Start Arrow Finanse i prawoArrowDziałki i gruntyArrow Kupujesz działkę? Sprawdź, czy jest to działka budowlana?

Kupujesz działkę? Sprawdź, czy jest to działka budowlana?

Na działce rolnej siedlisko wybudować może tylko rolnik. Jeżeli więc planujemy budowę domu jednorodzinnego i szukamy odpowiedniego terenu, przed zakupem sprawdźmy koniecznie, czy działka jest budowlana.

Działki rolne są zwykle dużo tańsze niż działki budowlane, a budowa siedliska – prostsza niż przekształcenie terenu na “zwykłą” zabudowę. Nie dla wszystkich jednak działka siedliskowa to szansa na spełnienie marzenia o własnym domu. Siedlisko na działce rolnej może wybudować jedynie rolnik, czyli osoba, która przez minimum 5 lat prowadziła lub pracowała w gospodarstwie rolnym lub która ma chociażby zasadnicze wykształcenie rolnicze i która dysponuje gruntem rolnym w formie własności, wieczystego użytkowania czy dzierżawy.

Nie-rolnik może kupić działkę siedliskową, dla której istnieje prawomocne pozwolenie na budowę (pozwolenie może zostać przeniesione na nowego właściciela). Jednak po wybudowaniu domu, działkę należy odrolnić.

Jeżeli osoba, która nie jest rolnikiem kupuje siedlisko z istniejącą już zabudową siedliskową, może wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na przebudowę.

(Przed zakupem działki należy sprawdzić, jakie jest jej przeznaczenie!)

 

 

Skąd wiemy, że działka jest budowlana?

Najprostszym, choć zwykle nie najtańszym, sposobem na budowę domu jest zakup działki budowlanej, z przeznaczeniem na zabudowę mieszkaniową.

Przeznaczenie działki możemy sprawdzić w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest aktem prawa gminnego. Plan uchwala rada gminy na podstawie wcześniej uchwalonego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Wypis i wyrys z miejscowego planu możemy uzyskać w Urzędzie Gminy lub Urzędzie Miasta.

Uchwalony plan składa się z części opisowej, zawierającej treść uchwały rady gminy, oraz części rysunkowej, będącej załącznikiem do uchwały. Najważniejsze informacje zawiera część rysunkowa – mapa zazwyczaj w skali 1:1000 terenu, dla którego opracowano dany plan. Znajdziemy tu przede wszystkim informacje o przeznaczeniu danego terenu oraz linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach lub różnych zasadach zagospodarowania.

Przeznaczenie terenu określają różne kolory i symbole literowe. Symbol MN to domy jednorodzinne czy budownictwo mieszkaniowe, ale MNE oznacza zabudową jednorodzinną ekstensywną, czyli domy można wybudować tylko na dużych działkach. MU oznacza, że będziemy mogli zrealizować budynek z częścią przeznaczoną na usługi (np. dom jednorodzinny, na parterze którego znajduje się salon kosmetyczny), a symbol U ” samodzielną działalność usługową, np. jest możliwość postawienia sklepu.

A jeśli gmina nie ma uchwalonego planu?

Bardzo często gminy nie posiadają jednak uchwalonego miejscowego planu zagospodarowania. W tej sytuacji, aby dowiedzieć się, czy działka jest budowlana, musimy wystąpić o wydanie warunków zabudowy.

Wniosek o wydanie warunków zabudowy składamy w Urzędzie Gminy, a decyzję otrzymuje zarówno inwestor, składający wniosek, jak i osoby, które są właścicielami sąsiednich działek.

Z decyzji dowiemy się m.in.:

  • jaki typ zabudowy możliwy jest na działce, jakie może być jego przeznaczenie, np. domy jednorodzinne lub punkty usługowe;
  • jakie gabaryty może mieć projekt domu;
  • jaki jest minimalny lub maksymalny kąt nachylenia dachu;
  • jaka jest maksymalna powierzchnia zabudowy;
  • jaki jest przewidziany dostęp do drogi publicznej;
  • w jaki sposób działka będzie uzbrojona.

Ale uwaga! Z decyzji o warunkach zabudowy nie dowiemy się, co planowane jest w sąsiedztwie, a warto mieć świadomość, czy w przyszłości z naszym domkiem jednorodzinnym nie będzie sąsiadować droga szybkiego ruchu. Dlatego oprócz warunków zabudowy, warto jest zajrzeć do studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, na podstawie którego w przyszłości zostanie uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Kto otrzyma wypis i wyrys? Kto może wystąpić o warunki zabudowy?

Warto pamiętać, że aby otrzymać wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub – w przypadku jego braki – decyzję o warunkach zabudowy, nie trzeba być właścicielem działki. To uchroni nas przed zakupem gruntu, na którym nie będziemy mogli wybudować domu.

Zainteresowane dokumentami osoby muszą się zgłosić do Urzędu Gminy i złożyć odpowiedni wniosek. Wypis z wydawany jest za opłatą 30–50 zł, a wyrys z miejscowego planu – 20 zł za jedną stronę.

Jeśli zaś chodzi o warunki zabudowy, to decyzje dotyczące zabudowy jednorodzinnej zwolnione są z opłat, ale do wniosku należy np. dołączyć kopię mapy zasadniczej, a jej zamówienie w wydziale kartograficznym objęte jest opłatą.

Ciekawe informacje o tej tematyce znajdziesz również: https://pracownia-projekty.dom.pl/wiadomosci-169990-jaka-dzialke-kupic-pod-budowe-domu.html

Jak wybudować dom: formalności krok po kroku

W naszej akademii znaleźć można mnóstwo porad dotyczących formalności, które czekają inwestora planującego budowę domu niemalże na każdym etapie prac budowlanych. Aby ułatwić naszym DOMownikom urzędową drogę, przygotowaliśmy schemat krok po kroku.

Autor: mh

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


wrzesień 23, 2013
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
3
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

PiDżEj Odpowiedz 2014-09-21 21:53:07

U mnie we Wrocłąwiu w ZDIUM`ie upierają się że muszę mieć zgodę na przejazd drogą która leży przy mojej działce. Jest to droga prywatna która ma 18 właścicieli, i mimo że jestem współwłaścicielem, ZDIUM domaga się zgody na przejazd od wszystkich współwłaścicieli. Jak wiadomo , ktoś nie żyje, ktoś mieszka za granicą, ktoś się rozwodzi i nie ma kontaktu z którymś z małżonków i ... pupa. Mimo że w innych miastach wystarczy że jestem współwłaścicielem i jest OK to we Wrocławiu tak utrudniają życie że po prostu nie chce się tu mieszkać. Lepiej wyprowadzić się do pierwszej wsi poza miasto, najlepiej tam gdzie jeździ miejski autobus i mieć urzędasów tam gdzie oni mają mnie :)

Energooszczędne usytuowanie domu na działce | www.Dom.pl Odpowiedz 2014-03-03 10:05:17

[...] Kupujesz działkę? Sprawdź, czy jest to działka budowlana? Na działce rolnej siedlisko wybudować może tylko rolnik. Jeżeli... więcej [...]

Gość Dom.pl Odpowiedz 2013-03-11 17:34:50

dzialke dostalam od rodzicow w prezencie slubnym, teraz chcemy z mezem dom tam zbudowac, mam nadzieje ze uda nam sie dostac kredyt w getin banku, tam maja bardzo dlugie okresy kredytowania, nawet do 50 lat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Kinkiet EMMA PINK

  • Lampa wisząca Galaxy 1643

  • Nowoczesny plafon LED z pilotem Melos DL-F37T