się do podstawowych zastosowań podgrzewania i rozmrażania, ustawianych za pomocą dwóch pokręteł, z których jedno służy do regulacji zakresu mocy, a drugie do ustawiania czasu pracy mikrofalówki. Drugi typ jest charakterystyczny dla droższych i bardziej nowoczesnych modeli. Pozwala uniknąć regulowania kuchenki „na oko”. Pozostałe parametry, takie jak grill, gotowanie na parze, opiekanie, termoobieg i tym podobne, stanowią dodatkowe elementy i powinny być dobierane w zależności od potrzeb.

Zabezpieczenia przed najmłodszymi domownikami

Obecne na rynku kuchenki posiadają szereg dodatkowych, funkcjonalnych zabezpieczeń przed małymi dziećmi. Poza automatycznym wyłączaniem po otworzeniu drzwiczek w trakcie pracy, niektóre modele posiadają funkcję ich blokady, która chroni najmłodszych domowników przed niepotrzebnymi urazami. Na rynku dostępne są również mikrofalówki blokujące przyciski funkcyjne za pomocą specjalnej kombinacji klawiszy, co minimalizuje ryzyko włączenia mikrofalówki przez dziecko.

Szybko, smacznie i bezpiecznie

Kuchenki mikrofalowe znacznie skracają czas przyrządzania posiłków i jednocześnie nie wpływają na ich smak. Nie dziwi więc fakt, że te sprytne urządzenia, wykorzystujące działanie bezpiecznych dla zdrowia mikrofal, stają się doskonałym uzupełnieniem dobrze wyposażonych kuchni domowych.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

wtorek Odpowiedz 2012-03-13 12:02:58

Zdaję sobie sprawę z faktu, że na słowa niewygodnej prawdy często ludzie pozostają głusi. Ta zaś jest nieubłagana: niby powszechnie twierdzi się, że mikrofale są ok, ale obiektywne badania pokazują, że wyniki badań analitycznych u osób, które ostatnio jadły pokarmy z mikrofalówki są niepodważalnie gorsze od wyników tych samych osób po posiłkach przygotowanych tradycyjnie. Już samo to każe uważniej patrzeć na te "wspaniałe" urządzenia, ale na tym przecież nie koniec. Żeby nie było - sam używam mikrofalówki, ale czasami, wręcz wyjątkowo, a nie jako główne narzędzie w kuchni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wnętrza