Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Lakierowanie mebli z surowego drewna

Lakierowanie mebli z surowego drewna

Często w marketach budowlanych możemy znaleźć gotowe meble drewniane bez wykończenia: regały, półki, a nawet krzesła czy stoliki możemy samodzielnie pomalować, by dopasować element do aranżacji wnętrza. Jeżeli chcemy pozostawić naturalny kolor drewnianej powierzchni, najczęściej stosujemy lakiery do drewna. Stanowią one nie tylko dekoracyjną warstwę wykończeniową, ale również zabezpieczają i impregnują drewno.

Jak lakierować, by powierzchnia była trwała i estetyczna?

Jaki lakier wybrać?

Lakier świetnie sprawdza się niemalże na wszystkich gatunkach drewna. Tworzy trwałą i odporną na ścieranie powłokę, z różnym – w zależności od produktu -rodzajem połysku.

Drewno pokryte warstwą lakieru jest odporne na promienie UV, a ewentualne zabrudzenia na jego powierzchni są dużo łatwiejsze do usunięcia.  Trwałość powłoki stworzonej przy pomocy lakieru wynosi od kilku do kilkunastu lat. Wadą lakieru jest to, że odnowienie fragmentu konstrukcji wymaga położenia warstwy lakieru na całej powierzchni.

Na rynku dostępne są dwa typy lakierów – rozpuszczalnikowy oraz wodny. Pierwszy typ jest tworzony na bazie rozpuszczalników ropopochodnych, zaś drugi na bazie wodny pitnej. Zarówno lakiery rozpuszczalnikowe, jak i lakiery wodne mogą występować w wariancie matowym, jak i połyskującym, tworząc na powierzchni schodów oczekiwaną powłokę. Lakier połyskujący jest zdecydowanie bardziej efektowny i pasuje do eleganckich, nowoczesnych wnętrz, należy jednak pamiętać, że wszelkie zarysowania i niedoskonałości jego powierzchni będą podwójnie widocznie.

Jeżeli nasze meble czy inne elementy wystroju wykonane są z drewna egzotycznego, niekiedy przed położeniem lakieru konieczne będzie zastosowanie podkładu odcinającego. Egzotyki zawierają bowiem dużo substancji oleistych, które mogą zmniejszać przyczepność lakieru.

Oprócz lakieru, na malowane powierzchnie możemy zastosować lakierobejce, które niczym olej podkreślają naturalny rysunek drewna, jednocześnie nadając powierzchni połysk lakieru. Lakierobejce mogą również zmieniać kolor drewna (lakierobejce barwiące).

(Lakier możemy nakładać pędzlem, aplikatorem lub wałkiem. Ten ostatni nie sprawdzi się jednak przy lakierobejcy.)

Lakierowanie mebli krok po kroku

Jak przy wszystkich pracach malarskich, lakierowanie powierzchni dzieli się na dwa główne etapy: przygotowanie powierzchni, któremu powinniśmy poświęcić dużo więcej uwagi i malowanie warstwy nawierzchniowej, które w przypadku niewielkich gabarytów jest zadaniem prostym i szybkim w wykonaniu.

 • Przygotowanie powierzchni

Po zakupie surowych mebli, pierwszym krokiem powinno być dokładne wyrównanie powierzchni. Do szlifowania powierzchni używamy papieru ściernego – najpierw ścieramy powierzchnię papierem grubym, o gradacji 40-60, potem przechodzimy do drobniejszych gradacji, by wreszcie całość wykończyć papierem o grubości 150-200. W kątach np. przy łączeniu nogi krzesła z siedziskiem, łatwiej będzie zastosować gąbkę ścierną. W przypadku większych powierzchni wykorzystajmy packę, na którą nakłada się papier – szybciej i prościej wyrównamy powierzchnię.

Kiedy powierzchnia jest równa i gładka, dokładnie ją myjemy, odkurzamy i pozostawiamy do wyschnięcia.

(Bezbarwna lub kolorowa powłoka zabezpiecza drewno przed czynnikami zewnętrznymi.)

 • Lakierowanie powierzchni

Lakier możemy nakładać za pomocą wałka, pędzla bądź specjalnego aplikatora (wybierając narzędzie sprawdźmy czy jest przeznaczone do drewnianych powierzchni lub do lakieru). Warstwy lakieru powinny być jak najcieńsze.

Mebel powinien wysychać w temperaturze pokojowej. W przypadku lakierów wodnych czas schnięcia wynosi ok. 2 godzin, w przypadku lakierów rozpuszczalnikowych – ok. 12 godzin. Po tym czasie możemy nałożyć drugą warstwę lakieru.

W zależności od rodzaju produktu, którego użyliśmy, drewno pozostawiamy do wyschnięcia na 2 godziny (produkty wodne) lub na około 12 godzin (produkty rozpuszczalnikowe) w temp. 20°C. Dopiero po tym czasie możemy nakładać kolejną warstwę.

Jeżeli zauważymy, że po nałożeniu pierwszej warstwy podniosły się na powierzchni włókna drewna, możemy je delikatnie przeszlifować papierem o bardzo dużej gradacji 200-240. Następnie dokładnie oczyszczamy powierzchnię z pyłu i nakładamy kolejną warstwę (najczęściej ostateczną) lakieru.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl
Zdjęcia: Dreamstime

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Marzec 5, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
4
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Asia Z. Odpowiedz 2018-02-25 18:29:01

Kupilam krzesla z surowego drewna i postanowiłam je polakierowac. Po nałożeniu warstwy lakieru wodnego krzesla zrobiły się bardziej chropowate (mimo, ze były dobrze wyczyszczone). Czy mogę teraz druga warstwę nałożyć lakieru akrylowego? I co to w ogóle jest lakier akrylowy do drewna?

kokon Odpowiedz 2016-05-04 09:48:56

@Marian: Malowałem Vidaronem i nie mam do niego żadnych zastrzeżeń. Bez problemów kryje, łatwo sie rozprowadza i dobrze zabezpiecza drewno. Zarówno w domu jak i drewno w ogrodzie. Stosuje te preparaty od paru lat i wiem że sa ok.

Marian Odpowiedz 2015-06-14 10:25:00

Vidaron jest tragiczny. Proponuję uźycia prawdziwego lakieru jakiejkolwiek innej mark8. Pozdrawiam.

mirek32 Odpowiedz 2015-01-24 11:34:20

moje bukowe meble staram sie co 2-3 lata lakierowac, ostatnio wybrałem lakier akrylowy vidaron który ma łagodny zapach i syzbko schnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

 • Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

 • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

 • Lampa wisząca Wire White 3pł.

 • Promocja

  Lampa stołowa mini-trójnóg Kwitnące tulipany

 • Abażur Luna 60

 • Promocja

  Listwa Snow 3pł. spot czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie