Start Arrow OgródArrow Kwiaty Do Ogrodu – jak pędzić rośliny cebulowe?

Kwiaty Do Ogrodu – jak pędzić rośliny cebulowe?

Niska temperatura i opady śniegu sprawiają, że mamy wrażenie, że do wiosny jeszcze bardzo daleko. Tymczasem tak naprawdę sezon rozpocznie się już niedługo, warto więc się do niego dobrze przygotować. Jeśli chcemy zarazem wpuścić powiew wiosny do wnętrza domu, warto rozpocząć pędzenie roślin cebulowych.

Zajęcie to wcale nie jest trudne, a pozwala nam osiągnąć spektakularne efekty. Warunkiem jednak jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad podczas wykonywania tej czynności.

Zobacz także: 

Pamiętajmy, ze do pędzenia nadają się wyłącznie cebule twarde, o zdrowym wyglądzie, pozbawione uszkodzeń mechanicznych i śladów pleśni. Zwróćmy uwagę na wielkość cebuli – im są bardziej dorodne, tym większe prawdopodobieństwo, że rośliny, które z nich powstaną również będą okazałe. Odrzućmy też cebule z korzeniami i wyraźnymi pędami.

Pamiętajmy, że rośliny będą rosły tylko wtedy, gdy podczas okresu zimowego cebule uległy odpowiedniemu przemrożeniu i znajdowały się w stanie całkowitego spoczynku. Jeśli warunek ten nie jest spełniony, lepiej zakupić w sklepie ogrodniczym odpowiednio spreparowane cebulki, w wypadku których prawidłowy rozwój jest gwarantowany.

Pędzenie rozpoczynamy od przeniesienia cebulek i bulw z miejsca zimowania w nieco cieplejsze miejsca. Różnica temperatur nie powinna być zbyt duża, gdyż może to doprowadzić do zbyt szybkiego rozrostu rośliny, co w konsekwencji negatywnie wpłynie na jej rozwój. Konieczne jest także obfite podlewanie.

Pędzenie krokusów

Ze wszystkich roślin cebulowych krokusy są zdecydowanie najbardziej wymagające, jeśli chodzi o temperaturę pędzenia. Musi być bardzo niska – około 6-8 stopni. Jeśli będzie wyższa, kwiaty się nie rozwiną i powstaną jedynie liście. Po okresie nie dłuższym niż dwa tygodnie możemy je stopniowo przenosić w coraz cieplejsze miejsca. Aby mieć gwarancję długiej świeżości kwiatów, warto na noc umieścić je w pomieszczeniu o niższej temperaturze, zaś w ciągu dnia dać im nieco więcej ciepła.

 

(Krokusy)

Pędzenie tulipanów

Tulipany potrzebują nieco wyższej temperatury pędzenia niż krokusy. Przygotowanie do pędzenia warto rozpocząć nieco prędzej – powinny zimować w donicach. Tulipany bowiem wcześnie wypuszczają liście – jeśli liście nie rozwiną się prawidłowo, wówczas ich pędzenie nie będzie możliwe. Powinniśmy zacząć od temperatury około 15 stopni Celsjusza, a gdy pojawią się pierwsze pąki stopniowo przenieść je w miejsce o kilka stopni cieplejsze.

 

(Tulipan)

Pędzenie hiacyntów

Pędzenie hiacyntów przebiegnie najsprawniej, jeśli wybierzemy cebulki, które wcześniej zostały spreparowane. Sadzimy je w donicy tak, aby ich wierzchołki delikatnie wystawały ponad jej krawędź. Następnie donice powinny być umieszczone chłodnym i ciemnym pomieszczeniu, na przykład piwnicy. Pamiętajmy regularnym podlewaniu co 10-14 dni. Wyrastające pędy warto przykryć osłonkami z czarnego papieru, które zdejmujemy, gdy pędy ulegną wydłużeniu. Wówczas doniczki przenosimy do jasnego, dobrze naświetlonego miejsca.

 

(Hiacynty)

Inną skuteczną metodą jest pędzenie hiacyntów w wodzie, w specjalnie do tego celu przeznaczonym naczyniu. Cebule muszą być umieszczone w wodzie tak, by tuż pod ich piętkami znajdowała się powierzchnia wody. Pędzenie hiacyntów w wodzie może się odbywać tylko w chłodnym i zacienionym pomieszczeniu. Gdy zauważymy, że pąki kwiatu nabierają kolorów, roślina szybko musi zostać przeniesiona do ciepłego miejsca, gdzie będzie dalej się rozwijać. W ten sposób można jednak wyhodować roślinę tylko raz – po przekwitnięciu należy ją wyrzucić, gdyż niemożliwe jest ponowne rozwinięcie się z niej w pełni sprawnego kwiatu.

Pędzenie narcyzów

Do pędzenia nadają się również narcyzy. W ich przypadku postępujemy podobnie, jak z hiacyntami lub krokusami, zwiększając jednak ilość światła – gdy tylko nad powierzchnią ziemi pojawią się pierwsze pędy, powinniśmy je postawić na nasłonecznionym parapecie. Jeśli kwestia ta zostanie zaniedbana, pędy się wyciągną i będziemy zmuszeni przeprowadzić palikowanie. W przypadku narcyzów warto też pamiętać o tym, że ich cebulki można pędzić tylko raz. Potem roślina jest już zbyt słaba i możemy ją jedynie wysadzić na grządce.

 

(Narcyz)

Pędzenie konwalii majowych

Pędzenie konwalii majowych przeprowadza się stosunkowo rzadko, gdyż są to rośliny dosyć wymagające. W ich wypadku konieczna jest temperatura około 25 stopni Celsjusza i bardzo ciemne pomieszczenie. Mogą być przeniesione w bardziej nasłonecznione miejsce dopiero, gdy ich liście osiągną długość około 10 centymetrów.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty