Start Arrow Budowa domuArrow Kupujemy nowe okna: izolacyjność i funkcjonalność stolarki

Kupujemy nowe okna: izolacyjność i funkcjonalność stolarki

Zwykle wybierając stolarkę do domu skupiamy się na parametrach technicznych, określonych przez producenta. Nie zastanawiamy się jednak nad jej elementami składowymi. Wychodzimy bowiem z założenia, że okno jakie jest każdy widzi. Tymczasem izolacyjność i funkcjonalność stolarki zależy właśnie od jej poszczególnych części. Warto zatem poświęcić chwilę by zapoznać się z sekretami okien.

Chociaż dostępne na naszym rynku modele różni jakość, cena i wygląd, to każdy składa się z profilu – zwanego także kształtownikiem PVC, pakietu szybowego oraz okuć. Na te elementy powinniśmy zatem zwrócić największą uwagę przy wyborze stolarki do domu. Bardzo ważną kwestią jest także odpowiedni montaż.

(fot. OKNOPLAST)

Profile okienne

Ważną cechą profili okiennych wykonanych z PVC jest ich klasa. Określana jest literami A, B lub C gdzie najwyższa to klasa A. Oznacza ona wykonanie profilu ze ściankami widocznymi o grubości minimum 2,8 mm, oraz ściankami niewidocznymi o grubości minimum 2,5 mm. Wykonanie okien z profili w klasie A zapewnia im odpowiednią sztywność i trwałość.

Grzegorz Bułat, Kierownik Działu Technologii OKNOPLAST:
Klasa profilu ma też istotne znaczenie dla wytrzymałości zgrzewanych naroży okiennych. W przekroju profil jest wielokomorowy, gdzie największa komora to tzw. komora wzmocnieniowa, wypłeniona kształtownikiem stalowym o odpowiedniej grubości. Pozostałe komory spełniają funkcję m.in. izolatora wypełnionego powietrzem. Kiedyś uważało się że ilość komór ma kluczowe znaczenie dla właściwości termicznych profili a w konsekwencji okien. Często argumentem decydującym o zakupie konkretnych okien była myśl „ma więcej komór to jest lepszy”. Tymczasem okno to bardziej skomplikowany produkt. Świadomość klientów w tym aspekcie znacząco wzrosła w ostatnich latach.

Umownie można podzielić profile okienne ze względu na ilość komór wewnętrznych i jednocześnie całkowitą szerokość zabudowy:

 • Profile 3 komorowe – od 58 mm do 69 mm
 • Profile 5 komorowe – od 70 mm do 79 mm
 • Profile 6 i więcej komorowe – 80 mm

Pakiety szybowe

Przy wyborze stolarki, poza profilami, powinniśmy wziąć pod uwagę także szyby. Zajmują one największą powierzchnię okna, dlatego tak ważne jest by zapewniały odpowiednią izolacyjność. W przeciwnym razie bowiem z domu będzie uciekała znaczna część ciepła, a nasze rachunki za ogrzewanie będą dużym obciążeniem dla portfela.

Jednym z najbardziej efektywnych rozwiązań jest stosowanie zespolonych pakietów szybowych, wypełnionych gazami szlachetnymi. Najczęściej stosuje się argon, a sporadycznie krypton. Często powierzchnia jednej z szyb jest dodatkowo wzbogacona powłoką tlenków metali szlachetnych, co znakomicie poprawia właściwości termiczne szklenia. Ta cienka, niewidoczna warstwa przepuszcza światło i energię słoneczną do wnętrza, jednocześnie uniemożliwiając ucieczkę ciepła na zewnątrz.

Grzegorz Bułat, Kierownik Działu Technologii OKNOPLAST:
Warto także zwrócić uwagę na drobny, ale bardzo ważny szczegół – ramkę dystansową. Znajduje się ona wewnątrz pakietu, pomiędzy szybami, utrzymując je w odpowiedniej odległości. Ramka ma za zadanie zminimalizować zjawisko powstawania mostka termicznego oraz wyraszania pary wodnej. Najpopularniejszym materiałem z jakiego wykonywane są ramki dystansowe, w tańszych oknach, pozostaje aluminium, będące znakomitym przewodnikiem ciepła. Ramki wykonane z tego materiału, podobnie jak te stalowe, nazywamy „ramkami zimnymi” – nie poprawiają one bowiem bilansu termicznego okna. Do „ramek ciepłych” należą m.in. te wykonane ze stali szlachetnej – mają one ponad pięciokrotnie mniejszą przewodność cieplną i dzięki temu mogą polepszyć współczynnik przenikania ciepła całego okna Uw nawet o 8%.

Ramka odpowiada także za szczelność całego pakietu szybowego, dlatego najlepiej jeśli w narożach jest ona gięta, a nie cięta – dzięki temu cały pakiet jest szczelniejszy.

Okucia okienne

Poza izolacyjnością termiczną okna ważne jest by było ono funkcjonalne. Co sprawia, że stolarka jest praktyczna i wygodna, że skrzydło łatwo się otwiera i zamyka? Okucia. Solidne i niezawodne są elementem niezbędnym w każdym dobrym oknie, gwarantują one szczelność, bezpieczeństwo oraz trwałość.

Obecnie, najczęściej stosuje się okucia obwiedniowe. Okalają one całe okno i równomiernie dociskają skrzydło do ramy, dzięki czemu zapewniają odpowiednią szczelność całej konstrukcji. Niektórzy producenci proponują okucia z funkcją mikrowentylacji. Funkcja ta pozwala na wietrzenie pomieszczeń bez potrzeby otwierania całego okna. Dzięki temu mamy zapewnioną wymianę powietrza, ale nie wychładzamy zbytnio pomieszczenia.

Grzegorz Bułat, OKNOPLAST:
Okucia odpowiadają także za nasze bezpieczeństwo – ich specjalne konstrukcje i systemy spełniają wymagania określonych klas odporności na włamanie, zapobiegają wywarzeniu skrzydła, otwarciu i rozwierceniu klamki z zewnątrz. Najważniejsze elementy takich okuć to współpracujące ze sobą zaczepy antywyważeniowe i czopy i.S. Dzięki ich specjalnej budowie możliwe jest odpowiednie zaryglowanie, utrudniające złodziejowi wyważenie skrzydła. Aby zapewnić wyższy poziom ochrony zaczepy antywyważeniowe montuje się w każdym z narożników okna lub na całym jego obwodzie. Zależnie od klasy zabezpieczenia jaką mają spełnić, ich ilość może dojść do nawet 15 na jednym skrzydle okiennym.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Kinkiet Amelia White

 • Promocja

  Lampa podłogowa Rosa White

 • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

 • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

 • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

 • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645