Start Arrow Finanse i prawoArrowDziałki i gruntyArrow Kupujesz działkę? Przeczytaj porady

Kupujesz działkę? Przeczytaj porady

Często zdarza się, że decyzja o wyborze działki przysparza wielu problemów. Przed zakupem należy przeanalizować, gdzie ile kosztuje działka, gdzie jest położona, jak jest duża, oraz zbadać jak ukształtowany jest jej teren. Co jeszcze może być istotna kwestią i gdzie szukać porady?

Na te pytania odpowiada architekt z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG, Małgorzata Simla.

Działka to podstawa

Od wyboru działki wszystko się zaczyna – to pierwszy krok do budowy domu naszych marzeń. Abyśmy mogli cieszyć się naszymi czterema kątami przez długie lata, musimy najpierw wykonać analizę wielu czynników.

Pierwszą sprawą przed zakupem konkretnej działki jest obejrzenie jej księgi wieczystej, która znajduje się w wydziałach ksiąg wieczystych sądów rejonowych. Przeglądanie ksiąg jest bezpłatne. Od niedawna są one dostępne również w Internecie, można je znaleźć na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości pod adresem http://ms.gov.pl/

  • sprawdzić kto jest właścicielem nieruchomości
  • ewentualną służebność, lub inne ograniczone prawa rzeczowe, którymi mogła zostać objęta działka
  • ewentualną hipotekę

Następnie należy udać się do Urzędu Gminy w celu zapoznania się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jest to dokument, w którym w dokładny sposób opisane jest, jak może zostać zabudowany dany teren. Warto sprawdzić, czy dana gmina nie udostępnia planów zagospodarowania w Internecie – może się bowiem okazać, że wcale nie musimy jechać do Urzędu osobiście. W wypadku, gdy dla danej działki nie został opracowany plan zagospodarowania przestrzennego, wówczas należy wypełnić wniosek o wydanie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. Następnie z wnioskiem tym należy zgłosić się do Urzędu Gminy.

W Urzędzie Gminy należy dowiedzieć się, czy wybrana działka jest rzeczywiście przeznaczona w planie pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Dobrze jest sprawdzić jaka jest jej powierzchnia oraz kształt, a także, czy nie jest zabudowana i zadrzewiona. Sprawdzenie warunków zabudowy jest konieczne, ponieważ definiuje wytyczne, które musi spełniać nasz przyszły dom, m.in. kształt dachu, układ kalenicy, ilość kondygnacji, czy wysokość budynku – mając tę wiedzę, oszacujemy, czy będziemy mogli wybudować dom zgodny z naszą wizją.

Gdzie leży nasza działka?

Ukształtowanie terenu jest kolejną ważną kwestią, podobnie jak pozycja względem stron świata. Niezmiernie istotna jest droga dojazdowa do działki.

Powinniśmy sprawdzić rodzaj gruntu, zarówno pod względem jego nośności, jak i przepuszczalności. Mapy geodezyjne, dostępne w powiatowych ośrodkach dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej lub w wydziałach geodezji Urzędów Gmin są lekturą obowiązkową. W niektórych rejonach Polski, dodatkowo trzeba sprawdzić, czy nasza przyszła budowa nie będzie kolidowała z ograniczeniami narzuconymi przez konserwatora zabytków lub przyrody.

Uzbrojenie terenu – co to znaczy?

Malowniczy krajobraz to nie wszystko. Czasem działka, mimo położenia w pięknym miejscu, może nie nadawać się do postawienia na niej domu. Kwestią, którą należy koniecznie sprawdzić jest tzw. uzbrojenie terenu – czyli podłączenie, lub możliwość podłączenia prądu, gazu, telefonu, wody oraz kanalizacji. Istotne jest też dobry dojazd do działki w postaci drogi utwardzonej, oraz kwestia dostępu do drogi publicznej.

Przed zakupem działki koniecznie trzeba zapytać o aktualny stan zagospodarowania terenu – czy w pobliżu znajdują się sieci: energetyczna, wodociągowa, kanalizacyjna, czy też przyjdzie nam budować je na własny koszt oraz czy przez teren działki nie biegną media (np. linie energetyczne) powodujące wykluczenie części gruntu

Działkę należy rozpatrywać jako miejsce naszego przyszłego zamieszkania, zatem warto dowiedzieć się jak wygląda jej otoczenie, czy nie gdzieś w pobliżu nie oddziałują żadne czynniki mogące ujemnie wpłynąć na nasz komfort (fabryka emitująca zanieczyszczenia, autostrada, głośne sąsiedztwo – np. dyskoteka, itd.). Warto zatem wypisać wszelkie plusy i minusy danego terenu. Dzięki temu możemy uniknąć w przyszłości wielu przykrych niespodzianek.

Przykładowy dom na wąską działkę:
AC Bogusia, Pracownia Projektowa ARCHIPELAG

(AC Bogusia)

Przykładowy dom na szeroką działkę:
AC Tadeusz, Pracownia Projektowa ARCHIPELAG

(AC Tadeusz)

Dom odpowiedni na działkę ze spadkiem terenu:
AC Błażej, Pracownia Projektowa ARCHIPELAG

(AC Błażej)

Dom do wybudowania na działce z wjazdem od południa, zachodu i narożną:
AC Donna nowa, Pracownia Projektowa ARCHIPELAG

(AC Donna nowa)


Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz

Data dodania:


Maj 12, 2011
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa wisząca ALANYA Gray

  • Kinkiet EMMA PINK

  • Lampa wisząca Galaxy 1643

  • Lampa stojąca VIRGO Grey II

  • Kinkiet ALANYA White

  • Nowoczesny plafon LED z pilotem Melos DL-F37T