Start Arrow OgródArrow Kwiaty Do Ogrodu – sadzimy cebulki

Kwiaty Do Ogrodu – sadzimy cebulki

Kwiaty cebulowe jako jedne z pierwszych ubarwiają nasz ogród. Dzięki nim mieni się on kolorami już w marcu. Mimo że ich uprawa nie należy do najłatwiejszych, efekt jaki otrzymamy po ich zakwitnięciu jest zdecydowanie wart wysiłku. Wiosna to idealny czas na posadzenie roślin cebulowych, które zakwitną latem.

Zobacz także:

Zanim przystąpimy do pracy, warto sporządzić dokładny plan sadzenia. Dzięki temu będziemy wiedzieć, gdzie znajdują się cebule, nawet po przekwitnięciu kwiatów. Latem w pustych miejscach będziemy mogli posadzić inne rodzaje roślin.

Przy sporządzaniu planu pamiętajmy też o przemyśleniu kwestii kolorów i ich wzajemnego dopasowania. Dobrym rozwiązaniem jest sadzenie roślin cebulowych na rabatach bylinowych. Wówczas po przekwitnięciu roślin cebulowych, dany obszar dalej będzie wyglądał atrakcyjnie dzięki roślinom bylinowym.

 

(Tulipany)

Które gatunki wybrać?

 

Im większa rabata, tym większe kwiaty warto na niej posadzić. Na dużych rabatach dobrze sprawdzą się, hiacynty, narcyzy, tulipany i czosnek. Rabatę nimi ozdobioną możemy urozmaicić roślinami dwuletnimi – mogą to być stokrotki, niezapominajki lub bratki. Z kolei do ogródka skalnego lepiej nadawać się będą krokusy i szafirki. Można też wykorzystać niektóre, niewielkie odmiany narcyzów oraz karłowy czosnek. Pod drzewami liściastymi mogą zakwitnąć śnieżyce lub przebiśniegi.

Proces sadzenia

Rośliny cebulowe najlepiej rosną na glebie o odczynie lekko zasadowym lub obojętnym. Jeśli gleba w naszym ogródku ma zbyt kwaśny odczyn, warto dodać do niej nieco dolomitu lub wapna ogrodniczego. Powinna ona być także w miarę możliwości przepuszczalna. Przed posadzeniem cebul ziemia na danym obszarze musi zostać spulchniona, oczyszczona z chwastów, oraz spulchniona, należy też przeprowadzić nawożenie.

Zanim posadzimy cebulki w ziemi, przyjrzyjmy się im dokładnie. Nie powinno na nich być żadnych plam, ani narośli. Do sadzenia nadają się tylko zdrowe i jędrne okazy. Czas, jaki upłynie od zakupu do posadzenia cebul powinien być jak najkrótszy.

 

(Hiacynty)

Każdą z cebul przed posadzeniem należy namoczyć w preparacie grzybobójczym. Sadzimy je piętką do dołu, a głębokość na której są posadzone powinna być równa trzykrotnej wysokości danej cebuli. Zdarzają się jednak wyjątki od tej reguły – na przykład lilia biała, która powinna być posadzona na głębokości 5-6 cm. Rzecz jasna, im większe są rośliny danego gatunku, tym rzadziej powinny rosnąć.

 

 

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Rośliny Ogrodowe - aster, czyli zwiastun jesieni | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-09-09 10:12:14

[...] mają około 20-30 cm długości. Każdy z nich zakończony jest kwiatem o średnicy 4-5 cm. Kwiaty mają żółte środki, a ich płatki utrzymane są w jednym z odcieni fioletu, różu i czerwieni, [...]

Rośliny Balkonowe - które wybrać? | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-06-04 16:10:57

[...] z pachnącymi, kolorowymi kwiatami mogą być jednak namiastką relaksu na łonie natury. Jakie kwiaty najlepiej [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty