Start Arrow Budowa domuArrow Kupujesz okna? Sprawdź certyfikaty, gwarancję i umowę

Kupujesz okna? Sprawdź certyfikaty, gwarancję i umowę

Wiadomości z rynku

Porównując oferty producentów powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim parametry okien. Główne z nich to współczynnik izolacyjności termicznej Uw, izolacyjności dźwiękowej Rw, czy klasy profilu. Niewiele osób jednak wie, że przy zakupie okien mamy prawo domagać się wszelkich dokumentów potwierdzających ich wykonanie zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Certyfikaty i gwarancja

Wszystkie wyroby budowlane, aby mogły zostać dopuszczone do obrotu na terenie Polski muszą spełniać wymagania europejskiej normy PN-EN 14351-1. Produkty zgodne z jej wytycznymi oznaczane są symbolem CE. Deklarację CE opatrzoną pieczątką kontrolera powinien wydać nam sprzedawca. Zwróćmy również uwagę, czy dokument ten zawiera dane dotyczące parametrów technicznych i datę produkcji okna.

Grzegorz Bułat z OKNOPLAST:
Jeśli decydujemy się na stolarkę, która ma spełniać dodatkowe funkcje np. energooszczędność czy podwyższona odporność na włamania warto poprosić o certyfikaty, które to potwierdzają. Dokumenty te wydaje producentom między innymi Instytut Techniki Budowlanej. Jeśli okno ich nie posiada, nie powinniśmy zakładać, że charakteryzuje się ono deklarowanymi parametrami.

W naszym kraju producenci nie są zobowiązani do udzielania gwarancji, jeśli jednak chodzi o rzetelne firmy to jest ona normą. Warto sprawdzić czy gwarancja obejmuje całe okno czy jedynie poszczególne jego elementy np. profil czy okucia. Pamiętajmy też, że czas jej obowiązywania może się różnić dla poszczególnych części stolarki i na profil dostaniemy 7 lat, a na klamkę tylko rok. Udzielenie gwarancji jakości następuje zwykle przez wręczenie kupującemu, wraz ze sprzedawanym towarem, dokumentu gwarancyjnego, który może być w formie książeczki lub karty. W dokumencie gwarancyjnym  zawarte są warunki na jakich została udzielona gwarancja, okres jej trwania i zobowiązania producenta.

Grzegorz Bułat z OKNOPLAST:
W przypadku gdy producent nie udziela gwarancji na stolarkę, a okazała się ona wadliwa konsument może dochodzić swoich praw z tytułu niezgodności towaru lub usługi z umową. Przepis ten obowiązuje przez dwa lata od zakupu i dotyczy także nieprawidłowego montażu. Wówczas obowiązek wymiany okien czy ponownego montażu leży po stronie tego, z kim zawarliśmy umowę.

Umowa – co powinna zawierać?

Gdy już podejmiemy decyzję o zakupie okien nadchodzi czas na podpisanie umowy. Najczęściej zawieramy ją ze sprzedawcą, nie zaś z producentem i to od niego powinniśmy dochodzić roszczeń w przypadku jakichkolwiek problemów.

Postanowienia umowy powinny być przede wszystkim jak najbardziej precyzyjne. Koniecznie muszą się w niej znaleźć takie elementy jak data i miejsce zawarcia umowy, dane kupującego i sprzedawcy, cena i termin wykonania umowy. Dla lepszego zabezpieczenia własnych interesów warto także rozważyć zastrzeżenie kary umownej za nie dotrzymanie terminu wykonania umowy przez sprzedawcę.

Bardzo ważną kwestią jest też przedmiot umowy, czyli określenie cech nabywanego towaru lub zakresu świadczonych usług np. czy przedmiot umowy obejmuje sam towar czy tez może towar z transportem i montażem. Umowę należy oczywiście sporządzić w dwóch egzemplarzach z podpisami kupującego i sprzedawcy, po jednym dla każdej ze stron.

Dobrze sformułowany dokument pozwoli nam uniknąć ewentualnych nieporozumień ze sprzedawcą czy ekipą montażową. Pamiętajmy, że prawo będzie nas chronić tylko jeśli mamy ważną umowę.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Kinkiet Amelia White

  • Promocja

    Lampa podłogowa Rosa White

  • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645