Na działce rolnej siedlisko wybudować może tylko rolnik. Jeżeli więc planujemy budowę domu jednorodzinnego i szukamy odpowiedniego terenu, przed zakupem sprawdźmy koniecznie, czy działka jest budowlana.
Działki rolne są zwykle dużo tańsze niż działki budowlane, a budowa siedliska – prostsza niż przekształcenie terenu na “zwykłą” zabudowę. Nie dla wszystkich jednak działka siedliskowa to szansa na spełnienie marzenia o własnym domu. Siedlisko na działce rolnej może wybudować jedynie rolnik, czyli osoba, która przez minimum 5 lat prowadziła lub pracowała w gospodarstwie rolnym lub która ma chociażby zasadnicze wykształcenie rolnicze i która dysponuje gruntem rolnym w formie własności, wieczystego użytkowania czy dzierżawy.
Nie-rolnik może kupić działkę siedliskową, dla której istnieje prawomocne pozwolenie na budowę (pozwolenie może zostać przeniesione na nowego właściciela). Jednak po wybudowaniu domu, działkę należy odrolnić.
Jeżeli osoba, która nie jest rolnikiem kupuje siedlisko z istniejącą już zabudową siedliskową, może wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na przebudowę.
Skąd wiemy, że działka jest budowlana?
Najprostszym, choć zwykle nie najtańszym, sposobem na budowę domu jest zakup działki budowlanej, z przeznaczeniem na zabudowę mieszkaniową.
Przeznaczenie działki możemy sprawdzić w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest aktem prawa gminnego. Plan uchwala rada gminy na podstawie wcześniej uchwalonego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Wypis i wyrys z miejscowego planu możemy uzyskać w Urzędzie Gminy lub Urzędzie Miasta.
Uchwalony plan składa się z części opisowej, zawierającej treść uchwały rady gminy, oraz części rysunkowej, będącej załącznikiem do uchwały. Najważniejsze informacje zawiera część rysunkowa – mapa zazwyczaj w skali 1:1000 terenu, dla którego opracowano dany plan. Znajdziemy tu przede wszystkim informacje o przeznaczeniu danego terenu oraz linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach lub różnych zasadach zagospodarowania.
Przeznaczenie terenu określają różne kolory i symbole literowe. Symbol MN to domy jednorodzinne czy budownictwo mieszkaniowe, ale MNE oznacza zabudową jednorodzinną ekstensywną, czyli domy można wybudować tylko na dużych działkach. MU oznacza, że będziemy mogli zrealizować budynek z częścią przeznaczoną na usługi (np. dom jednorodzinny, na parterze którego znajduje się salon kosmetyczny), a symbol U ” samodzielną działalność usługową, np. jest możliwość postawienia sklepu.
A jeśli gmina nie ma uchwalonego planu?
Bardzo często gminy nie posiadają jednak uchwalonego miejscowego planu zagospodarowania. W tej sytuacji, aby dowiedzieć się, czy działka jest budowlana, musimy wystąpić o wydanie warunków zabudowy.
Wniosek o wydanie warunków zabudowy składamy w Urzędzie Gminy, a decyzję otrzymuje zarówno inwestor, składający wniosek, jak i osoby, które są właścicielami sąsiednich działek.
Z decyzji dowiemy się m.in.:
- jaki typ zabudowy możliwy jest na działce, jakie może być jego przeznaczenie, np. domy jednorodzinne lub punkty usługowe;
- jakie gabaryty może mieć projekt domu;
- jaki jest minimalny lub maksymalny kąt nachylenia dachu;
- jaka jest maksymalna powierzchnia zabudowy;
- jaki jest przewidziany dostęp do drogi publicznej;
- w jaki sposób działka będzie uzbrojona.
Ale uwaga! Z decyzji o warunkach zabudowy nie dowiemy się, co planowane jest w sąsiedztwie, a warto mieć świadomość, czy w przyszłości z naszym domkiem jednorodzinnym nie będzie sąsiadować droga szybkiego ruchu. Dlatego oprócz warunków zabudowy, warto jest zajrzeć do studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, na podstawie którego w przyszłości zostanie uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
Kto otrzyma wypis i wyrys? Kto może wystąpić o warunki zabudowy?
Warto pamiętać, że aby otrzymać wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub – w przypadku jego braki – decyzję o warunkach zabudowy, nie trzeba być właścicielem działki. To uchroni nas przed zakupem gruntu, na którym nie będziemy mogli wybudować domu.
Zainteresowane dokumentami osoby muszą się zgłosić do Urzędu Gminy i złożyć odpowiedni wniosek. Wypis z wydawany jest za opłatą 30–50 zł, a wyrys z miejscowego planu – 20 zł za jedną stronę.
Jeśli zaś chodzi o warunki zabudowy, to decyzje dotyczące zabudowy jednorodzinnej zwolnione są z opłat, ale do wniosku należy np. dołączyć kopię mapy zasadniczej, a jej zamówienie w wydziale kartograficznym objęte jest opłatą.
Ciekawe informacje o tej tematyce znajdziesz również: https://pracownia-projekty.dom.pl/wiadomosci-169990-jaka-dzialke-kupic-pod-budowe-domu.html
![]() |
Jak wybudować dom: formalności krok po kroku W naszej akademii znaleźć można mnóstwo porad dotyczących formalności, które czekają inwestora planującego budowę domu niemalże na każdym etapie prac budowlanych. Aby ułatwić naszym DOMownikom urzędową drogę, przygotowaliśmy schemat krok po kroku. |
Dodaj komentarz